שיר שחלמתי על פראג

פראג הינה אחת הערים היפות באירופה. היא מציעה מונומטים מרהיבים, היסטוריה ארוכת שנים וכמובן את הבירה הטובה בעולם.

כל זה טוב ויפה אבל לא על זה באנו לדבר אלא על על הנושא החם בישראל, "אי הפללה".

איכשהו ברחבי ישראל יצאה לפראג תדמית של "אמסטרדם הבאה", כזו בה ניתן לקנות גראס בכל בר שני. צ'כיה היא מדינת השחיתות והחוקים האפורים. יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה. מקרים כמו מירי גרב וראש עיריית נצרת הם שגרה מקומית. האם האזרחים מסכימים עם זה? לא. האם הם מנסים לשנות את זה? לא.

בערך בשנת 2009 עבר החוק לאי הפללה. הוא קובע שאמנם לא פלילי לעשן אבל עדיין אסור. היה ועישנת סמים בפארק אתה עלול לקבל דוח. מותר להסתובב עם פרח ברחוב מחד ומאידך אם שוטר מחליט להיטפל אליך הוא יכול להחרים את חומרי העישון ואף לקנוס את המעשן. עם זאת בצ'כיה נפוץ גידול של עד 4 צמחים מחוץ לבית. אנשים מבוגרים רבים מגדלים את צמח הקנביס לצרכי משחות רפואיות (יעילות ביותר להכול,מניסיון).

גידול קנביס שכזה הוא מעין שטח אפור וסביר שיעבור ללא קנס או עונש כל עוד אין חשד לשימוש בצמח לעישון או סחר. פעולות המבוצעות בצמח ורומזות לשימוש לצרכים נרקוטיים, כגון ייבוש הצמח, אסור על פי חוק ועשוי לגרור החרמה של הצמח והציוד הנלווה.

כשאתה אוהב אותה אין בעיה

כמו כן גידול של אותה הכמות המותרת מחוץ לבית בתוך ארון גידול מקבלת משמעות שונה לחלוטין ודינה החרמת הצמחים והציוד בתוספת קנס.

להלן אנקדוטה: לפני כמה שנים התקיימה בפראג תערוכת הקנאביס הראשונה CANNABIZZ. אנגר ענק התמלא בדוכנים הכללו ארונות, מנורות, ניירות, זרעים, שתילים. עבודתי במקום כללה בעיקר מחיקת כמות הTHC וכמות הגרמים מהקטלוגים של הזרעים בגלל אותו איסור על צרכים נרקוטיים שציינתי מעלה. זאת למרות שבאופן אירוני, כל דוכן חילק ניירות ומקססה מתנה. העלמת עין היא שם המשחק בצ'כיה.

השמועות לגבי מכירת סמים בפאבים נכונה. עם זאת היא אסורה בחוק. למזלם של בעלי הפאבים המדינה ונציגי המשטרה נוהגים לקחת שוחד ודמי ביטחון במקום לאכוף את החוק. לא שילמת? איחרת בתשלום? צפה לפשיטה אלימה מלווה בנשק חם (כמו שקרה באחד מהפאבים הידועים בעיר). הפאב לא נסגר אבל המסר הובן. צריך לשלם וחשוב לעשות זאת בזמן.

בישראל מדיניות הקנסות מקובלת וחביבה על נציגי החוק. כמה ממכם קבלתם או ראיתם הולכי רגל מקבלים קנס על חצייה באור אדום ברמזורים קטנים ומאוד לא נחוצים? רק תנו לשוטרים הזדמנות לקנס והם לא יחמיצו אותה. בצ'כיה בניגוד לארץ המצב שונה והקנסות לא פופולריים. לכן המשטרה באמת מתעסקת בעיקר בגידול מסחרי ופחות במעשנים וגידולים בייתים .יחי המדיניות האפורה.
הממשלה הצ'כית לא ידעה למה היא נכנסת. היא שכחה שהעם הצ'כי יוזם ואקטיבי במיוחד. יום אחד ומבלי שצפתה זאת מראש היא מצאה מדינה שופעת שתילי קנאביס וסטלנים בכל מקום. השבוע פשטה המשטרה על 15 חנויות גידול ברחבי צ'כיה והחרימה את כל הציוד. יתכן והמדיניות הצ'כית נמצאת בתהליכי שינוי. ימים יגידו.

נכתב ע"י : פרגית אחת מצ'כיה

Related posts

Leave a Comment