נותרו עוד 5 ימים…עוצרים את ההתעללות בחולים.

הנדון: הצעת שרת הבריאות בנוגע לשימוש בקנאביס למטרות רפואיות

לאחרונה דלפה לתקשורת הצעה להחלטת ממשלה שהכינה שרת הבריאות, העוסקת בהסדרת הייצור והאספקה של קנאביס רפואי למטופלים. השרה מתכננת "ניסוי" המוני בבני אדם המטופלים בקנאביס רפואי, באמצעות תוכנית לא מציאותית ודורסנית.

על אף שמדובר בעניין בעל השפעות ציבוריות מרחיקות לכת (כיום יש בישראל כ-11 אלף בעלי היתרים לקאנביס רפואי), שרת הבריאות מעדיפה לעקוף הליך חקיקה מסודר בכנסת ולבצע את ההסדרה באמצעות החלטת ממשלה מלאת חורים וסתירות, אשר ספק רב אם תהפוך להצעת חוק בהמשך.

בשורה התחתונה, שרת הבריאות מעוניינת לתת מונופול על הייצור, הגידול והשיווק של הקנאביס הרפואי בישראל לחברת שראל, שנבחרה ללא מכרז (!). הצעת השרה מתעלמת מההשלכות שעלולות להיות על איכות הקנאביס שיקבלו המטופלים ועל עליית המחירים הצפויה, זאת בעקבות הארכת הליך האספקה והכנסת מתווכים נוספים לתמונה (הסוכנות הממשלתית "שתתפוס" את הקנאביס מהמגדלים, חברת שראל ובתי המרקחת).

ההצעה אינה מתייחסת כלל לוועדת ההתוויות השנויה במחלוקת ולא משפרת את ההליך הביורוקרטי לקבלת היתרים לקנאביס רפואי. הצעת השרה מסבכת את מנגנון האספקה המסובך ממילא, כאשר מי שיישא במחיר (תרתי משמע), יהיו אנחנו המטופלים.

ההצעה אינה מהווה חלופה ראויה כלשהי להצעות חוק פרטיות שהציעו לאחרונה חברי כנסת שונים (בפרט ח"כ תמר זנדברג וח"כ משה פייגלין), ומהווה רק ניסיון למשיכת זמן כאשר המועדים המפורטים בה גמישים וסותרים.

המהלך של שרת הבריאות פוגע בזכויות המטופלים ומעכב הסדרה רצינית של הנושא החשוב, מה שיוביל להגברת הסבל של אלפי חולים! יש לעצור את המחטף, ולקדם הסדרה אמיתית של תחום הקנאביס הרפואי בישראל.

לחצו על התמונה ותועברו לאתר לשליחת המכתב