תופעה חדשה של "פליטי רפואה" שפוקדים את קולרדו, והסיפורים השונים שלהם על איך עזר הצמח לרפואה ממחלות שונות, הביאה את מערכת הבריאות בקולרדו לגבש הצעה להעניק יותר מ-7 מיליון דולר למחקרים במטרה לאשש את הטענות השונות בתחום המריפואנה:

מובילים במערכת הבריאות של המדינה מרגישים שעליהם להתמודד עם תופעה ההולכת וגדלה של תיירות מרפא, החולים מחפשים פתרונות טבעיים במקום שאין פתרונות ומוצאים אותם בצמח המריחואנה, שלא נבדק. משפחות עם ילדים חולי אפילספיה ששמעו על הצלחת הצמח לטפל במחלה, מחפשות כימקלים טהורים המופקים מן הצמח, ומוצאות אותם בבתי המרקחת של קולרדו.

רוב המחקר הנוגע לקנאביס נחסם על ידי חוקים פדרליים שמונעים מחוקרים לחקור את צמח המריחאונה. משרד הבריאות של המדינה מאמין ששנים של ליגליזצית קנאביס רפואי בקולרודו מעניק לחוקרים את ההזדמנות לחקור באחריות טענות שונות על הצמח כמרפא מחלות.

"תפקידנו הוא להבטיח שהטיפול יהיה מבוסס עדויות, ושמדע אמין משמש להגן על בריאות החולה ובטחונו". אומר מנהל משרד הבריאות, דוקטור לארי ווק. המשרד רוצה מבית המחוקקים לאשר את השימוש לחקר רפואי של הצמח.

מיכאל אליוט, מנהל קבוצת תעשיית המריחואנה מוסיף: ש'פליטים רפואיים' רבים מגיעים לקולורדו עם סיפורים נפלאים של החלמה הודות לצמח. "עלינו מוטלת האחריות לדעת איך לאמת את אותן סיפורים מבחינה מדעית". ווק אומר שהדבר המשמעותי ביותר שניתן לעשות הוא להשקיע תקציבים להמשך המחקר.

עם הורים המחפשים קנאביס לילדים הסובלים מהתקפים, וטענות רבות נוספות על מה מריחאונה יכולה לעשות לבריאות, "זה הפך לדעה רווחת בציבור  אך אין מחקר שיגבה את כל הטענות הללו, הן מבחינת ביטחון השימוש והאפקטיביות שלו". האם למשל, במקרה של טיפול בהתקפים של ילדים אנחנו רק מחליפים מחלה אחת בשניה בטווח הארוך? עד כה אין מחקר של תופעות הלוואי, שיכול לענות על השאלה. משרד הבריאות הכין מסמך לתמיכת ההצעה בועדת התקציב המשותף. מהועדה נמסר שהם מסוקרנים ממחקר שיכול להיעשות רק בקולרדו.

אם בית המחוקקים יאשר את ההצעה, משרד הבריאות של המדינה יקבל הצעות למחקרים פרטיים וקבוצות אקדמיאיות בנושאים השונים ויעניק להם את התקציב הדרוש. החלטה סופית לכל מענק כנראה תתקבל בועד הקיים של המחלקה. במידה והפרויקט יפיק תוצאות מועילות, בהחלט יהיה אפשר לדבר על הגברת התקציבים, מוסיף ווק.

בזמן שבישראל, מעוורים את הציבור עם מונחים כמו "פלציבו" מצד אחד, ומשפטים כמו "מערכת בריאות מתירנית ומתקדמת בנושא קנאביס" מצד שני, בקולורדו הדברים נראים מעט אחרת. קולרדו מונה כחמישה מליון תושבים, נכון לינואר 2014 ישנם יותר מ110 אלף איש שמחזיקים כרטיס "מריפואנה". אותם אנשים משלמים מס שנתי של  15 דולר בלבד החל מדצמבר 2013ברישום התקציבי של המדינה בנושא מריחואנה יש יותר מ-13 מיליון דולר עודפים כדי להוציא את ההצעה אל הפועל.