שאפל קורבי, סטודנטית לקוסמטיקה מאוסטרליה, שנעצרה עם מריחואנה בבאלי ב-2004 ונידונה ל-20 שנות מאסר, תשוחרר מהכלא בשבוע הקרוב. מאבקה, שסוקר בהרחבה ובאהדה ביבשת, יתורגם למיליון דולר עבור ראיון ראשון עמה

גרתי באוסטרליה בזמן שהתפוצצה הפרשה הזו והיא עוררה בזמנו הרבה סימני שאלה . . .

שאפל קורבי נעצרה בשדה התעופה של באלי, כאשר הגיעה מאוסטרליה עם הבן שלה לבקר את אחותה שגרה שם. בתוך תיק הגלשן של הבן שלה, שהיה קטין אז, נמצאו מעל 4 ק"ג מריחואנה. לכן, היא הואשמה ע"י רשויות החוק באינדונזיה בניסיון להבריח סמים לתוך המדינה שלהם.

1A

נשאלת השאלה, מדוע שמישהו ינסה להבריח סמים ממדינה מערבית, בה ק"ג של גראס עולה כ-10,000 דולר, למדינה מפגרת כמו אינדונזיה, בה אותו ק"ג של גראס עולה פחות מ-100 דולר? כיוון ההברחות של סמים בין המדינות הוא הפוך, תמיד מבריחים סמים מאינדונזיה לאוסטרליה ולא להיפך. זה כמו שבשדה"ת של בוגוטה ייתפס תייר ישראלי מנסה להבריח לקולומביה קוקאין שהוא קנה פה בארץ במחיר פי 100 ממה שזה היה עולה שם.

עד היום, לא יודעים מה באמת קרה שם, אבל הנה כמה נתונים מעניינים שנחשפו בתקשורת האוסטרלית בזמנו:

1 – באותה התקופה, בין אוסטרליה לאינדונזיה התנהל מו"מ קדחתני בעניין הגבול הימי בין שתי המדינות, ובעניין הפליטים האינדונזיים הרבים הפולשים מידי שנה לאוסטרליה. הפרשה הזו עזרה לחזק את עמדותיה של אינדונזיה בשיחות.

2 – ידוע, שהעולם התחתון באוסטרליה משתמש בטיסות-פנים בשביל להעביר סחורות בתוך המדינה, ע"י אנשים שלהם ששתולים בשדות התעופה המקומיים, המחביאים את המשלוחים במזוודות של נוסעים תמימים ואח"כ מוציאים אותם בנמל היעד לפני שהמזוודות מגיעות חזרה לנוסעים.

3 – המטוס בו טסה שאפל באותו היום, עצר בעוד כמה תחנות לפני ואחרי ששאפל עלתה עליו. הוא היה, בעצם, כמו אוטובוס-מאסף
פנים-אוסטרלי עם תחנה סופית מחוץ למדינה.

4 – אף אחד מעולם לא דיבר עם הבן שבתיק שלו נמצאו הסמים, למרות שהוא כבר מזמן לא קטין.

 

ספי מוסאל, תל אביב