מדענים קיימו ניסוי : הם הכניסו חמישה קופים לכלוב , מראש הכלוב תלו אשכול בננות גדול ויפה. בכל פעם שאחד הקופים או כולם ניסו להתקרב אל אשכול הבננות שפכו על כולם מים קפואים, לאחר מספר ימים אף אחד מהקופים לא התקרב אל הבננות.

ואז הוציאו את אחד הקופים הותיקים והחליפו אותו בקוף חדש. כאשר הקוף החדש ניסה לגעת בבננות קפצו עליו מיד כל הקופים והרביצו לו בכדי למנוע מכולם את סבל המים הקרים. לאחר מספר נסיונות כושלים שהסתיימו במכות נחרצות- חדל הקוף החדש לנסות לקטוף בננה, והוא אפילו לא יודע על קיומם של המים הקרים.

ביום שלאחר מכן הוציאו קוף ותיק נוסף והכניסו אחד חדש. בנקודה זו של הניסוי קרה דבר מעניין: כאשר הקוף החדש ביותר ניסה לקטוף בננה כל ארבעת הקופים כולל הקוף שהגיע יום לפניו -הרביצו לקוף החדש על מנת שלא יתקרב אל הבננות. כך החליפו את כל הקופים עד שלבסוף התקבל מצב של חמישה קופים שמרביצים אחד לשני בכל פעם שאחד מהם מנסה לקטוף בננה והם אפילו לא יודעים למה.

השבוע פורסמו מסקנות ועידת משרד הבריאות בנושא לגליזציה, המסקנות היו צפויות בהחלט לאור מדיניות משרד הבריאות בנושא- לא תהיה שום אסמכתא רפואית והחלת לגליזציה. הטעם למסקנות השרה גרמן ועמיתיה הוא כי מערכת הבריאות אינה רוצה לתת יד לסחר בסמים.

לא צריך להיות גאון הדור כדי להבין שמשרד הבריאות בכבודו ובעצמו מאשר לרופאים לרשום תרופות המכילות מורפין- החומר הפעיל בצמח האופיום והן תחליפים סינטתיים של המורפין ושל נגזרות משפחת האופיואידים השונים. תופעות הלוואי של שימוש בחומרים אלו יכולות להיות מסכנות חיים, ולהביא פגיעה במערכת העצבים, המערכת החיסונית ותפקודי הגוף השונים.

הרופאים שרכשו השכלה של למעלה מעשור אקדמאי אמורים לדעת כי התרופות שהם רושמים מכילים סמים מפקודת הסמים המסוכנים כמו למשל : אופיום, מורפיום, מתאדון ליתיום סטרואידים ועוד. הרופאים טענו השבוע כי הם לא למדו לרשום קנאביס כתרופה לכן הם לא יכולים לתת אותו למטופלים . המסקנה המתקבלת היא שזה בסדר לעשות סמים עם מרשם רופא, תתמסטל- אבל ממשהו שיכול להרוג אותך ושהמדינה תרוויח כמה שקלים מהגסיסה שלך על הדרך.

האירוניה מזילה דמעה מלוחה .

תנועה פרו מריחואנית גלובלית פורחת ברחבי העולם, מספר מדינות כבר החלו ליישם את מדיניות הלגליזציה ואי ההפללה. ע"פ נתונים סטטיסטיים עולה שחלוצת הקנאביס – הולנד, נמצאת בדירוג הנמוך ביותר בשימוש בסמים בקרב בני נוער.

אז איך הם עשו את זה ?

האם חשבתם מה היה קורה אילו אייל גולן היה מגיע להפגנה בכיכר בשבת הבאה ומכריז על תמיכתו בצמח ? או למשל אם המרן ז"ל היה מורה לפרסם פשקוילים שמעודדים את הציבור לצאת לרחובות ולהלחם באחדות למען החופש ?

דמויות ציבוריות רבות השפעה אשר סוחפות אחריהן קהל רחב יכולות לסייע במאבק למען חופש הפרט. בארה"ב ניתן לראות סלבריטאים, חברי כנסת ואנשי תקשורת רבים מביעים את עמדותיהם ללא פחד ותומכים במטרות חברתיות. פעילותם של אלו מוסיפה כח והשפעה למאבקים החברתיים. אבל כאן בישראל עדיין חי ונושם הקונצנזוס שקנאביס זה סמים מסוכנים, שמעשנים הם נרקומנים.

אז נכון יש לנו מספר זעום של לוחמי חירות : יש את גברת זנדברג ומר פייגלין הצדיק לוחמי האור של הכנסת , יש לנו את מר סנדק חלוץ הקנאביס, גברת שיף בעולם הרפואה ואברי גלעד ששואף גבוה בפריים טיים. לצערנו זה לא מספיק, רבע מאוכלוסיית ארץ ישראל משתמשת בקנאביס – כלומר בערך 2-2.5 מיליון אנשים. בהלוויה של הרב עובדיה היו 850 אלף, זה חצי מכמות המעשנים. מה יהיה אם כל המעשנים יגיעו להפגנה וידליקו ג'וינט בו זמנית ? המחשבה הזאת היא רק זרע למעשי הפורענות שעולים בדמיון שלכם .

ומצד שני בואו נבחן את שאר הדמויות שהציבור שלנו מעריץ : רובן ריקות מתוכן, מביאות אלינו יופי זוהר ואולי מעט כישרון. אך האחריות של דמות ציבורית יכולה להיות עצומה מבחינת השפעתה על הקהל. אותם מפורסמים שאנו קונים את המוצרים שלהם ומעלים להם את הרייטינג, קונים את הדירה הבאה במנהטן בזמן שאנחנו ממשיכים להיאבק על הקיום ההישרדותי והחופשי שלנו.

אנחנו קוראים לכם סלבריטאים : זמרים, מוזיקאים, אמנים, אנשי תקשורת, רופאים ,חברי כנסת , סופרים , ומנהיגים – רק תחשבו על המסר שאתם מעבירים למעריצים שלכם, ולילדים שלכם.

ניתנה לכם במה כל כך גדולה אתם יכולים לקחת חלק במהפכה של חופש, אהבה ולהביא בשורה של שינוי לעולם. אתם יכולים לעזור לנו לפתוח את הכלוב ולהגיע אל הבננות. אם אתם מעשנים ושותקים אתם מעבירים מסר של צביעות, אם אתם מכירים אדם חולה שמעשן ורואים כמה זה עוזר לו ועדיין שותקים – אתם מעבירים מסר של פחד, אתם מסכימים עם ערכי עבדות ופרימיטיביות ששורשה בעולם קדום וישן .

נצלו את עמדתכם ,אל תפחדו לדבר על האמת.

גלי אסתר רפואה משלימה

Galy Esther Amgar