*עו"ד יניב פרץ מפרקליטי משפחת אבוטבול מנתניה הוא הכוח העולה בשמי המשפט הפלילי בישראל. "זה התחיל בתיק קטן שהם נתנו והגיע למצב שאני הופך להיות עו"ד אישי של המשפחה"

עו"ד יניב פרץ

עו"ד יניב פרץ
(עו"ד פרץ הסכים לייצג את החולים ומסורבי האישור ולהגיש בשמם בג"צ)

עו"ד יניב פרץ, המטאור החדש בשמי המשפט הפלילי בישראל, הוא כבר לא תושב נתניה מאז שהתחתן. עיקר לקוחותיו מנתניה, העיר בה צמח, גדל למד והתפתח כיליד כפר יונה הסמוכה. ילדותו  הייתה שקטה כבן בכור למשפחה בת 8 נפשות. כבר מגיל 16 גילה פרץ את היזמות שתאפיין אותו גם כיום וניהל עבור אביו פרוייקטים עם עובדים המבוגרים ממנו בהרבה. בצבא שירת בגולני והתפרסם כחובש שהציל ילדה בפיגוע אוטובוס הילדים בצומת נצרים. פרץ, מצטיין הרמטכ"ל שקיבל כפיים בטקס שנערך בסיום קורס טיס, קיבל תעודות הצטיינות לכל אורך שירותו הצבאי,  המשיך בעשייה הביטחונית באבטחת מוסדות יהודיים בלונדון לאחר שחרורו מהצבא.

"ידעתי שאני חוזר ללמוד. זה בער בי. התכנון המקורי היה שנת חופשה במזרח הרחוק אבל הלימודים קרצו לי יותר מכל". אומר פרץ ומוסיף :"האקסית שלי כבר התחילה שנה א' ואני ידעתי שאין לי זמן. רציתי להיות פליליסט וידעתי שזה מה שאני רוצה עוד כשהייתי בן 16 ונלחמתי למען חלשים. מגיל קטן רציתי להגן על החלש".

מייד כשחזר ללימודים נקלע פרץ לסצינת מסיבות המוסיקה האלקטרונית שבאותה עת היו להיט גדול. עם הפקת מסיבה אחת שהצליחה מעל המצופה, הפך פרץ לאחד ממפיקי מסיבות הז'אנר הגדולים בארץ. בשל עיניו המלוכסנות ומראה המזרח רחוק שלו,  קיבל פרץ את הכינוי יניב היפני שהפך למותג בתחום המסיבות.

את המראה המסיבתי עם השיער הארוך והתכשיטים הביא פרץ גם לפקולטה למשפטים של מכללת נתניה שם העדיף לעשות צחוקים מן הספסל האחורי, כשהוא מפעם לפעם לוקח את המיקרופון ומצחיק גם את המרצים עם חיקויים מדוייקים שלהם. אף אחד לא שיער כי המראה החיצוני של פרץ, הוא רק כיסוי לאדם רציני ומוכוון מטרה ששם לעצמו יעד לכבוש את עולם המשפט הפלילי בארץ. בקורסים הפליליים הצליח פרץ באופן חריג. בשיעורים הבריק עם פלפולים מיוחדים ולאחר שסיים את הלימודים, הצטרף כמתמחה למשרדו של עו"ד בועז קניג. יחד שניהם גדלו והתפרסמו בין היתר באמצעות ייצוג של בני משפחת אבוטבול המורחבת.

"זה התחיל בתיק קטן שהם נתנו והגיע למצב שאני הופך להיות עו"ד אישי של המשפחה". אומר פרץ ומוסיף: "היו תיקים רבים שבהם שיתפתי פעולה עם עורכי דין אחרים כמו רויטל סוויד ועו"ד משה שרמן, אבל אני הפכתי לאט לאט לעו"ד הצמוד של המשפחה. הרגשתי שהם סומכים עליי ומאמינים בי".

הייצוג של המשפחה הביא את פרץ לכותרות. בניגוד לרבים מעורכי הדין הפליליים שרואים במשפחות הפשיעה כמקפצה לקריירה, טוען פרץ כי ייצוגו הפלילי נובע משכנוע פנימי עמוק כי לכל אדם מגיע את מנת הצדק שלו.

"לא תמיד המשטרה עושה צדק. זה שהם מוגדרים כארגון פשיעה לא צריך להביא את המשטרה ליד קלה על ההדק עם אישומים קטנוניים ולא נכונים פעמים רבות. אני לא יודע כמה תיקים תקשורתיים של המשטרה כנגדם הסתיימו בקול ענות חלושה. זה לא מונע מהמשטרה להתחכך בהם לעצור ולהטריד. זה עניינים שמפריעים לי כי אני יודע, אפילו מחוויה אישית שחוויתי, שהמשטרה יכולה לעשות עוול כשהיא מפרשת לעיתים באופן פלילי סיטואציה תמימה לחלוטין".

כשפרץ מדבר על חוויה אישית הוא מתכוון לחוויה מטלטלת במיוחד במסגרתה נאזק בידיו ואף ספג אגרוף עוצמתי לפניו מידי שוטר שתיבל לטענתו את האגרוף בקללות ואיומים שהנייר מתקשה לשאת.

"נסעתי לאילת עם הג'יפ שלי". מתרצה פרץ לספר על האירוע שהותיר בו את חותמו: "ראיתי פקק גדול אז ירדתי לשטח ועליתי על גבעה סמוכה. בדיעבד התברר לי שבאיזור הייתה משטרה וכנראה בלשים ויס"מניקים שחשבו שאני מנסה להתחמק מן המשטרה באמצעות הנסיעה על החולות. אחרי שהגעתי לתחנת דלק סמוכה, עצרו לידי פתאום שתי ניידות ושוטר אחד ביקש תעודת זהות. שיתפתי פעולה באופן מלא. פתאום הגיע שוטר והחל לקלל אותי ולאיים עליי איומים שלא ייאמנו. תוך כדי שאני מבקש מאחי שלא להגיב ולא לעשות דבר שייתן להם תירוץ, אותו שוטר אזק אותי, הכניס אותי לניידת ובדיוק כשניסיתי להסביר לו שהוא עושה טעות גדולה, שהוא יצטער עליה, הוא נתן לי אגרוף אדיר לפנים. שמרתי על קור רוח יחסי, הוצאתי חבילה של כרטיסי ביקור של המשרד שלי וזרקתי אותם על כל השוטרים שהיו במקום, תוך שאני מתחיל להטיח בפניהם את כל פרטי האירוע, שקלטתי כולל השמות שלהם ומספר האירוע בקשר. עשיתי את זה כדי שהם יידעו שהם לא יוכלו לטייח את זה. הם לא ויתרו ולקחו אותי לתחנה". נעמד פרץ פתאום ונכנס למוד שחזור בזמן אמת.

בשלב זה מטיח בי פרץ בזעם את העלבון שספג מאותו שוטר שהכה אותו כשניכר בו שהרושם העז ממנו טרם חלף: "כשהם שמעו אותי והבינו שאני לא שיכור ולא ברחתי מאף אחד הם התחילו לצעוק אחד על השני שם. אם אני זוכר נכון, גם השוטר שהכה אותי הגיע להתנצל. אני יכול לומר לך שגם שבוע אחרי האירוע היה לי קשה להתאושש ממנו. בדיעבד אני יודע שהם ראו אותי בלי מדי משפט, עם קרחת ועם קעקוע ברגל וחשבו שאני איזה ערס שיכור. הם טעו. מצער אותי לחשוב איך אדם רגיל שאין לו את הניסיון והבטחון שלי, היה מתמודד עם אירוע כזה. אלה רק חלק מהדברים שגורמים לי להיות אנטי משטרה".

פרץ ויתר לשוטר שביקש סליחה אולם אילו היה זה לקוחו שקיבל אגרוף:"לא הייתי מוותר לעולם אלא עד שאותו שוטר היה עף מהמשטרה" הוא אומר. בשל אופיו זה הרשה לעצמו לטענתו להיות תקיף גם כלפי ראשי ארגוני פשיעה.  

"זה לא מישהו ממשפחת אבוטבול. הוא ביקש ממני משהו כשהוא היה במעצר ואני לעולם לא אעשה משהו שיעמיד אותי ולו בחשד קל כנוצה. לעולם. הוא כעס עליי כמה ימים, אבל אתה חושב שהוא לא הבין בסוף ווהתקשר להתנצל. אני לעולם לא אסכן את עצמי ואת המקצוע שלי ואעשה משהו שאולי יכול לגרום נזק למישהו. היו עורכי דין כאלה וכולם יודעים איפה הם היום". אומר פרץ ומוסיף אבחנה אמיצה ולא שגרתית :"כולם חושבים שראש ארגון פשע מבין במשפטים אבל זה לא נכון ואני, אם אני עורך דין שמכבד את עצמי, חייב להסביר להם, לפעמים בתקיפות, לפעמים בצעקות ולפעמים במחיר שהם יכעסו עליי שזו דעתי המקצועית שצריך לקבל אותה. אני יכול לומר לך שהם דווקא מעריכים עורכי דין כמוני יותר מאשר את עורכי הדין שמוותרים על עצמם ועל דעתם".

מלבד משפחת אבוטבול ייצג פרץ בתיקים של ארגוני פשיעה אחרים. באחד המקרים הפיקנטיים ייצג פרץ חשוד בתיק בו היה מעורב העבריין, אבנר הררי, מי שנחשד בעבר כמי שירה טיל לאו על ביתו של אסי אבוטבול. מאידך, מודה פרץ, שזה בעייתי לייצג במקביל שני עבריינים הנחשבים כיריבים :"אתה חושב שזה בעייתי ואתה צודק. לא כל עורכי הדין הם משה שרמן שיכול לעשות את זה,  למרות שגם שם, למיטב ידיעתי, זה לא עבר חלק. אני יכול לומר לך שבשל ייצוגי את משפחת אבוטבול במשך שנים באופן הדוק וקרוב, לא הייתי מסכים לקבל תיק של ריקו שירזי באותה תקופה. הם מאוד רכושניים בעניינים האלה"

עו"ד יניב פרץ פונה לכל חולה , מאושר או לא שחושב שהתנהלות משרד הבריאות לא נכונה ומעוניין להגיש איתנו את העתירה … כרגע לא ידוע סכום הכסף (תלוי בכמות האנשים ) שישלח לי הודעה לפרטי

דרושים חולים מסורבי קנאביס – הגיע זמן בג"צ…כי אין לנו ברירה אחרת…

 

ישראל NOW

אסף וקנין