תאכלו קרטונים: לגליזציה ולגיטימציה של סמים / עשן ישראלי

סמים. סמים זו לא מילה נחמדה במיוחד. מינקות מטיפים לנו כי סמים הם מן השטן, מכלים ומשחיתים, הן את גופך ונפשך. אני יכול לטעון שסמים זו מילה כללית מדי, שקנאביס אינו מזיק וממכר כלל, שאלברט הופמן – מגלה ה-LSD והרכיבים הפעילים בפטריות, שצרך כמויות אדירות ומתועדות של LSD ופטריות, נפטר עשרות שנים לאחר מכן בגיל המופלג 102 ובדעה צלולה להפליא. זו בהחלט אפשרות, אבל לא, אני מברך את המילה סמים. נכון, לא כולם נטולי סכנות כמו הקנאביס, וחלקם אף ממכרים, אך כך גם אלכוהול, ניקוטין, קפאין, סוכר וכו'. מוזר לחשוב שרובם מסוכנים יותר מרוב אלו האסורים, למרות שחוקיים וזמינים לכל דורש. אני לא כאן כדי להטיף לאסור מכירת שוקולד, להגביל מכירת סיגריות או אלכוהול. אני כאן כדי להסביר שאפשר אחרת.

כבני אדם בורכנו ביכולת וזכות לבחור. אדם יכול לעשן סיגריות, לשתות אלכוהול ולאכול אומצה עסיסית (לא מאמין שיצא לי להשתמש במילה 'אומצה') כאוות נפשו, כל עוד יכול להרשות לעצמו. אדם אף יכול לרכוש רעל ולהרעיל עצמו, אך זו בהחלט לא המלצה. חלק מזכותנו הבסיסית לעשות כרצוננו בגוף וחיים שניתנו לנו. אותה זכות בסיסית נפגעת כאשר אכילת פטרייה, עישון סיגריה ושתיית תה הם עברה פלילית, או לפחות אחזקת הפטרייה, סיגריה ותה. נכון, הפטרייה הזו יותר כיפית מאלו שרוכשים בסופרמרקט, הסיגריה בריאה להפליא והתה מגיע מהאמזונס, אך זה מה שהם. אנו בוחרים לשתות קפה, בין היתר, מכוון ואנו מעוניינים בהשפעת הקפאין. אנו שותים אלכוהול על מנת להשתכר. זה בסדר. זה טבעי. זו זכותנו. כל עוד לא פוגעים באף אחד אחר, כמובן. לצערנו האמת העצובה היא שאין זה המצב. אדם יכול לבחור להכניס לגופו מה שעולה על רוחו, מלבד מס' משתנה של צמחים וחומרים האסורים על פי חוק. שוב נכון, חלקם ממכר ומזיק, אך גם המקבילות החוקיות. מדוע אדם אינו רשאי לבחור מה יכנס לגופו במידה ואינו פוגע באחר או סביבה?

החופש נשלל מאיתנו בטענה שמגנים עלינו, מעצמנו. לעתים גם ללא כל סיבה. צמח הקנאביס, על כל צורותיו ורכיביו העיקריים מוגדרים כסם מסוכן, למרות ואינו גורם לנזק ארוך טווח כלל, מועיל כטיפול וטיפול מונע למגוון רב של מחלות ופגיעות. קנאביס אף בריא לך, וכאשר במידה אפילו עצם העישון אינו מזיק. אז מדוע נמנע צמח, שיכול לסייע לכה רבים, לספק הנאה כה מרובה ואינו ממכר או מזיק, אסור על פי חוק? חלק ממכלול אחד – האבסורד.

בשנת 1921 האלכוהול הוצא מחוץ לחוק בארה"ב. לאחר יותר מעשור – 1933, האיסור בוטל. בשנים אלו ייצור, סחר ואחזקה של אלכוהול היוו עברה פלילית. למרות ואף בעקבות האיסור, הביקוש לאלכוהול גבר, ועל כן נדרש היצע. המחירים המריאו, תעשייה עבריינית שלמה צמחה סביב הברחות וייצור האלכוהול הבלתי-חוקי וצריכת האלכוהול הייתה בשיאה. חוסר הפיקוח על המחיר ומוצר הובילו לכך שבמהלך תקופת האיסור, אלפים רבים של אנשים מתו כתוצאה מצריכת אלכוהול בלתי מפוקח. חלקו לא יוצר בתנאים הולמים, חלקו דולל ברכיבים רעילים וחלקו לא אלכוהול כלל. אחת הסיבות לכך שלבסוף בוטל האיסור. לא הפקנו ולו לקח אחד.

עצם הרעיון של לכלוא אדם, לאלץ אותו להסתגל לסביבה עבריינית, וכל זאת על מנת להגן עליו מחומר שהוא עצמו בחר לצרוך, תמוה.

לאחר והמחשנו את הנזקים הרבים של האיסור, כעת נעסוק בתועלתו. ובכן, לאחר בזבוז אדיר של משאבים, הפרה בוטה של חופש הפרט, אבדות רבות ואנשים כלואים על לא עוול בכפם, צריכת הסמים בשיאה. יותר מכך, נתונים סטטיסטיים ממדינות מתירות יותר מראים כי האיסור מגביר את הצריכה, בדיוק כפי שקרה עם האלכוהול.

חשוב לזכור, תמיד, כי אפשר לשנות. אפשר אחרת. בעיר ונקובר שבקנדה ישנם צרכני סמים רבים וכ-12,000 מהם נעזרים במזרק. שיתוף מחטים, חוסר פיקוח ותנאים לא ראויים הובילו למקרי מוות רבים ואף התפשטות נגיף ה-HIV. ב-2003 נפתח Insite – מרכז רפואי בעיר ונקובר שבקנדה המאפשר לצרכני סמים הנעזרים במזרק לעשות זאת בסביבה מבוקרת, סטרילית, עם השגחה רפואית וללא חשש שמא יעצרו. למרות ונאלצים להשיג את הסם לבדם, מספק המרכז מחטים ואביזרים היקפיים סטריליים, פינת ישיבה פרטית, מוארת ובעלת מראה (למניעת "טעויות"), והשגחה רפואית במקרה של תגובה לסם. כמו כן מעל המבנה ישנו מרכז גמילה בשם Onsite, ולשם מופנים הלקוחות המרגישים כי מעוניינים להיגמל. המרכז אחראי לבדו לעלייה של 30% במכורים הניגשים לגמילה, האטה משמעותית של התפשטות נגיף ה-HIV ומנע אלפי מקרי מוות כתוצאה ממנת יתר. אנשים שלולא אותו מרכז, לולא הטיפול הרפואי וההכרה בבעיה, לא היו בין החיים כיום. המרכז, על אף ייחודו בתחום, מוגדר על פי מומחים רבים כהצלחה מסחררת.

"מטרת החוקים היא לעגן עקרונות מוסריים ולהגן על תושבי מדינת ישראל. כאשר החוק אינו מגן ואף מזיק, הוא אינו משרת את מטרתו. כשמשהו אינו חוקי, אין זה אומר שהוא אינו מוסרי." – עשן ישראלי

תדעו. תבינו. תחשבו.

Related posts

Leave a Comment