צ'ילה עושה צעד לקראת דה-קרימינאליזרציה של קנביס

רויטרס בסאנטיאגו

יום שלישי, 7.7.2015

צ'ילה עשתה צעד גדול קדימה לקראת דהקרימינאליזציה של שימוש בקנאביס לאחר שהבית התחתון של הקונגרס של צ'ילה אישר ברוב גדול הצעת חוק המתעתדת לשנות את חוקי הסמים במדינה הדרום אמריקאית.

צ'ילה אמנם נחשבת לשמרנית מבחינה חברתית, והיא אינה הולכת בעקבותיה של אורוגואי ואינה מנסה לבצע לגאליזציה מלאה, אך היא שוקלת דהקרימינאליזציה של קנאביס לשימוש ולגידול לצרכים אישיים.

לקול תשואות סוערות מיציע הקהל, הבית התחתון הצביע, ביום חמישי, להמשיך עם ביצוע הרפורמה, בקווים כלליים.

במצב שבו הדברים עומדים כרגע, החוק יאפשר החזקה של עד 10 גרמים של מריחואנה (0.35 אונקיות) ואת גידולם של עד ששה צמחים.

אך עדיין נותרה להצעה זו דרך מסויימת לעבור עד שתהפוך לחוק. וועדה רפואית תבחן את החוק לפני שהבית התחתון יצביע שוב על כל אחד מסעיפיו הנפרדים. אז תועבר הצעתהחוק לטיפולו של הסנאט.

למרות זאת, הייתה ההצבעה של יום חמישי חשובה, אמרה לעיתונאים המחוקקת הקומוניסטית קרול קאריולה, המשתייכת לקואליציה השמאלנית של הנשיאה מישל בצ'לט.

"זהו יום היסטורי למשתמשים רפואיים הרוצים שיפסיקו לרדוף אותם ושתהיה להם גישה חופשית לתרופה אותה הם יכולים לגדל בגינות שלהם" היא אמרה.

סאנטיאגו, בירתה של צ'ילה, ראתה את הקמתה של חוות גידול המריחואנה הרפואית הראשונה באמריקה הלטינית בתחומיה, מוקדם יותר השנה. המדינה עקבה אחרי הפרוייקט הנסיוני הזה בעניין.

סקרים מראים כי צריכת הקנאביס גבוהה בצ'ילה מבשאר מדינות האזור, בעוד שהתמיכה בקרב אזרחי צ'ילה בליגאליזציה של סמים גוברת.

מאז ימי הדיקטטורה הדכאנית של אוגוסטו פינושה, בשנים 1973-1990, צ'ילה נחשבת לאחת המדינות השמרניות ביותר בדרום אמריקה.

אבל, עם השינויים בגישות חברתיות, בשנים האחרונות, ממשלות שמאלניות החלו לוקחות צעדים קטנים לקראת ליבראליזאציה, למשל, ע"י הפיכת נישואים אזרחיים בין זוגות חדמיניים לחוקיים.

שינויים אלה לא עברו ללא מחלוקת. הצעת חוק נוכחית שכוונתה לשנות את חוק ההפלות של צ'ילה, אחד מהנוקשים ביותר בעולם, נתקלה בהתנגדות עזה מצד הכנסיה הקתולית ומצדם של פוליטיקאים, חלקם אפילו חברים בקואליציה של בצ'לט.

מאנגלית: דניאל דורון

Related posts

Leave a Comment