2011 – בתחילת השבוע הועדה לענייני פנים סיימה עוד פרק בחקירתה את חוקי הסמים בממלכה המאוחדת. רוב הנואמים היו תומכים בשינויים בנושא החקיקה. נראה היה שמדובר בדעת הכלל של משתתפי הועדה. אף נואם לא נקטע על ידי דוברים שטענו שהוא חסר אחריות. השקרים, המידע המוטה והמוטעה הושאר מחוץ לועדה.

פרוגרסיביות היא משהו שאני מעריך, משהו שמייצג רוח מסוימת בחברה הבריטית. אנו הבריטים, ידועים כאנשים שמעדיפים לשמור את החטאים והשגיאות שלנו לעצמנו, ולא בקלות מסכימים להתערבות מבחוץ. היה זה אושר גדול עבורי להקשיב לנאומי הועדה, תחושת גאווה אפפה אותי. אני מאלה שמתרגשים משינויים מהפכניים, בייחוד אם הם לטובת הכלל, ומטרתם להציג עתיד טוב יותר לחברה ולדורות הבאים, הרבה אחרי שאיסור הקנביס יהפוך להיות משהו שהילדים שלנו יקראו עליו רק בספרי ההיסטוריה.

1. מדיניות אי-ההפלה לא הביאה לשימוש מוגזם בסמים.
2. מדיניות "יד ברזל" נגד סמים בשבדיה לא הביאה לצמצום השימוש בסמים.

קיבלתי השראה מאנשים שהוכיחו שהם יכולים להשיג דברים גדולים בחייהם, וזה היה ממש משכר להיות בסביבת אנשים שדוחפים לאותו הרעיון, שיפורים עבור שאר בני האדם בתחומים רבים. אולי היה זה הקפה, אבל מצב רוחי היה מרומם ובוקר הועדה, נראה שחלף מהר מדי. לא יכולתי שלא לשים לב לאירוניה, הממשלה מגישה חומר ממכר יותר מקנביס, חומר שיש לו תופעות לוואי הרסניות הרבה יותר. אך צרכתי את הסם שנבחר על ידי הממשל והתיישבתי ליום נאומים שלא אשכח עוד הרבה זמן.

הנאום המעניין ביותר הגיע מפרופסור למשפט הפלילי, אלכס סטיבנס מאוניברסיטת קנטס. נאומו נראה לי כנושא חשוב עוד כשרק נתקלתי בו בהזמנה, הוא לא איכזב. בנימוס בריטי טיפוסי הוא הפנה אותי למצגות ופרסומים שונים שנכללו במאמר זה.

המצגת של הפרופסור התמקדה בשיטה הפורטוגזית של אי הפללה שתוצאותיה נחשבות לחיוביות ומפתיעות אפילו עבור יוזמייה, הבתחשב כל הגורמים. כמובן יש שטוענים ההיפך שהשיטה הזו נכשלה, הכול תלוי באופן הצגת הראיות והטיית העובדות, כאשר אתה רואה שהגישה שלהם מתאימה למדינות אירופאיות אחרות בצורה שהוצגה לנו, לפתע כל טיעוני הנגד נעלמים כלא היו. המידע האמיתי שיש להתייחס אליו הוא הירידה בכמות נשאי האיידס או HIV, שקשורה לשימוש בהרואין. הירידה ומיגור התופעה הכל כך מוצלחת הזו בייחוד בקרב ילדים, והעלייה בתחזיות הקריירה שפנויות עבור מישהו שלא יהיה לו תיק פלילי.

פרופסור סטיבנס הציג את חוסר הקשר בין השימוש בסמים לבין חומרת החוקים נגד הסמים. הממצא העיקרי שמצביע על בעיית סמים היא כמות ההשקעה של המדינה בכלכלת רווחה. אנשים שחיים בסביבות מצוקה, וחייהם קשים יותר, סביר יותר שייפנו לשימוש קיצוני של סמים כמו אלכוהול, קנביס או אוכל. מרגע שתסכים לנקודה הזו אין לך ברירה אלא לעקוב אחרי שורשי הבעיה להתנהגות הקיצונית הזו. שימוש מוקצן של סמים הוא תוצאה של עוני ודיכאון, אין הוא הסיבה לעוני ולא לדיכאון.

נראה שהנשק האחרון בארון התחמושת של המתנגדים הוא שימוש במוסר כאמצעי שליטה. הסכנה בשימוש מונחים מוסריים היא ההנחה שיש "אחד שיודע" מה הכי טוב לכולנו, והוא צריך לכפות על כולם את דעתו על ידי שימוש מוגזם של חקיקה. החלק הראשון של הרעיון הזה נופל, אנו כבר יודעים גם מנקודות חשוכות ביותר בהיסטוריה שלנו, שהמוסר הוא עניין של השקפה והוא משתנה לאורך הזמן. זה תקף גם לחברות חילוניות וגם לחברות דתיות.

במשך זמן רב מדי, היה עלינו לסבול יחס כאל תינוקות, כשהמתנגדים לעסו את האמונות שלנו, וירקו את ההיגיון שלנו, אבל לא עוד. במקום לכוון את נשק המוסר אל כד הזהב שיביא רווחים מקסימליים לחברה שלנו ה"מוסריים" מחפשים נחמות אחרות ללא קשר לנזק העצום שהחברה שלנו סובלת כתוצאה מכך. כמה מוסרי זה להפוך בעלי קריירות מוצלחות לאנשים שנשענים על חסדי ביטוח לאומי, רק בגלל שלא מוצא חן בעיניך העובדה איך אדם מסוים בוחר להעביר את זמנו החופשי?

Screen Shot 2012 09 12 at 02.29.48 e1347417670446 Is Cannabis About To Be Decriminalised In The UK?

שימוש בקנביס בקרב ילדים ובני נוער יורד במהלך אי הפללה.

כמובן, שינוי החוק מבוסס על מפלגה פוליטית שתהיה מוכנה להרים את הנושא ולרוץ איתו. ייתכן ויתקלו בהתנגדות, וייתכן מאוד שגם בעלילות דם תיתקל מפלגה כזו. אך מה יהיה המחיר של כולנו אם לא תהיה מפלגה אמיצה כזו? זה משהו שמבט קצר על הסטטיסטיקה יוכל להסביר לכולנו בקלות. כמו גם המליארדים שמושקעים היום על שיטור כנגד משתמשים לא אלימים בצמח המריחואנה, שאינם מאיימים על איש.

דוקטור ליאל דה קוסטה, שר הבריאות הפורטוגזי חתם את הועדה בכך שהצהיר שלמרות שהוא תומך באיסור-שימוש, "אני רופא שמאמין שכל הסמים יכולים להוות סכנה, ולמרות זאת אינני מאמין שמשתמש לא בעייתי צריך להתמודד עם האשמות פליליות".

מה שהפולטיקאים לא שפטו נכונה הוא מצב רוחו של הציבור. אין הם צריכים להמשיך לחשוש מהודעות "חוסר אחריות" או "סכנה" בעיתונים שמרניים במקרה שיתמכו באי הפללה של הצמח. אלו הימים שעליהם לאמץ את הרעיון שישנוי החקיקה בעד מדיניות סובלנית יותר הוא למעשה קלף מנצח בבחירות. זה משהו שהממלכה רוצה, כפי שמראים הסקרים האחרונים, אם הם אמיתיים. ההיסטוריה הבריטית מלאה במנהיגים ששינו את פני הנצח, וזו היא השעה למנהיג כזה, שיצטרף למהפכה ולהלך הרוח הגובר בעולם כולו, להצטרף להנהיג ולקחת את ספינת הממלכה ואת העולם אל חוף מבטחים גם בנושא הזה.

Screen Shot 2012 09 12 at 02.30.06 e1347418555410 Is Cannabis About To Be Decriminalised In The UK?

צניחה בשיעורי המוות (מוות הקשור לסמים איננו סיבתי) כתוצאה משימוש בסמים בפורטוגל.

הציבור מאס בנציגים שמאמינים שעליהם לחלק הוראות על פי החלטותיהם בלבד מבלי להתחשב בדעת ציבור הבוחרים, ואני ממליץ למשטרה לזכור טוב שהם עובדים בשביל לייצג אותנו, אנשים אמיתיים שיש להם חלומות ורצונות כמו כל אחד אחר, שרוצים להיות חלק מחברה שתתייחס אלינו בכבוד. אם ההנהגה לא תשכיל להביא מנהיג שיוביל את המהפכה עוד מחר, העם כבר ידאג להביא אותו מחרתיים.

בעוד שאי-הפללה איננה המטרה הרצויה והסופית, מהפכות לא קורות בלילה אחד, ויהיה זה בטוח לכל הצדדים התקדמות איטית ומדודה לעבר לגליזציה מוחלטת – זה הוא המפתח לאוטופיה של חברה אידאלית. עלינו לא להפוך את המושלם לאויב של היותר טוב, ועלינו לקבל את היותר טוב במטרה לבנות עתיד יותר מושלם. לכן, אני מציע שיש להקל עוד אתמול את החוקים הנוקשים כנגד הקנביס, ורק אחריו את שאר החומרים, אחרי שייעלם הפחד מהרעיון המטופש שמעשים כאלה עתידים להביא מכורים של הרואין וקראק לרחובות.

פרוטוגל כמעט ומיגרה את מחלת האיידס.

יש להזכיר גם את דוקטור ג'וליאן הופרט שניהל את הישיבה "אלטרנטיבות לאיסור". דרך החשיבה שלו נמצאת ברחובות לונדון ולא בפרלמנט, שםהוא מייצג אותנו בצורה נאמנה. הוא ופרופסור סטיבנס הם דוגמאות למה שהממלכה יכולה להפיק בשעותיה היפות ביותר.