נאמר ש-2016 הייתה השנה הכי גדולה לתומכים בלגליזציה. מספר מדינות, כולל מסצ'וסטס ונבאדה התירו שימוש חוקי של הצמח למטרות פנאי, ומדינות רבות אחרות אישרו תכניות רפואיות, ובכך אפשרו גישה לחולים רבים ליהנות מהיתרונות הרפואיות של הצמח. עד שדעת הקהל תסיים להכריע את המאבק ברמה הפדרלית הכלל ארצית, בינתיים אנחנו ממשיכים לראות מדינות רבות שממשיכות לחוקק חוקים שיקלו על האזרחים שלהם. אמריקה עלתה על הרכבת הירוקה והיא לא מתכוונת לעצור, אך מי תהיה המדינה הבאה לעלות בתחנה הקרובה?

הנה מספר מועמדות:

מישיגן
עבר זמן רב, אך נראה שסוף סוף המצביעים במישיגן יזכו להחליט בנושא לגליזציה של הצמח בבחירות בנובמבר. התומכים מדווחים שהם עברו כבר את שלב משאל העם בהצלחה. הציבור במישיגן מוכן ללגליזציה מוחלטת כבר מ-2016, אך הממשל, באמצעות תרגילים פוליטיים הצליח לחסום ולבטל את היזמה. הסקרים מראים שהציבור מוכן להתייחס לצמח באופן שמתייחסים לאלכוהול. כ-58 אחוז מהבוחרים תומכים ביוזמה הנוכחית.

ניו ג'רזי
במהלך מסע הבחירות הבטיח המושל פיל מורפי, שהלגליזציה תהיה אחד הנושאים החשובים בהם יעסוק אם ייבחר. למרות שרצונו לא השתנה לאחר שנבחר, נראה שיש מעט אתגרים בגיוס התמיכה של המחוקקים במדינה. עורכי דין רבים, דמוקרטים ורפובליקנים מתנגדים לרעיון. הסיבה, היועץ המשפטי לממשלה שהבטיח לבצע פשיטות מריחואנה. אך בהתחשב בעובדה שהממשל הפדרלי נמנע מקרב פנים אל פנים מול דעת הקהל, מורפי לא נראה מודאג. מטרת המושל היא למסות ולהסדיר את שוק הקנאביס עד סוף 2018. בהתייחסות להצעות שהועלו כמו אי-הפללה בלבד, עונה מורפי: "אי הפללה בלבד, לא תגרום לסוחרי הסמים להפסיק לעבוד, זה לא יעזור לנו להגן על הילדים, וגזענות תימשך לכל הנוגע למעצרם של מיעוטים". גם הציבור איננו משוכנע שלגליזציה היא הפתרון, סקר אחרון מראה יתרון קל של 5% לטובת התומכים בלגליזציה. למרות הקשיים להעביר את החקיקה עד סוף 2018, ניו ג'רזי היא אחת המועמדות לעבור את המשוכה.

ניו יורק
למרות שמדובר בסיכוי קלוש – המושל אנדרו קומו מאמין שלגליזציה תעלה במעט את שיעור ההתמכרות במדינה – ייתכן והאספה הכללית תידרש להתעסק בנושא, בייחוד עם ניו ג'רזי תצליח לסיים את האיסור בתחומה. בעתיד הלא רחוק ניו יורק תישאר בודדה במערכה, כאשר המדינות סביבה, ללא יוצא מהכלל יתירו מכירה וצריכה של הצמח לבוגרים מעל גיל 21, באותו האופן שמוכרים אלכוהול. מסצ'וסטס צפויה לסיים את החקיקה כבר בקיץ. עובדה זו שלעצמה מעמידה את המחוקקים בניו יורק בכוננות, המשטרה מודאגת שיהיה עליהם להתעסק עם ניסיונות הברחה מהמדינה השכנה, והם אינם טועים. אין סיבה שתושבי ניו יורק לא יביאו מוצרי קנאביס חזרה לביתם, אם לא יוכלו לקנות את המוצרים הללו במדינתם. המצב יהיה גרוע יותר עם ניו ג'רזי גם תעבור למדיניות מתקדמת בנוגע לצמח ותעביר חקיקה דומה. בשלב הזה, לניו יורק לא תהיה ברירה אלא לשחות עם הזרם. למעשה אותו מושל שמתנגד בניו יורק, כבר הודיע על הצורך להקמת מחקר שייבחן את נושא הלגליזציה. מחוקקים התומכים בלגליזציה מתארים את השלב הזה כרגע קריטי בהכנת השטח ללגליזציה הנדרשת במדינה.

אילינוי
זה לא יקרה השנה, אבל אילינוי היא אחת המדינות שיכשירו את הצמח. במרץ ענו 63 אחוזים "כן", בתשובה לשאלה: "האם הגיע הזמן שהמדינה תאשר גידול, ייצור, הפצה, ניסויים ומכירה ומיסוי של מריחואנה ומוצרי מריחואנה למטרות פנאי לבוגרים מעל גיל 21 ?" למרות שלא היה זה הסכם מחייב, המחוקקים יודעים בדיוק מה דעת הקהל בנושא. השאלה שנותרה פתוחה היא מתי זה יקרה? וזה תלוי במושל. אם המושל הנוכחי ייבחר בשנית המסע ללגליזציה ימשיך להתעכב. המושל מאמין שמדובר בטעות והוא מעוניין לראות איך יתפתחו הדברים בקולורדו וקליפרוניה לפני שהוא יידרש לנושא. אך אם יזכה בבחירות ג'י.בי פריצקר, איש עסקים מקומי, הלגליזציה ייתכן ותהיה קרובה מתמיד. הוא רוצה להשתמש בחקיקה במטרה לצמצם את נזקי הגזענות, ולקדם את הכלכלה של המדינה.

קונטיקט
מחוקקים כבר דנים בלגליזציה למטרות פנאי בסבב הדיונים של 2018, הצעה למיסוי ורגולציה הגיעה לאחרונה לוועדה. עדיין לא ברור אם ההצעה תקבל את הקולות הנדרשים להפוך לחוק. דובר הבית ג'ו ארסימוויץ' אומר: "אינני יודע מה דעת הקהל בנושא" בהודעתו לעיתונאים שהלגליזציה תידחה בשנה נוספת. אך המדינה כבר עברה למדיניות של אי-הפללה, ונראה שהמושל דן מאלווי פתוח לרעיון של לגליזציה למטרות פנאי. תכנית התקציב האחרונה שלו כוללת פוטנציאל הכנסות למדינה, וברשימה זו ניתן למצוא רווח אפשרי מלגליזציה של מריחואנה.

מקור.