שרת הבריאות אולי תתחילי סוף סוף למלא את תפקידך ולהילחם לא למען הממסד הרפואי ותאגידי התרופות אלא למען החולים?

לשרת הבריאות יעל גרמן ניתנה באחרונה הזדמנות פז לשפר את תפקודה ואת מעמדה הציבורי המעורער, אבל היא החמיצה אותה.

באוקטובר האחרון עמדה להתכנס ועדת השרים לחקיקה כדי לדון בחוק הקנביס שיזם משה פייגלין. החוק שהוצע נועד להקל על הסובלים ממחלות קשות ומכאב כרוני על ידי הנגשה רחבה יותר של קנביס רפואי ופישוט ההליכים הסבוכים לקבלתו. בין היתר הוא שאף לבטל את המצב האבסורדי שבו רק עשרים רופאים בכל הארץ – שאינם מכירים כלל את החולים – מוסמכים לאשר להם קנביס רפואי.

על פי הצעת החוק, שזכתה לתמיכה רחבה, יותר לרופאים המטפלים בחולים לאשר להם קנביס רפואי במידת הצורך. שרת הבריאות ביקשה זמן לגיבוש הצעת חוק חלופית. הזמן ניתן לה, והתוצאות מעוררות פלצות.

על פי הצעת החוק החדשה של גרמן, מספר הרופאים המוסמכים לאשר קנביס רפואי יועלה מעשרים לשלושים. שינוי קוסמטי זה, שניתן לבצעו ללא כל חקיקה ושמתעלם מבעיות היסוד בתחום, הוא הבשורה על פי שרת הבריאות ועליו שקדו טובי המוחות במשרדה במשך שישה שבועות. גרוע מזה, החוק החדש מציע לבטל את הקשר בין יצרני הקנביס השונים לחולים הצרכנים, וליצור מונופול של תאגיד פרטי אחד שיספק קנביס רפואי לבתי מרקחת נבחרים.

כך ינצח הקפיטליזם החזירי את החולים. כפי שאירע עם תאגידי המים, גם תאגיד הקנביס ייצור העלאה דרמטית במחיר החומר, שגם כך אינו זול ואינו ממומן על ידי קופות החולים. יותר מזה, הקשר המבורך שקיים כיום בין החולים למגדלים, שאינם מונעים מתאוות בצע אלא מתחושת שליחות ורצון לעזור, להדריך כל חולה במקצועיות ובסבלנות אינסופית ולהקל על סבל נורא, ייפסק. בהצעת החוק מצליחה גרמן להרוס כל חלקה טובה גם במערכת הנוכחית, הבעייתית כל כך, של טיפול בקנביס רפואי.

אז לפיד, אם כבר אתה חוזר בתשובה, אולי תעודד גם את שאר שרי סיעתך לעשות זאת? ואולי תורה לשרת הבריאות להתחיל סוף סוף למלא את תפקידה ולהילחם לא למען הממסד הרפואי ותאגידי התרופות אלא למען החולים?

לכתבה המלאה

Related posts

Leave a Comment