עם תהליך האי-הפללה המתפשט ברחבי הארה"ב והפיכתה לחוקית, גם לשימוש פנאי, בשתי מדינות מערביות (וושינגטון וקולורדו), התקשורת עדיין נאבקת למצוא את הדרך לדבר על תרבות ההופכת מיום ליום לתרבות "מיינסטרים". מאבק זה ניכר בעיקר בשלושת רשתות החדשות הגדולות שהקדישו כתבה אחת מלאה לחג ברוח הקנאביס הנקרא בפשטות 4/20 (20 באפריל). אך שכמו ניתן לראות בכתבות מתחת, לכל אחת מהרשתות, CNN, MSNBC וחדשות Fox, הייתה דרך יחודית לדווח על החגיגות.

CNN

בואו ונתחיל עם רשת CNN, הראשונה שהזכירה את חג ה4/20 במהלך בלוק חדשות מוקדם בבוקר יום ראשון. אך הצצה קצרה זאת לא הפכה לכתבה מלאה עד קצת אחרי השעה 4:20 בצהריים (זמן מקומי). כתבת השטח אנה קבררה דיווחה בשידור חי מארועי פסטיבל 4/20 השנתי בדנוור שגדל משמעותית השנה בקולורדו, שהעבירה מוקדם יותר השנה את החוק ההופך את השימוש במריחואנה לחוקי. מוקפת בהמוני באי הפסטיבל המעשנים מסביבה, קבררה הזכירה לצופים שעישון בציבור עדיין אינו חוקי. כשקולה כמעט ונבלע בשאון הקהל, ציתתה הכתבת משאל שנערך וטוען ש55% מאזרחי ארה"ב הם כיום בעד סוג כלשהי של לגליזציה. קבררה ראיינה בעל עסק לממכר מריחואנה בדנבר שקרא ליום 4/20 "סמל לחירות" והוסיף "אני חושב שאנשים חושבים שזוהי איזושהיא בדיחה על חשבון אמריקה, אך זה לא מה שזה. זוהי קדמה.

MSNC

ברשת MSNC הורגשה אף יותר הרוח החגיגית. המגיש קרייג מלבין פתח את המשדר בקריאת "4/20!" כשמאחוריו הופיעו באותיות בולטות המילים "חג הגראס". לכיסוי מהשטח פנתה MSNBC לכתב, תושב דנבר, סטיב ספנגלר שתאר את האירוע השנתי במילים "פחות מפגן, יותר פסטיבל". "השנה זוהי יותר חגיגה מאשר הפגנה, מאחר ומכירת גראס הינה חוקית עכשיו במדינת קולורדו" ספנגלר הסביר לצופים, לפני שחזה את השתתפותם של 100 אלף אנשים השנה. כמו קבררה מCNN הזכיר ספנגלר לצופים שעישון בציבור עדיין איננו חוקי בקולורדו. עד השעה 3 בצהריים, הנפיקה המשטרה המקומית 34 דוחות, 22 מהם על צריכה בציבור. כמובן, אלו שקיבלו דוחות נאלצו רק לשלם קנס של 100$ ולא נעצרו כפי שהיה קורה ברוב המדינות בארה"ב. "האווירה פה היא אנשים שמחים, אנשים חוגגים וקוראים לזה תנועה" אמר ספנגלר, בתארו את המתרחש סביבו. "ישנם אלו שמבקרים את הארוע, אך כאן בפארק, אנשים די שמחים."

Fox News

ומה לגבי חדשות פוקס? מי שצפה במקרה ברשת באותו היום לא ראה כתבים מדווחים מהשטח על אווירת החג בארוע. במקום זה, קלייטון מוריס מהתוכנית "פוקס וחברים" ניצל את החג כהזדמנות להציג סיפור יותר אפל בנושא מריחואנה בכותרת המבהילה "הולך לזבל" (משחק מילים על מילת הסלנג לגראס "Pot").
"מעשני גראס בקולורדו, שימו לב לזה צופים, הפכו את חגם 4/20 לארוע מיינסטרים עכשיו שהמריחואנה חוקית במדינתם" אמר מוריס בראשון בבוקר. "זהו יום שבוא מעריצי הסם חוגגים ע"י עישון."
משם הוא המשיך והעלה את נושא התביעות שהוגשו ע"י נהגים תושבי קולורדו. לטענתם המשטרה במדינות אחרות רודפת אותם ללא הצדקה עקב הלגליזציה במדינתם. "האם הפליית רכבים לפי לוחית הזיהוי (יחודית לכל מדינה בארה"ב) היא בעיה אמיתית?" שואל מוריס "ואיך יכולה המשטרה לדעת אם אדם עישן יותר מדי מכדי לנהוג?"

אל הדיון הצטרף עורך הדין להגנה פלילית, פיליפ הולווויי, מדריך משטרה לשעבר, שאמר ששוטרים אינם אמורים לעצור נהגים על סמך לוחית הרישוי. אך באותו הזמן גם הגן על זכותם של שוטרים לבדוק נהגים מקולורדו יותר מהרגיל, דבר היכול לגרום לעליה המספר הדוחות הניתנת להם, בין אם עישנו או לא.

כפי שניתן לראות, אף אחת מהרשתות הגדולות לא הקדישו זמן רב לכיסוי ה"חג" 4/20, אך הטון שבוא הוא הוצג בCNN וMSNBC היה שונה להפליא מהצורה שהוצג ברשת פוקס. בזמן שהראשונות בחרו להתמקד באווירת החגיגיות בקולורדו כתוצאה מלגילזציית המריחואנה ומעברו אל המיינסטרים, בחרו ברשת פוקס מנגד להתעלם מצד זה להתמקד דווקא בסכנות ובסטיגמות שנקשרות אל הסם והפיכתו לחוקי.

תורגם ע"י B.D