עם נצחונות גדולים בוושינגטון וקולורדו, הלובי למען הלגליזציה מתרגל למעמד הלגיטימי שמקבל צמח המריחואנה, ומעדכן את המטרות שלו.

אחרי שנים בשממה הפוליטית, הלוביסטים של המריחואנה נמצאים במצב מוזר לקראת 2014: לפתע, הכוח שלהם והתמיכה בהם גדלים, קובעי חוק סומכים עליהם, והתחזיות נראות מבטיחות עבור התנועה שהצלחתה הגדולה האחרונה נעשתה ב-2012.

בשנה שעברה, מצביעים בקולורדו ובוושינגטון אישרו מכירה של מריחואנה לשעות הפנאי, המדינות הראשונות שהשכילו לעשות זאת. הניצחונות הללו העניקו לגיטימיות לקהילת הקנאביס, ומעניקים מצב טוב יותר למאבק למלחמה בסמים. על ידי עיסוק במשחקי פוליטיקה וכסף, עידוד מועמדים, איחוד עסקים עם זיקה לקנאביס, ולובי בשיטה הישנה, התנועה עובדת על הרחבת שדה המשחק למדינות נוספות, עוד היא שמה לה למטרה להתעמת עם הדעה השלילית של הממשל הפדרלי בנושא. פעילים מקווים להפוך את נושא הלגליזציה לנושא חברתי כזה, שמועמדים יצטרכו לנקוט עמדה, כמו שהנושאים של נישואים חד מיניים והפלות היו בעבר.

"יש סטראוטיפים על תנועת המריחואנה כאילו שמדובר בכמה תלמידי קולג' משועממים שרוצים לעשן כל היום", אומר ג'ון הודק, חבר לימודי הממשל במכון ברוקינגס. "לובי המריחואנה יצא מהצללים, מתנועת חלוצים לכלל אנשים שמבינים שלגליזציה זה הדבר הרציונלי, הרציני והנכון לעשות".

בשנים האחרונות  דעת הקהל בנושא מריחואנה השתפרה בצורה מהירה. מ-2006 ראו 32 אחוז ב"להתמסטל" כתופעה מוסרית רעה, היום  רק 18 אחוז תופסים אותה כתופעה כזו, לפי מכון המחקר "פיו". אותו מחקר מצא שלפחות חצי מהאוכלוסייה ניסה קנאביס לפחות פעם אחת, ותומך בלגליזציה. לראשונה בהיסטוריה של ארצות הברית, יש רוב לתמיכה בלגליזציה.

אריק אלטירי, מנהל תקשורת של אגודת NORML, המדינאי הוותיק ביותר שתומך בלגליזציה עוד משנות ה-70 אומר שהשינוי הגדול ביותר הוא בנפש הציבור. "לגליזציה של מריחואנה הפך ממשהו מאוד מופשט, למשהו אמתי ואפשרי – זה קורה".

לעיתים משווים את השינוי לשלבים המוקדמים של "נישואים חד-מיניים", כאשר רק לפני חמש שנים היו שתי מדינות שאישרו את התופעה, והיום יש כבר 16 מדינות. תנועת הלגליזציה גודלת לא רק בכוח אלא גם במספר. כיום יש ארבע קבוצות לובי חזקות המשפיעות כל אחת בדרכה. "הם הצליחו ומצליחים להזריע את ההצלחה בעולם כולו" אומר הודק "הם הצליחו בקולורדו ובוושינגטון, ובכך העלו את החשיש לרמת לגיטימיות חדשה".

הצלחות הלוביסטים משכו את צומת לבם של המחוקקים, בין השאר. מאז שהוכח שהנושא מנצח בסקרים בנובמבר – אחרי שנים של כישלון – אקטיביסטים של התנועה מגלים שהם בעמדה מוזרה שבה מקבלים שיחות לבקשות תמיכה מנבחרי ציבור בכל הרמות המקומיות, המדיניות וגם הפדרליות. "זה היה כמו תזוזה טקטונית מיד אחרי יום הבחירות ב-2012" אלטירי אומר, "הטלפונים התחילו לצלצל עם מחוקקים שרוצים לאמץ את הגישה".

אחד מהם, היה סנטור מדינת פנסילבניה, דיילין ליץ', שביקש תמיכה מארגון "נורמל" לריצה שלו בבחירות. "נורמל עוזרים בשיטה הרגילה, תרומה ומימון, מאגר רשימת מייל של חברים אליהם יוצרים קשר" אומר ליץ'. עד כה תרמו "נורמל" אלף דולר למסע שלו, סכום מועט למדי. סכום שיגדל אם ינצח בבחירות. "גם אני מרגיש שמדיניות האיסור היא מדיניות אכזרית וחסרת כל תועלת, ולכן מצאתי הזדמנות לעבוד אתם". תנועות נוספות תורמות סכומים נוספים למועמדים שונים שמצדם מבטיחים לעשות ככל יכולתם לשפר את המצב נגד המלחמה בסמים.

השנה קרה דבר נוסף,  הניסיון להציג רפורמות בגבעת הקפיטול במטרה לשנות את האופן בו מתייחס הממשל הכלל ארצי לתופעת הרגולציה של המריחואנה, במדינות בהן היא חוקית. שלוש הצעות עיקריות הוצגו על ידי חברי קונגרס משתי המפלגות במטרה להסיר את המכשולים שנוצרו מכורח המציאות על ידי הממשל הפדרלי לכל הנוגע למריחואנה. הראשונה מתייחסת לבנקים, ולאיסור שלהם לממן כל פעילות הקשורה לסמים. לה יש 24 תומכים. השנייה, מתייחסת להחזרי  המס המגיעים לסוחרים מהמדינה לכל הקשור לעסקי המריחואנה, לה יש 12 תומכים. השלישית מתייחסת להצהרת הממשל שלא יתערב ויצא נגד הלגליזציה בפעולות כמו פשיטה על חנויות, ומבקשת מהממשל לעמוד מאחורי ההצהרה הזו, לה 20 תומכים.

"המטרה פשוטה,  לקדם את עסקי הקנאביס וליצור מציאות שתכריח את הממשל הפדרלי להתייחס לעסקי המריחואנה כמו לכל עסק לגיטימי אחר" אומר ארון סמית', מנכ"ל איגוד תעשיית הקנאביס הלאומית. "הם משלמים מיסים, יש להם ביטוח ותלוש משכורת, לא מדוברים בפושעים ויש להתייחס אליהם בהתאם". מאז החוק בקולורדו עלה מספר העסקים החברים מ-100 ל-350.

עבור תומכי הקנאביס, 2014 מסומנת כשנה חשובה. בראשון בינואר יותר שימוש למבוגרים בוושינגטון ובקולורדו, ולראשונה מדינות אלו יפיקו כספים ממיסוי תעשיית הקנאביס. מחקרים מצאו שהשוק הזה הולך להיות אחד המהירים מבחינת קצב הגידול שלו, עם רווח שיעלה בשישים וארבעה אחוז ל2.3 מיליארד דולר בשנה הקרובה. התומכים מקווים שברגע שהתחזיות יהפכו למציאות יותר מחוקקים ירצו להצטרף ולתמוך בלגליזציה. וכשיגיעו בחירות האמצע ב-2014,  מקווים הלוביסטים שיותר הצבעות בנושא יעברו – כמו זו שעומדת באלסקה.

תנועת הלגליזציה למדה מהטעויות וההצלחות של מהלך הנישואים החד-מיניים. התנועה מתמקדת בצורה הפוליטית ולומדת לרכז את המאבקים שלה במקומות שזה ייתכן לנצח. אך קבוצות הקנאביס השונות נפרדות אחת מהשנייה ומונעות מעצמן ניצחונות שהיו יכולות להשיג אם היו עובדות יחד. כך נוצר, כפילות במאמצים ובזבוז כספים.

גם במפלגות יש חלוקה של תמיכה, הרוב דמוקרטי. תומכי המריחואנה מקווים שתמיכה במריחואנה תהפוך לנושא קריטי עבור המועמדים השונים משני המפלגות. התומכים בלגליזציה הבינו שאת עיקר התמקדותם יש לעשות בשדה הקרב הפוליטי, ובשנה הבאה שם הם מתכוונים להיות.