דלקת מפרקים ניוונית היא מחלה בה המפרקים נקרעים. המחלה מתרחשת לפעמים מפציעות חוזרות והיא שכיחה יותר ככל שאנו מתבגרים. כעת, חוקרים מאוניברסיטת נוטינגהאם מצאו סם שפועל כמו קנאביס במוח ובחוט השדרה, שיכול לתפקד כמשכך כאבים שקשור לצורת הכאב ולנכות שנוצרת כתוצאה מדלקת המפרקים.

המחקר, שנעשה במרכז הכאב של אוניברסיטת נוטינגהאם, מצא סוג סם של קנאביס סינטטי. תרופות ללא סטרואידים נוגדות דלקת מחולקות  עד כה  לציבור החולים, מעבר לטיפול בכאב גורמות תרופות אלו סיכונים רבים, ונחשבות ללא בטוחות בטווח הארוך.

קולטני קנבינואידים (CB2) נמצאו ברקמת חוט השדרה האנושית

פרופסור ויקטוריה צ'אפמן במרכז חקר הכאב שבאוניברסיטת נוטינגהאם וחוקריה בודדו את המרכיב JWH133 שלא נמצא בצמח המריחואנה אך מבצע אותה פעולה להפחתת הכאב דרך מולקולות במוח; ידוע בשם CB2 קולטני קנבינואידים, עפ"י מחקר בעכברים.

החוקרים מצאו קולטני CB2 ברקמת עמוד השדרה האנושית. הם גם מצאו מספר גבוהה יותר של קולטנים במקרים חמורים יותר של דלקת מפרקים ניוונית, מה שמצביע על כך שקנאביס סינטטי יכול לעזור גם לבני אדם.

ויקטוריה צ'אפמן, אמרה במסיבת עיתואנים: "הממצא הזה משמעותי, אותות כאב בעמוד השדרה ובמוח ידועים כגורמים משפיעים בדלקת מפרקים ניוונית. המידע הזה תומך בפיתוחים של מבוססי קנבינואידים סלקטבים לטיפול בדלקת".

פרופסור אלן סילמן, מנהל רפואי של מעבדת המחקר באוניברסיטת נוטינגהאם טוען שיש "צורך דחוף" לטיפול במחלה שישפיע על מליונים בבריטניה. הוא מדגיש שהממצא איננו מחזק או תומך במריחואנה לצורך 'פנאי', אלא פותח דלת לסוג חדש של סם\תרופה כטיפול במחלה בלבד. תרופה כזו, שתופאות הלוואי שלה פחותות ומסוכנות פחות מהתרופות שיש לרפואה כיום להציע. מלבד תרופות, טיפולים נוספים שיכולים להקל על המחלה הם כושר, הפחתת משקל וניתוחים.


חשוב לציין, צמח המריחואנה עצמו נמצא אף הוא כפתרון אפקטיבי לטיפול בכאב(ובבעיות נוספות) ממש כמו הקנאביס הסיננטי, השאלה המתבקשת היא: מדוע עלינו להשקיע כל כך הרבה מאמצים\תקציבים לתרופות "כמו-קנאביס"? רק בשביל "לעקוף" את תחושת ה"היי"?