הקשישים הם אוכלוסיה הולכת וגדלה של משמתשי קנאביס רפואי בארצות הברית, ומספר גדל של בתי אבות מאפשרים לקבל תמיסות ותמציות של הצמח במטרה להלחם בדמנציה, נדודי שינה ובמחלות קשורות. עדויות החולים מגובות על ידי המחקר, עם חוקרים המזהים את המכניזם שבו קנבינואידים מסוגלים להאט את קצב דעיכת הנירונים במוח. אך קריטריונים פדרליים ממשיכים להוות מכשול בחקירה – משאירים את משתמשי המרפא בקור תחת החוק היבש של ארה"ב.

ישנם בתי אבות רבים בארה"ב ששואלים את השאלה, האם לאפשר לקשישים לנטול תרופות קנאביס בשטחם. חלקם בחרו סובלנות בתנאים מבוקרים, בעוד אחרים נותרו בלתי מתפשרים, מחשש שיפסידו מימון רפואי מהמדינה. אך מעטים שוקלים את המחקר פורץ הדרך בקליפורניה שתומך בטענות של מטופלים קשישים שקנאביס יכול להיות יעיל כטיפול באלצהיימר.

במחקר ראשוני, שהופק על ידי מכון סאלק ללימודי ביולוגיה, גידלו מדענים תאי עצב שנלקחו ממוח אנושי במטרה ללמוד גורמי השפעה של פרוטאין רעיל הקשור למחלת האלצהיימר. הפרוטאין, הידוע כעמילואיד בטא, נבנה בתוך הניורונים יוצר בהם דלקת ובסופו של דבר הורג אותם. הצוות גילה שהקנאביס מפחית את הדלקת ומאפשר לתאים במוח לשרוד.

בעוד שהממצאים לא זכו לסיקור תקשורתי, מקצוע הרפואה התייחס אליו ברצינות. "זו תגלית חשובה מאוד" אמר דוקטור מיכאל ווינר  ל-CBS סן פרנסיסקו, שמבצע מחקר אלצהיימר במרכז הרפואי בסן פרנסיסקו. בכתבה ישנן עדויות של קשישים המדווחים על שיפור דרמטי במצבם הודות לנטילת שמן CBD. לוסי הנסון, בת 92, קוראת למרשם שלה, "גלולה שמחה". באמצעות השמן חזרה למצב קוהרנטי תקין, וחזרה לתקשר עם משפחתה. "זה מרגיש כאילו קיבלתי בחזרה את חיי", אמרה.

בסיל שאבאן, טוען שחזה בנס אחרי שאמו טאגריד החלה להשתמש ב-CBD לטיפול באלצהיימר שלה. אחרי ניסיון כושל עם מספר תרופות מרשם, המשפחה החליטה לנסות CBD. האישיות שלה חזרה והטירוף נעלם.

אך אי-החוקיות הטכנית תחת החוק הפדרלי מעט את קצב המחקר, והופך אותו לסוג של מלכוד 22. בגלל האיסור הפדרלי גופים ממשלתיים כמו המכון הלאומי לבריאות, לא יממנו מחקר הנדרש להוכיח שקנבינואידים יעילים כתרופה. המצב הנוכחי של מדיניות הממשל מעט את קצב המחקר.

הסתירה במדיניות הפדרלית באה לידי ביטוי על ידי העובדה שב-2003, מחלקת הבריאות של ארה"ב אבטחה פטנט – מספר 6630507 – עבור השימוש של קנבינואידים כנוגדי חמצון עם פוטנציאל לטיפול בסרטן ומחלות מנוונות. ושלוש שנים אחר כך, ה-FDA מפרסם מסמך המקבע את הדעה הישנה שלקנאביס "אין ערך רפואי".

אך המטופלים לא מתבלבלים. "שלא תעזו לקחת את זה ממני", אומרת לוסי. בתה טניה מוסיפה: "היא הייתה מתה אם היינו מחכים שהממשל יועיל בטובו ללמוד את הצמח בצורה נאותה." בתי אבות מאמצים את הצמח למרות העמדות הקשוחות של המדינות בהן הם שוכנים. ובתי אבות רבים אחרים לכודים בין רצון המשפחות מצד אחד, והחוק הפדרלי הדורסני והרצחני מהצד השני.

מקרה כזה שבו ההומניות מנצחת את השיגעון החקיקתי ניתן למצוא בשכונת ריברדייל בברונקס – שם בבית העברי הותר שימוש בקנאביס באתר. הצוות איננו אחראי על הקנאביס, והדיירים השוכנים שם אחראים לנעול את התרופה בחדרם.

עם יותר מטופלים ומטפלים שמובילים את הדרך, הלחץ על הממשל הפדרלי הולך וגובר בכל יום במטרה שיפסיק להפריע למחקר, ולתת למטופלים אפשרות להחלים.

מקור.