נמצא כי הרכיב הפעיל בצמח המריחואנה THC מסיר גושים רעילים של חלבון עמילואיד ביטא במוח, חלבון אשר נחשב למקדם מחלת האלצהיימר. הממצאים תומכים בתוצאות של מחקרים נוספים שמראים של-THC וקנאבינואידים נוספים יש אפקט הגנתי נגד מחלות הקשורות למערכת העצבים בדגש למחלות במוח.

"למרות שמחקרים אחרים מציעים שלקנאביס אפקט מקל על תופעות לוואי של מחלות בלבד, אנו מאמינים שהמחקר שלנו הוא הראשון שמדגים שלקנאבינואידים כמו THC השפעה נגד הצטברות דלקות והשפעה נגד הצטברות החלבון בתאי העצב" אומר דוד שוברט ממכון SALK ללימודי ביולוגיה בקליפורניה, על המחקר.

שוברט והסטודנטים שלו בחנו את ההשפעות שיש ל-THC על גידול נוירוני אנושי במעבדה שמחקה את השפעת מחלת האלצהיימר.

אם לא שמעתם על ה-THC, אין הוא אחראי רק על תופעות פסיכולוגיות ביניהן תופעת "ההיי". הודות לתכונות מקלות כאב טבעיות שיש בו הוא נחשב לטיפול יעיל בסימפטומים של כמעט כל מחלה מאיידס ותופעות הלוואי של כימותרפיה, כאבים כרוניים, פוסטראומה, הפרעות לחץ, ואפילו שבץ.

למעשה ה-THC נחשב לסוכן רפואי כל כך מופלא שמדענים עובדים על ייצור גנטי של הרכיב שיהיה יעיל יותר מהגרסה הסינתטית שלו.

ה-THC מתחיל את עבודתו דרך הריאות משם עובר לדם, שם נקלט על ידי שני סוגי קולטנים CB1, CB2, שנמצאים בשטחי התאים בכל הגוף. במוח, קולטנים אלו מתרכזים בנירונים הקשורים להנאה, זיכרון, חשיבה, קואורדינציה, תפיסת זמן ונקשרים עם אנדו-קנאבינואידים שמיוצרים על ידי הגוף בעצמו באמצעות פעילות גופנית במטרה לשפר את האותות בין התאים במוח.

במהלך השנים הציעו חוקרים שעל ידי ההתקשרות לקולטנים יש ל-THC השפעה נוספת על תאי מוח מזדקנים, מכיוון שנראה שהוא עוזר לגוף לנקות הצטברות של רעלים של עמילואיד ביטא.

אף אחד לא בטוח מה גורם למחלת האלצהיימר, אך נראה שהמחלה היא תוצאה של נגעים: הצטברות עמילואיד וסיבוכים נוירו-פיבריליים. לא ברור מדוע תופעות אלו מתחילות להתרחש במוח אך מחקרים קישרו זאת לתופעה של הצטברות דלקתית. ומכאן שאם נמצא חומר אנטי דלקתי כמו THC, נמצא את הטיפול למחלת האלצהיימר.

כבר ב-2006 הצביעו חוקרים על הקשר המולקולרי בין רכיב ה-THC למחלת האלצהיימר. ה-THC מייצר את האנזים שמונע מתופעות אלו לקרות וחוסם אותם. וכעת קבוצת המחקר של דוד שוברט הדגימו שה-THC יכול לחסל תגובות דלקתיות חמורות מתאי העצב, במטרה לשמור ולהגן על התא.

"תופעת הדלקתיות היא רכיב מרכזי בנזק הנגרם כתוצאה ממחלת האלצהיימר, אך נדמה היה שהיא תוצאה המגיעה מתאים כמו חיסוניים, ולא מתאי העצב עצמם" אומר אנטוניו קוראיס,מחברי הצוות.

"כשהצלחנו לזהות את הבסיס המולקולרי של תגובת הדלקתיות לעמילואיד-בטא, נהיה לנו ברור שרכיבים כמו – THC יכולים לסייע ולהגן על התא".

למרות המידע פורץ הדרך, עד כה הוא הוכח רק במעבדה, ולכן הצעד המתבקש הבא יהיה המבחן הקליני.

התוצאות פורסמו לראשונה ב-2016.

מקור.