אחרי שנקבעו חוקי מיסוי על הקנאביס, כל העיניים נשואות לעבר קולורדו ווושינגטון

בעלי זכות הבחירה בקולורדו הביעו תמיכה נרחבת למיסוי מריחואנה בשוק בתחילת החודש. וושינגטון המדינה, תתחיל להנפיק רישיונות מכירה בחודש הבא לצרכני מריחואנה באשר הם, לשימוש אישי, ללא זיקה רפואית.

וושינגטון וקולורדו, ערוכות לדיון בנושא לגליזציה, דיון שיהווה מבחן בנושא. הדיונים בנושא צפויים להתפשט למדינות נוספות כבר בשנה הקרובה, 2014 – התומכים מסמנים את מיין ורוד איילנד כמטרות – וגם מדינות נוספות מחוץ לארה"ב כמו אורוגוואי.

קשה לומר שקולורדו וושינגטון יכריעו את הנושא. אך כל הצדדים מסכימים שההימור גבוהה.

"רפורמים רואים את קולורדו ואת וושינגטון כמעבדה" אומר אלן פייר, מנכ"ל NORML, אגודה ששמה לה למטרה את נושא הלגליזציה. "ואם הכול יסתדר כמו שצריך אפשר לומר שבגדול זה תחילת סוף האיסור של צמח המריחואנה".

המתנגדים אינם מרימים ידיים. גם הם רואים את השוק החוקי כנקודת מפנה, כזו שתאשר את האזהרות שלהם בנוגע להשפעות שליליות. הם מתכננים להדגיש את הקשיים והבעיות שעולות כתוצאה מהמציאות הנוצרת של חוקיות הצמח.

"אני לא מסכים שלגליזציה של מריחואנה זה דבר שלא ניתן למנוע", אומר דוד אייונס, מהקרן לאמריקה חופשית מסמים, "המדינות שאישרו זאת הולכות להוות דוגמא מה לא לעשות".

המתנגדים כבר מצביעים על כך שהשימוש עלה בקרב צעירים – כמו הדוגמא שתיעד ה"דנבר פוסט" בשבוע שעבר – על 20 המדינות במחוז קולומביה שאפשרו מריחואנה רפואית בגבולותיהן. עוד טוענים המתנגדים שבמדינות אלו נוצרו גלי פשע חדשים ותופעות נוספות שלא היו לפני שהגיע הצמח [השטני והמרושע].

חוקי או לא, השימוש והצריכה עולה, בסקר שנתי שנערך נמצא ש-18.7 אחוזים בני 18-25 ניסו מריחואנה ב-2012 לעומת 16.1 אחוזים ב-2004. מה הסיבה? "חוקיות מתירנית?" או מודעות גוברת כנגד מסע ההכפשה הפוגעני והשפל, שנעשה לצמח בעשורים האחרונים? גם קולורדו וגם וושינגטון קבעו את גיל 21 לגיל המינימלי לשימוש בצמח.

מבחן ההכנסה

ההכנסה תהווה מידה ששני הצדדים ייבדקו במטרה להעריך לגליזציה.

הערכות של ההכנסה משתנות משני מיליון דולר במספר השנים הראשונות ועד 2 ביליון דולר בחמש השנים הראשונות. הפער הזה נובע מחוסר הוודאות של הדרישה למוצר החדש.
למומחי המדינה נותר רק לנחש. קולורדו עשתה הערכה רשמית. מחקר ממרכז קולורדו לחוק ומדיניות חוזה שמיסוי יכול להפיק כ-60 מיליון דולרים, וגם לחסוך תקציבים מדי שנה.

וושינגטון מעריכה שוק ב"תפקוד מלא" יכול להכניס כ-1.9 ביליון דולר בחמש שנים. יחד עם זאת, אין המדינה מסתמכת על סכום זה בתקציביה העתידיים.

נדנדת ההכנסה יכולה להיות, בסופו של דבר, הוכחה מכרעת ללגליזציה עתידית, זו גם אחת הסיבות מדוע הסיכונים כל כך גבוהים.

דאגה ממיסוי גבוהה

 אחת הדאגות, כתוצאה ממיסוי גבוהה, היא התעוררות של שוק אפור. שוק כזה, בו יהיו מוכרים, שאינם משלמים מס כלל, דבר שיפגע בהכנסה. בעוד בקולורדו ניתן לגדל עד שישה עציצים, בוושינגטון אסור לגדל כלל, העובדה הזו גם מעלה את היתכנות אותו שוק אפור שייפגע בהכנסה.

אי וודאות פדרלית

מי שיכריע בסופו של דבר לגליזציה יהיה הממשל הפדרלי. לדוגמא, לא ברור עדיין, אם הקונים והמוכרים בשוק זה יוכלו להשתמש בשירותים בנקאיים.

משקיפים משני הצדדים מחכים למילתו של משרד המשפטים בנושא חברות האשראי והבנקים, אם יותר להם לאשר עסקאות ולקבל הפקדות משוק זה. נכון להיום, מכונית משוריינת שתעביר כספים מעסק של מריחואנה, למעשה עוברת על החוק.

"עד שהעסק יהיה חוקי", ממליץ ג'פרי מירון, כלכלן בהווארד: " לא להצהיר מהיכן הכסף מגיע, כל עוד החוק הפדרלי לא מאשר אותו".

כתיבת תגובה