קרן נויבך – עושה סדר ומדברת על לגליזציה

ח"כ משה פייגלין,  יאיר גלר (מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים)  אמיר ווייטמן (כלכלן)   אבי דוידוביץ' (ניצב-משנה בדימוס )משוחחים על לגליזציה של קנאביס בישראל.

אבי דוידוביץ' כתב ב"מראות המשטרה", מרץ 1994

שימוש בסמים היה ידוע עוד מימיה הראשונים של המדינה. בשנות החמישים ובתחילת שנות הששים הייתה התופעה מצומצמת ושולית. התפנית חלה מאז מלחמת ששת-הימים. החל מראשית שנות השבעים, עם העלאת רמת האכיפה בנגע הסמים לראש סדר העדיפויות בתחום הפלילי, החלה משטרת-ישראל להקצות משאבים הולכים וגדלים ללחימה בעברייני הסמים.

התפיסה אשר הנחתה את קברניטי המשטרה לאורך שני העשורים האחרונים הייתה כי קיים קשר סיבתי בין ההתמכרות לסם ובין עבריינות, וכי הרוב המכריע של המתמכרים לסם עוברים עבירות בשל הדחף לסמים. לאמור: השימוש בסם גורם לעבריינות. אשר-על-כן חייבת המשטרה להציב את המאבק בעבירות הסמים בקדימות לתופעות פשיעה אחרות, בהנחה שניתן להפחית את העבירות האחרות על-ידי תקיפת נגע השימוש בסמים. ואכן, מהמחצית השנייה של שנות השבעים ואילך, הוקמו יחידות ייעודיות רבות ללחימה בסמים, השתכללו שיטות הלחימה ) לדוגמא:  הפעלת סוכנים(, וכמויות התיקים שנפתחו וכמויות הסמים שנתפסו הלכו וגדלו משנה לשנה. אין חולק כי על המשטרה להפעיל שיקול דעת בקביעת סדרי עדיפויות באכיפת החוק, שכן ציפייה לאכיפה מוחלטת אינה מציאותית – כתוצאה ממגבלות תקציביות. מקובל להניח כי סדר העדיפויות נקבע הן על-פי תרגום המובן "אכיפה יעילה" לשפת המעשה והן מתוך קריאת ציפיות הציבור מן המשטרה. כך למשל מרכזת המשטרה מאמץ אכיפתי על יעדים מודיעיניים.

לקריאת הכתבה המלאה

מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים לשעבר מסינג, סרב להגיע לאולפן, הנה מה שכתבנו בנושא

על פי מסינג, "המדינה צריכה לומר לפחות לעצמה את האמת: ההתמודדות עם היצע סמים היא קשה מורכבת ואני לא בטוח שבאמצעים הקיימים ניתן להצליח בה. לכן אני בהחלט חושב שמירב ההשקעה בסמים והאלכוהול צריכה להיות מופנית לביקוש – להתרכז באוכלוסיות מסוימות ולא בכלל האוכלוסייה

לקיראה

השקרנים שמלווים אותנו במלחמה בסמים

אמיר וויטמן –  איך לבזבז 1.6 מיליארד שקל בשנה

לקריאה

תגובה אחת

  1. פינגבק:מה בין חוק ובין מוסר | לגליזציה עכשיו

כתיבת תגובה