ממשל אובמה מתכנן להעניק חנינה למספר רב של עברייני סמים לא אלימים שנידונו למאסרים ממושכים הודות לרף ענישה מינימלי הקבוע בחוק של ארה"ב. חוקים נוקשים אלו, במדיניות הסמים, היו פופולריים לפני שלושה עשורים ושיחקו תפקיד גדול בהתפוצצות אוכלוסיית הכלא האמריקנית.

גורם בכיר במשרדו מסר כי במהלך השנים הבאות של אובמה בתפקידו הוא עשוי להעניק חנינה ל "מאות ואולי אלפים "אנשים" :

היקף יוזמת החנינה החדשה רחב עד כדי כך שפקידי הממשל מכינים שורה של שינויים בכוח אדם וההליכים כדי להתמודד עם זרם העתירות שאובמה צפוי לאשר. בין השינויים מתוכננת רפורמה בחלקו של משרד המשפטים האחראי לעיבוד בקשות החנינה. מחדשות יאהו נודע כי עורך דיני החנינה, רונלד רוג'רס, שזכה לביקורת בדו"ח פנימי ב-2012 בגין טיפול לקוי בעתירת חנינה בעלת פרופיל גבוה, צפוי לפרוש מתפקידו בעקבות המהלכים הצפויים. נהלים נוספים באשר לטיפול במספר כה רב של עתירות חנינה עשויים להתפרסם כבר השבוע, עם זאת, פקיד בכיר בממשל אמר כי ייתכן עיכוב בפרסום הנהלים.

צעדים אלו צפויים להיות מאוד חיוביים ועם זאת כדאי לשמור את השבחים עד אשר תהיה פעולה מוחשית. לא רק שצעד זה ישפר את חייהם של אמריקאים רבים שזכו ליחס לא הוגן ממערכת המשפט והחוק, אלא גם זה יכול לחסוך למדינה סכומי כסף עצומים. הוצאות מאסר מסתכמות למדינה בעשרות אלפי דולרים בשנה עבור אסיר אחד.

דמוקרטים ורפובליקאים בסנאט כבר עובדים יחד על הצעת חוק רפורמי לגזרי הדין, "חוקי ענישה חכמים", אשר יכולים לשפר את הדברים במבט קדימה, אבל הנשיא הוא היחיד שיש לו את הסמכות לבצע שינוי מיידי.

z

 

תרגום: יגאל סטנובסקי