המתנגדים ללגליזציה הרפואית, נהנים לטעון ש"אין מחקרים בנושא קנביס", ועל הצמח לעמוד באותם תקנים "מחמירים" של מחקר קליני כדי שרשות המזון והתרופות תוכל להתייחס אליו כתרופה "קונבניציונאלית". מה שאותם מתנגדים שוכחים לציין שהקנביס והחומרים הפעילים שלו כבר הגיעו לרמת הוכחה גבוהה יותר מרוב התרופות המאושרות על ידי משרד התרופות והמזון של ארה"ב.

לפי אנליזה שפורסמה לא מזמן של כ-200 תרופות חדשות שאושרו על ידי מנהל המזון והתרופות. תרופות רבות, לא זוכות כלל לעמוד בריבוי הניסויים ותקופות המבחן שנדרשות. "כשליש מהתרופות הללו, קיבלו אישור על בסיס תקופת מבחן קליני בודדת, ומבחנים רבים נוספים כללו קבוצות מבחן קטנות למדי או תקופות זמן קצרות מדי" מדווח הוושינגטון פוסט, "רק כארבעים אחוז מהתרופות המאושרות כוללים מבחנים של השוואה בין תרופות ישנות לחדשות".

להבדיל, לפרח הקנביס, יש כ20,000 פרסומים שונים בספרות המדעית המתייחסים לצמח הקנביס עצמו או לכימיקלים שלו, כחצי מהם פורסמו בחמש השנים האחרונות. חשוב יותר, לממשלה יותר מ-100 מבחנים קליניים מבוקרים, הנקראים תחת השם מחקרי עמיתים, המעריכים את האפקטביות של הכימיקלים בצמח הקנאביס.

המבחנים נערכו בין השנים 1975-2004. המידע שנחשף מציע את הקנבאיס בעל יכולת פוטנציאלית לטפל בבחילות, כמעורר תיאבון במחלות מתישות [סרטן \ איידס], ביכולתו של הצמח לפעול במשכך כאבים, כטיפול נגד טרשת נפוצה, פגיעות בעמוד השדרה, תסמונת טורט,אפילפסיה וגלוקומה.

ב – 2010 סוקרו 37 מבחני בקרה נוספים, שנערכו בין השנים 2005-2009, שהכירו בצורה דומה בצמח הקנביס. "על בסיס תוצאות קליניות הכימקלים של הצמח יעילים בעיקר כנגד כאב ניורפטי כרוני, מעורר תאבון במחלות מתישות [סרטן \ איידס]". הסקירה העריכה שכ-6100 איש במהלך העשור האחרון נכללות במבחנים – אף תרופה לא נמדדה ברמה כזו מעולם. לאחרונה, ב-2012 במבחנים קליניים נוספיים, שכללו מאות אנשים שעישנו מריחואנה שוב נמצא אותן יכולות הקלה וריפוי לצמח.

המדע יודע יותר על קנביס כתרופה מאשר כל תרופה אחרת שקיבלה אישור על ידי משרד המזון והתרופות.