בחדשות מדברים על חוק חדש שלפיו כל רופא משפחה יוכל לרשום קנביס רפואי.

ח"כ משה פייגלין, יחד עם חברי כנסת מכל הקשת הפוליטית, יזמו את חוק הקנביס. והרופאים מתנגדים, ומוחים ומתעצבנים. בטוקבקים כותבים שאנחנו עובדים בשביל חברות התרופות ולא מוכנים לרשום טיפול יעיל רק בגלל שאין מאחוריו כסף ותעשייה.

צמח הקנביס הוא בעל סגולות רפואיות מוכחות. הוא יכול לסייע בהתמודדות עם כאב כרוני, בסימפטומים שונים הקשורים במחלת הסרטן, כמו בחילות הקאות וחוסר תיאבון ובמחלות נוספות. הפוטנציאל שלו לנזק, שימוש לרעה ולתופעות לוואי קיים, אבל בהתחשב בתרופות אחרות שאנחנו רושמים אין כאן כל חדש.

אז למה הרופאים מתנגדים? אנחנו שנשבענו לטפל בסבל, להקל על חולי ולרפא במידת האפשר, מה מפריע לנו לרשום אחת לחודש כך וכך גרם של הירוק־הירוק הזה ולהפוך את העולם לטוב יותר בעבור חלק מהמטופלים הכי סובלים שלנו?

לי יש כמה סיבות שמפריעות לי לעשות את זה:

1. חוסר מידע
חסר לי מידע חיוני לרישום מסודר של התרופה – אין התוויות ברורות, אין מינון מסודר וידוע, אין סטנדרטיזציה, ריכוז החומרים הפעילים משתנה מצמח לצמח, ממגולגלת אחת לחברתה. אין לנו מספיק מידע בנוגע למינון מקסימלי ומינימלי לאפקט, מינון בטוח, המון נעלמים במשוואה זו שמקשים על רישום רפואי מסודר של התרופה על ידי רופא המשפחה.

2. חוסר הכשרה
כדי שנוכל לרשום תרופה כמו קנביס רפואי צריך ללמד אותנו עליה. לימוד לוקח זמן. צבירת ניסיון לוקחת זמן. יש משהו מאוד פופוליסטי במתן אישור גורף ופרסום צעקני לרישום חומר חדש בלי להצביע על הדרך שבה המידע בנוגע לתרופה החדשה יגיע לרופאים, איך ירשמו אותה, מה שרשרת האספקה, מי מגדל, מי משנע, מאיפה רוכשים, מי משלם וכמה, האם זו תהיה תרופה לעשירים או שהיא תיכנס לסל התרופות?  כל כך הרבה שאלות וכל כך מעט  תשובות, בינתיים.

3. אי קיום של דיון ציבורי פתוח
אלכוהול חוקי, טבק חוקי, שניהם מזיקים הרבה יותר מקנביס. במקום לדון בצורה פתוחה על לגליזציה של הקנביס, להביע דעות בעד ונגד ולקבל החלטה, הפוליטיקאים בוחרים להעמיס את המטלה הזו על כתפי הרופאים. היו דוגמאות כאלה בעבר. ניסו להפיל על כתפינו את הנטל לניתוק חולים שנוטים למות ממכונות הנשמה וניסו להפיל על כתפינו את הנטל של האכלה כפויה של שובתי רעב. הרופאים אינם חלופה לדיון פתוח וגלוי על סוגיות חברתיות. הכנסת, התקשורת, בתי המשפט, כיכר העיר – אלה הזירות המתאימות לדיון על לגליזציה.

4. חוסר זמן
אנחנו רופאי משפחה. זה אומר שאנחנו מטפלים בעשרות חולים ביום. חנוקים. מלאים. עמוסים. אנחנו גם משרתי ציבור, ולציבור ולנציגיו בכנסת יש לגיטימציה להטיל משימות על משרתי ציבור. אבל, במקביל למשימה יש להם חובה להבין שלכל בקשה כזו יש מחיר. אנחנו זקוקים לזמן פנוי למטלה החדשה. האם נציגי הציבור יכולים להצביע על מקום בסדר היום שלי כרופא משפחה? האם להפסיק לטפל בחולי אי ספיקת לב? סוכרת? שפעת? האם לקצר עוד את המפגשים הקצרים בכל מקרה? האם להאריך את התורים? מדובר במהלך שישפיע באופן משמעותי על עומס העבודה שלנו וחובה על מקבלי ההחלטות לפנות לנו את הזמן לטיפול במשימה החדשה.

5. חוסר דיאלוג
לא שואלים, לא מתייעצים, לא מדברים. כחייל מן השורה במערכת כבר התרגלתי שלפעמים החלטות שמתקבלות אי־שם במעוזי השלטון, בחדרים בירושלים או בתל אביב, אני צריך לבצע בקו הראשון בנגב. חברי הכנסת הנכבדים לא התייעצו עם חיילי השורה, לא שאלו ולא בדקו האם המשימה ניתנת לביצוע, האם היא אפשרית בכלל ומה משמעותה. חוק שלא ניתן לבצע נשאר בסוף אות מתה.

6. מדיקליזציה
 הדיון על קנביס, עובר מדיקליזציה. המשמעות של חוק כזה היא הכנסה אפשרית של אנשים בריאים רבים לתלות במערכת הרפואית. אנו חווים זאת עם הצמיחה המטאורית בשימוש בריטלין על ידי כאלה שלא מאובחנים כסובלים מהפרעת קשב וריכוז. סטודנטים בריאים מגיעים לקבל מרשם לריטלין כדי לשפר ציון, או כדי להישאר ערים עוד קצת לפני מבחן. אנשים שעובדים בסטרס בלתי נסבל זקוקים לתרופה כדי לישון. הכל רפואי. הכל מחלה. אז אולי יהיו כאלה שגם ישמחו אם נרשום להם קנביס כדי לשפר את איכות חייהם? האם זה תפקידם של הרופאים?

חברי כנסת יקרים, בשבתכם על חוקים אנא חשבו על משרתי הציבור שאמורים למלא את העמודים שתכתבו בספר החוקים בתוכן ממשי. כי אנחנו, רופאי המשפחה, משאב מוגבל. וחסר.

ד"ר אסי סיקורל