למרות שהתמיכה הציבורית בלגליזציה שוברת שיאים ועברה את ה-70% בארה"ב, עדיין יש מתנגדים מספיק חזקים כדי לשמר את המצב הנוכחי של פשעי איסור צריכת וגידול הצמח. רבים מהתומכים מאמינים שזה עניין של זמן עד שחומות הבערות והחמדנות של האוחזים במושכות ישברו אל מול הלחץ הגובר של הציבור. אך לפי מגזין אוניברסיטת הרווארד, עדיין נותרו מחסומים משמעותיים שיש לנפץ ולשבור כדי שנוכל כולנו לגדל עציץ בגינה מבלי החשש שאיזה שוטר יקפוץ לבקר, אחד כזה "שרק עושה את עבודתו" בצורה נאמנה לבעלי ההון והשלטון.

מחסום ראשון: לגליזציה דורשת מחקר (והמחקר דורש לגליזציה) – מלכוד מוצלח שכזה שהצליח לשמור על הסטטוס קוו לכל הנוגע לחקר המריחואנה או לתגליות חדשות בנושא. לא בכדי ה-FDA מונע נחרצות כל ניסיון לעשות מחקר, חלילה נגלה שלמעשה הצמח הזה לא רק שאיננו סם אלא גם שיש לו סופר יכולות רפואיות. המגזין מגלה שמדען שרוצה לקבל אישור לחקור את הצמח היה צריך לעבור הליך מסובך. אותו הליך כמובן לא נדרש על סמים "הרבה פחות מסוכנים" כמו ריטלין או בשם הרחוב שלו קוקאין. אך לא כאן זה נגמר, גם ה-DEA היווה מחסום נוסף ודרש הליך מורכב לא פחות מאותו מדען. וכמו כל נוכל מוצלח כך גם אותו ממשל, במקביל לקשיים על המחקר, מחזיק בעצמו פטנט על יכולותיו הרפואיות של הצמח.

מחסום שני: חברות התרופות – אין זה משנה שצמח הקנאביס הוא אולי אחת התרופות הבודדות בשוק, שתופעות הלוואי שלו חיוביות בצורה מוגזמת. סתם כאב הראש? לקחת קנאביס? קיבלת על הדרך איזון של המערכת החיסונית, ברמה של מלחמה בסרטן ואפילו שיפור מצבו של חולה איידס. איפה תקרא כזה דבר באיזו רשימה של תופעות לוואי של תרופה שנרשמה לך על ידי רופא? המגזין מציין שהמלחמה של חברות התרופות באה לידי ביטוי בכספים ללוביסטים. החברות מוכנות להפסיד כספים רבים שכן גם הן יודעות את האמת, ביום שתהיה לגליזציה, יהיה להן הרבה פחות עבודה, חברות כאלה יצטרכו ללמוד להמציא את עצמן מחדש, ומי אוהב שינוי? או למה לעשות שינוי? הרבה יותר כל לשחד ולתת לחולים להמשיך לסבול.

מחסום שלישי: מערכת אכיפת החוק לוחצת על מחוקקים – המגזין חושף שגם מערכת אכיפת החוק מהווה מכשול ללגליזציה. סיבה חלקית לכך קשורה לכוחו הפוליטי של שריף או תובע מחוזי שיכולים לקבוע מי ירוץ למשרה פוליטית. העובדה הזו כשלעצמה, מצביעה על כך שלצאת נגד אותם רשויות היא למעשה התאבדות פוליטית. 

מחסום רביעי: בתי כלא פרטיים – תעשייה נוספת שהתעשרה על חשבון המלחמה בצמחים בארה"ב, תעשיית בתי הכלא הפרטיים. גם במקרה הזה יש לתעשייה מה להפסיד מלגליזציה. נכון להיום 1 מ-5 אסירים בארה"ב כלואים על פשעים לא אלימים הקשורים לסמים. מדובר על תעשייה שמרוויחה מאות מליוני דולרים מאותה המלחמה בצמחים.

מה הלאה? 
הקונגרס של ארה"ב אחראי ללגליזציה בסופו של דבר. המגזין טוען שהחל מ-1998, נתנו חברות התרופות יותר כסף לנבחרי ציבור מכל תעשייה אחרת. במקביל סקר אחרון קובע שמדובר ביותר מ-94% שתומכים בלגליזציה, בארה"ב. במילים אחרות, אם העם היה שולט בקונגרס ולא חברות התרופות, כבר הייתה לגליזציה.

עלינו להתרגל לרעיון שהמושג "משפחת פשע" בשלטון, איננו רחוק מלהיות מציאותי. וכן כמו בארה"ב פושעים בצורה כזו או אחרת, מערימים קשיים, מחוקקים ומעלים מחירים גם כאן בארץ זבת תרופות מרשם. גם כאן עושים הכל כדי שחלילה לא תתגלה הבשורה, שקנאביס הוא לא סתם צמח, הוא תבלין, תרופה, דלק, בד, אפילו האבא של אבות המזון אפשר לקרוא לו. ימי ההפחדה והבערות חלפו להם, ואנו מתעוררים לגלות שהאיסור איננו אלא הונאה מוצלחת, פשע שאיגד תחתיו תעשיות רבות.

מקור.