צפו: תאוריית הקוף המסטול של טרנס מק'קנה

זהו קליפ פסיכלי של דאנקן טראסל מתוך פיילוט לקומדי סנטרל בשם "Thunderbrain". האנימציה והקול בוצעו על ידי וויל קארסולה מ-daybyday, המיוצרת על ידי RZO Hothouse.

וידאו פסיכודלי זה מדמה את תאוריית ה "קוף המסטול", תאוריה של טרנס מק'קנה.

בספרו, מזון האלים, מקנה הציע כי השינוי מהאבות המוקדמים של בני האדם "הומו ארקטוס" למין "הומו ספיינס" היה קשור בעיקר לתוספת של פטריית הפיסלוסייב קובנסיס לדיאטה שלהם – אירוע שעל פי התאוריה שלו התקיים בכ -100,000 לפנה"ס (כאשר הוא מאמין שהמינים מסוג ההומו היו מפוצלים). התאוריה שנויה במחלוקת במידה נרחבת.

מק'קנה ביסס את תורתו על ההשפעות העיקריות, או אפקטים לכאורה, המיוצרים על ידי הפטרייה. מצטט מחקרים על ידי רולנד פישר. בשנות השישים והשבעים המוקדמות, אמר מק 'קנה כי מינונים נמוכים של פסילוסיבין משפרים באופן משמעותי את חדות הראייה של בני האדם – ולכן , באופן תיאורטי, גם של יונקים דמויי אדם אחרים. על פי מק 'קנה, אפקט זה היה מוכיח את עצמו כיתרון אבולוציוני לאבות הציידים המלקטים של בני אדם שנתקלו בהן "בטעות", וסייע להם לצוד בקלות ולהימנע מלהיטרף. במינונים גבוהים יותר, הוא טוען, הפטריות פועלות כממריץ מיני, שהופך אותן כעוד יותר מועילות מבחינה אבולוציונית, שכן דבר זה הוביל ליותר צאצאים.

במינונים גבוהים אף יותר, מק'קנה הציע שהפטריות היו נוהגות "למוסס גבולות", מה שקידם פעילויות קהילתית וסקס קבוצתי שהביא לערבוב של גנים ולמגוון גנטי גדול יותר. בדרך כלל, מקנה מהאמין כי הבליעה התקופתית של הפטריות הייתה נוהגת למוסס את האגו בבני אדם לפני שהוא מקבל את ההזדמנות לגדול לממדים הרסניים. בהקשר זה, הוא השווה את האגו לגידול סרטני הרסני שיכול לגדול ולהפוך לבלתי נשלט עבור המארח שלו.

הפטריות, על פי מק 'קנה,  גם נתנו לבני אדם את החוויות הדתיות הראשונות שלהם, וכפי שהאמין, היו הבסיס להקמתם של כל הדתות לאחר מועד. לדוגמא, הוא הציע כי הפירות המקראיים של עץ הדעת הטוב והרע היו למעשה פטריות אנתואגניות. גורם נוסף שמק'קנה דיבר עליו היה עוצמתן של הפטריות לקדם חשיבה לשונית. מק'קנה טוען שהן גורמות לקידום קולי, אשר בתורו היה פועל לניקוי המוח (המבוסס על ההשערה של מק'קנה שתנודות בדיבור גורמות למשקעים של זיהומים מהמוח להגיע לנוזל השדרה), אשר תרם למוטציה של המוח. כל הגורמים הללו על פי מק'קנה היו הגורמים החשובים ביותר שקדמו לאבולוציה כלפי המין ההומו סאפיין. לאחר שהשינוי הזה התרחש, המינים החלו לנוע מחוץ לאפריקה כדי לאכלס את שאר כדור הארץ. בהמשך, תהאוריה של מק'קנה קיבלה את השם "תאוריית הקוף המסטול" של האבולוציה האנושית.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

כתיבת תגובה