שלום חברות וחברים,

ליל הבאנגים היה הצלחה מסחררת, אין על כך ויכוח, כל מי שהיה שם הרגיש את העוצמה וההתרגשות. זאת אנרגיה חזקה ומתפרצת של אנשים שאמרו די לרדיפה ודי לדיכוי. להצלחות כידוע יש תמיד הורים רבים, אבל בואו לא נתבלבל כלל, "ליל הבאנגים" לא נוצר על קרקע בתולית, קדמה לו ההפגנה בדצמבר בכיכר רבין תחת הכותרת "סמים לזה סוף" שאורגנה למופת על ידי צוות מסור ואנרגטי. בהפגנה זו הייתה לי הזכות להיות הנואמת הראשונה.

אני חוזרת ואומרת כבר שנים, האנשים שנעזרים בגראס, מי מתוך צורך רפואי ומי מתוך צורך רגשי ומי מתוך צורך חגיגי אינם עבריינים אלא הם אנחנו, המשתמשים בצמח הם כולנו.

התנועה שנולדה למען שחרור הצמח, לא נולדה אתמול, היא נולדה בדיוק בשנת 1948 שנת קום המדינה, יחד עם ההחלטה האומללה של השלטון לחקות מדינות אחרות ולאסור את השימוש בו. לצערנו, כרגע המדינה לא מעתיקה את אותן מדינות המתירות את השימוש בו. אולם גם השלטון מפנים ומבין שרדיפת האזרחים בגין עישון גראס זו טרגדיה. אנו, צרכני הצמח והתומכים בשחרור הצמח אומרים די ! בכל מקום ובכל זמן פשוט תגידו די! אני קוראת לכולם לצאת מהארון הירוק, בעבודה, במשפחה, בפייסבוק.

עם המחאה המתוקשרת שלנו באים גם אותם "צדיקים" המצקצקים בלשונם ומלגלגים על המאבק שלנו. טוענים שחשיבותה זניחה כי יש דברים בוערים יותר בחברה הישראלית ואני עונה להם, כל מאבק מכבד את בעליו. מאבק זה אינו זניח, הוא נוגע לבריאותנו ואושרנו במציאות כה קשה. יש את אלו הטוענים ששחרור הצמח יהיה בכיה לדורות כי, וכאן לרוב מגיע הטיעון המרכזי "כי הוא מכיר אח של חבר של בן דודה שממש נדפקו לו החיים", זה לא טיעון רציני. אין זה משנה כלל אם אותו מתנגד היא "אושיית פייסבוק" או חבר כנסת כושל, ההתנגדות נשארת בעיניה ושום טיעון רציני מצדנו אינו משנה את צדקנותו של המתנגד לעיתים מעשן כבד בזכות עצמו.

במקביל להצלחות הרבות שרשמנו בשנה האחרונה נולדו תופעות שאינן עולות בקנה אחד עם המסר אותו אנחנו מבקשים להעביר לאחרים וגם לעצמנו. האחד הוא ריבוי האירועים וריבוי הפעילויות, זה כמובן מבורך, גם ליחצ"ן עצמנו כאנשים מועילים בחברה, אנשי שלום, אנשי עבודה וכדומה אולם הרצון לשחזר הצלחה, לפרסם ולהפיק חמישה אירועים בחודש אחד, תוך כדי ויכוחים רבים מהו האירוע הנכון מפספס כליל את המטרה. ברגעים אלו עובד צוות מגובש שהפיק את האירוע הקודם בכיכר על אירוע גדול במאי, שוב בכיכר, אני מציעה שנתגייס כולנו לעזור ולתמוך לחברים במקום להתפצל להרבה אירועים בעלי שמות דומים ומסר זהה, גם מאבקים אחרים בחברה הישראלית מסתפקים באירוע או שניים בשנה, המסר עובר, יש לדבר על הנושא בכל גוף תקשורת, בכל שיחת סלון ובכל ארוחה משפחתית, אך אין לנו להתעייף ממגוון הפגנות וכנסים, המסר מחלחל היטב.

כמו כן קמים עלינו מנהיגים, תוך כדי עימותים, אינטריגות ורכילות. אותם מנהיגים לוקחים בעלות על תנועת השחרור, תוך כדי סתימת פיות ולצערי שמעתי גם על איומים, חסימות והפחדות, זה לא יעלה על הדעת בשום אופן, תנועת שחרור הצמח היקר שלנו לא באמת זקוקה להנהגה, כולנו באותה משימה כרגע וכולנו מחויבים לאותה מטרה, אנו לא זקוקים לרועה או למדריך רוחני, בטח לא אחד שלא מכיל את מגוון הדעות המאפיין קבוצה כל כך הטרוגנית שלה דעות שונות בכל נושא אחר, תנועות קודמות בנושא בארץ שקמו על בסיס פרסומו של אדם אחד בלבד נפלו והפכו לצערי לזיכרון של כישלון, כדאי ללמוד מטעויות ולא ל"היתפס" לסלבס או אפילו חבר כנסת, איש אחד לבדו לא יקדם אותנו, אולי ההיפך, מה גם שלרובנו (אני מקווה) יש דעות רבות בנושאים שונים ולכן תמיכה באדם שגם במידה ודבריו בנושא הצמח הם עבורנו "אורים ותומים" אך בנושאים אחרים אנו חולקים עליו כליל יכול למנוע מאחדים מאתנו להצטרף לתנועה (גילוי נאות: לי יש בעיה עם בדרן שבכל פעם שאני רואה אותו בערוצי תקשורת אחרים מחפיץ ומעליב נשים) לכן הייתי מאמינה בבגרותנו להיצמד לדרישה הלגיטימית ביותר שלנו לעשן, לאדות, לאפות, לשמן, לתפור, לבנות ולהלל את הקאנביס בכל עת. בואו נתרכז באירוע הבא שכבר נקבע ולשמחתי התבשרתי שקיבל רישיון מהרשויות, נעלה את הקאנביס על ראש שמחתנו ונאמר הללויה.

sofia

סופיה טרוטוש ארגמן היא פעילה בתנועה לשחרור הצמח החל משנת 1993

 

ום חמישי 22.5.14 – כיכר רבין הפגנת אלפים! היגיון בריא – סוף עידן הצביעות

MonsterBuds Bat-Yam's photo.