פסיקה חדשה קובעת כי הקנאביס הוא הצמח בעל התועלת הרפואית הרבה ביותר בעולם

31.3.2014

יותר מתריסר ממדינות ארה"ב הפכו את אחזקת המריחואנה לפעולה שאינה פלילית, ובמדינות קולורדו וושינגטון חוקי עכשיו להחזיק, למכור, לשנע ולגדל את הצמח. אך בקרוב המריחואנה עשויה להפוך לחוקית בכל המדינה, וזאת בעקבות החלטה שנתקבלה ביום חמישי ע"י הממשלה הפדראלית.

היה זה רגע חשוב והיסטורי בתולדות ארה"ב, בנובמבר האחרון, כאשר קולוראדו היתה למדינה הראשונה שהפכה את השימוש האישי למטרות הנאה במריחואנה לחוקי. החלטה זו עשויה להכות גלים בכל המדינה ולפתוח הזדמנויות גדולות להביא את הידע על השימושים הרפואיים הרבים של הצמח והתועלת הרבה הגלומה בו למליוני בניאדם.

עם העברתו של חוק I-502 בבחירות למדינת וושינגטון שנערכו ב-2012, המריחואנה הפכה חוקית גם בוושינגטון – לא רק לשימוש רפואי אלא גם לשימוש למטרות הנאה – ומדינות אלאסקה, קליפורניה, קונטיקוט, מיין, מסאצ'וסטס, נוואדה, ניויורק, נברסקה, קרולינה הצפונית, אוהיו, אורגון, ווורמונט עשו דהקרימינליזאציה לצמח.

צריכתה ומכירתה של מריחואנה עדיין אינה חוקית בכל שאר מדינות ארה"ב, אם כי במספר ערים ועיירות הועברו חוקים הקובעים כי השימוש בה אינו מהווה פעולה פלילית או הקובעים אותה כמטרה בעדיפות נמוכה עבור כוחות אכיפת החוק.

כמו כן, קיימות תנועות במדינות רבות הפועלות לליגאליזאציה של מריחואנה, והצעות חוק לליגאליזאציה הועלו על סדר היום במדינות שונות.

כדי שמדינות אחרות יוכלו לחקות את השיטה שפועלת בקולוראדו ובוושינגטון, הן יצטרכו, ראשית, להעמיד חוקי לגאליזאציה להצבעה או לנסות להעביר אותם בבתי הנבחרים של המדינות, דבר העלול להוות אתגר.

לאחר שמדינות וושינגטון וקולוראדו העבירו חוקים, בנובמבר 2012, ההופכים את הצריכה והמכירה של מריחואנה למבוגרים מעל גיל 18 לחוקיים, המחוקקים בשתי המדינות המתינו לראות אם הממשלה הפדראלית תמשיך להעמיד לדין עברייני מריחואנה במדינותיהם ע"פ החוק הפדראלי (שאינו מכיר בחקיקה המדינתית בנושא מריחואנה).

בשתי המדינות עמלים להקים רשתות פיקוח שתפקחנה על רישוים של מגדלי המריחואנה ומשווקיה לציבור ותמסה אותם, אך קיים חשש כי תובעים פדראליים יעמידו את העוסקים בכך לדין. קולוראדו וושינגטון הן הראשונות במדינות ארה"ב שהפכו את המריחואנה לחוקית, ולכן הן גם הראשונות שמתנסות בתהליך הקמתו של מנגנון פיקוח מסוג זה.

פסיקה משפטית מבשרת את סופם של חוקי האיסור על המריחואנה

ביום חמישי האחרון, מחלקת המשפטים של ארה"ב הכריזה כי לא תעמיד לדין את מבצעיהן של עבירות סמים (ע"פ החוק הפדראלי) שאינן מהוות עבירות תחת חוקי המדינות בהן בוצעו. צעד זה עשוי לסמל את ראשית קיצו של האיסור רב השנים על שימוש במריחואנה והפצתה בארה"ב. “בהלט נראה כי זוהי, פוטנציאלית, ראשיתו של הסוף" אמר פול ארמאנטאנו, סגן המנהל של הלובי לליגאליזאציה של מריחואנה בארה"ב – NORML.

במזכר שנשלח למדינות ביום חמישי ע"י מחלקת המשפטים נאמר כי כל עוד יונהגו בהן נהלי פיקוח מקיפים לטיפול במריחואנה, לא יהיה צורך בהתערבותה של הממשלה הפדראלית, החלטה שתחסוך למחלקת המשפטים את הצורך להשתמש במשאביה המוגבלים כדי להעמיד לדין אזרחים על גידול מריחואנה או צריכתה.

"נראה שמזכר זה מהווה מסר למדינות בנוגע לחוקי האיסור על מריחואנה, המהווה הכרה בכך כי רוב הציבור, ובמדינות מסויימות, רובם של המחוקקים, אינם מעונינים בכך כי המריחואנה תישאר בלתי חוקית, וכי הם מעדיפים לערוך ניסויים במערכות רגולטיביות שונות שתעסוקנה במתן רישיונות ובפיקוח על מכירות הקנאביס", אמר ארמאנטאנו.

בשנת 2011 הממשלה הפדראלית קבעה כי אין למריחואנה כל שימושים רפואיים מקובלים, וכי סיווגה צריך להשאר זה של סם מסוכן ביותר, כגון הרואין. הכרה בשימושיה הרפואיים הרבים של המריחואנה וקידומם יגרום מיד לאובדנם של רווחים עצומים שמקורם בטיפולים המקובלים במחלת הסרטן, וממשלת ארה"ב תצטרך להודות כי היא מחזיקה אזרחים רבים בכלא ללא סיבה. כמעט מחציתם של כל המאסרים על עבירות סמים בארה"ב הם בגלל מריחואנה.

לדברי עורך האתרMarijuanaNews.com, ריצ'ארד קואן, התשובה היא כי זה מהווה איום לחוקי האיסור "… למעשה קיימות הוכחות רבות ביותר כי דיכויו של הקנאביס בשימוש רפואי מייצג את הכשלון הגדול ביותר של מוסדותיה של חברתנו החפשית – רפואה, עיתונות, מדע – ושל ערכינו הבסיסיים", מציין קואן.

בעוד שמדינות קולוראדו וושינגטון עדיין לא הקימו את מנגנוני הרגולציה שלהם, שתיהן ככל הנראה תחלנה למכור רשיונות לאכרים המעונינם לגדל מריחואנה, וכמו כן ליצרני צמחים ולסוחרים קמעונאים. המוצר ימוסה ככל הנראה בכל שלב של תהליך הגידול, העיבוד והמכירה שלו.

בקולוראדו, כמו גם בוושינגטון, הליגאליזאציה בוצעה על ידי האזרחים בלא השתתפותם, ע"י נציגיהם הנבחרים, עד שהיה צורך להעביר חוקים כדי ליישם את היזמה. אצפה שמדינות אחרות שמנסות להעביר חוקי לגליזאציה תנקוטנה בדרך זו – אני חושב שתוגש יזמה חדשה בקליפורניה, למשל – ובערך חצי מהמדינות מאפשרות את זה, והשאר אינן מאפשרות.”.

במדינות בהן הוגשו יזמות כאלה אני מצפה כי יהיו קשיים להביא אותן להצבעה. החצי השני יהיה קשה הרבה יותר. קשה לגרום לנציגים נבחרים לעשות דבר כזה", אמר קולינס.

ארמאנטאנו יותר אופטימי בנוגע לסיכויי התפשטותה של המריחואנה החוקית. הוא השווה את הכרזתה של מחלקת המשפטים של ארה"ב לפעולותיה של הממשלה הפדראלית בימיה האחרונים של תקופת האיסור על אלכוהול, לפני קרוב למאה שנה, כאשר מדינות החליטו להפסיק לציית לאיסור הפדראלי על מכירת אלכוהול והממשלה הפדראלית הצהירה כי לא תתערב כדי לאכוף את החוק.

לראשונה יש לנו עכשיו מסר ברור מהממשלה הפדראלית בו הם אומרים כי לא יעמדו בדרכן של מדינות הרוצות להחליף את האיסור הפדראלי במנגנונים רגולטיביים אותם הן תיישמנה", אמר ארמאנטאנו.

הוא צפה כי בתוך שנתיים עד שלוש, חמש או שש מדינות נוספות עושויות להצטרף לקולוראדו ולוושינגטון בליגאליזאציה של הסם, וכי בכך הן תפלסנה את הדרך עבור שאר המדינה.

עידן ההונאה קרב לסופו

בשנת 2003 ממשלת ארה"ב, בייצוגה של מחלקת הבריאות ושרותי האנוש של ארה"ב, הגישה בקשה לפטנט על קנבינואידים ובקשתה אושרה. הסיבה? בגלל שחקר הקנבינואידים מאפשר לחברות התרופות לרכוש ידע מעשי על אחד מנוגדיהחימצון והמגינים העיצביים רביהעוצמה ביותר הידועים בטבע.

תהליך הגשתו של הפטנט האמריקאי מס' 6630507 נפתח כאשר חוקרים גילו כי יש לקנבינואידים תכונות נוגדותחימצון מסויימות העושות אותם יעילים בטיפול ובטיפול מניעתי במגוון רחב של מחלות הקשורות לחימצון, כגון מחלות איסכמיות (הקשורות בבעיות באספקת דם), מחלותגיל, מחלות דלקתיות ומחלות חיסוןעצמי (אוטואימוניות). נתגלה כי לקנבינואידים יישום ייחודי כמגינים עצביים, למשל: בהגבלתו של הנזק הנוירולוגי הנגרם כתוצאה מפגיעות איסכמיות, כגון שבץ או טראומה, או בטיפול במחלות ניווןעצבי, כגון מחלת אלצהיימר, מחלת פרקינסון ושטיון (דמנציה) של HIV. נבינואידים שאינם פסיכואקטיביים, כגון קנאבידיול, יעילים במיוחד כי אינם גורמים לשכרון הנגרם ע"י קנבינואידים פסיכואקטיביים במינונים גבוהים.

בנוסף לעשרת השימושים הרפואיים הנמנים למטה, ע"פ ממצאים שפורסמו בירחון PloS ONE, חוקרים גילו כי חומרים דמויימריחואנה מפעילים קולטנים הנמצאים על תאים של מערכת החיסון האנושית המסוגלים לרסן אחד מטיפוסיו של נגיף הכשל החיסוני האנושי,HIV, אשר נוכח בשלבים מאוחרים של מחלת האיידס.

מחקרים מהזמן האחרון אפילו הראו שהמריחואנה יכולה להוות תרופה אנטיפסיכוטית בלתי טיפוסית יעילה בטיפול בסכיזופרניה, מחלה בה מחקרים אחרים האשימו את המריחואנה כגורם, באופן בלתיעקבי. (טענה שכבר הוכחה כשגויה, אין קשר בין מריחואנה לבין הגורמים לסכיזופרניה – המתרגם).

עשרת השימושים הרפואיים המקובלית ביותר למריחואנה:

סרטן

קנבינואידים, המרכיבים הפעילים של המריחואנה, מעכבים את גידולם של גידולים סרטניים בחיות מעבדה, וכמו כן הם הורגים תאים סרטניים. ממשלות במערב ידעו זאת במשך זמן רב, אך הן מנעו את הפצת המידע הזה כדי לאפשר את המשכתה של מדיניות האיסור והגדלת רווחיה של תעשית התרופות.

ה-THC אשר פועל על קולטני הקנבינואידים CB1 ו CB2 דומה בפעולתו לאנדוקנבינואידים, שהם קנבינואידים המופקים בגוף באופן טבעי הפועלים על הקולטנים ה "ל. חוקרים העלו את הסברה כי ה-THC או חומרים סינתטיים אחרים הפועלים על אותם קולטנים עשויים לשמש, בצורה מוכוונת, לטיפול בסרטן הריאות.

תסמונת טורט

תסמונת טורט היא בעיה נוירולוגית המאופיינת בעוויתות פנים בלתי נשלטות, בטיקים, נאקות, נחרות או צעקות בלתי רצוניות.

ד"ר קירסטן מילרוואל מביה"ס לרפואה של האנובר בגרמניה הובילה צוות חוקרים אשר חקר את השפעותיהם של חומרים בשם קנאבינולים (Cannabinol או CBN) על 12 חולי טורט מבוגרים. מנה אחת של קנאבינול הובילה לירידה משמעותית בסימפטומים למשך כמה שעות בהשוואה לפלסבו, דיווח הצוות.

פרכוסים

המריחואה היא חומר מרפהשרירים והיא בעלת תכונות של "נוגד עוויתות" שהוכחו כטיפול יעיל ביותר לפרכוסים. למעשה קיימים אין ספור מקרים של אנשים הסובלים מפרכוסים שרק המריחואנה מאפשרת להם לשפר את תפקודם.

מיגרנות

מאז שמריחואנה רפואית הפכה לחוקית בקליפורניה, רופאים דיווחו כי הצליחו להקל במצבם של יותר מ 300,000 חולי מיגרנה שלא הגיבו לרפואה קונבנציונאלית באמצעות מריחואנה.

גלאוקומה

שיטת הטיפול בגלאוקומה באמצעות מריחואנה היא אחת מהידועות ביותר. אין בנמצא ולו מחקר אחד הסותר את העובדה כי למריחואנה השפעה מטיבה משמעותית ביותר על מצבם של חולי גלאוקומה, כידוע לכה רבים.

טרשת נפוצה

השפעתה של המריחואנה על חולי טרשת נפוצה זכתה לתיעוד טוב כאשר מנחה תוכניות הארוח לשעבר, מונטל וויליאמס, החל להשתמש בגראס כדי לטפל במחלת הטרשת הנפוצה בה לקה. המריחואנה מונעת את ההשפעות הנוירולוגיות ואת עוויתות השרירים הנגרמות ע"י מחלה קטלנית זו.

ADD ו ADHD

מחקר מתועדהיטב שבוצע בארה"ב לפני כשנה הראה כי המריחואנה, מלבד היותה אלטרנטיבה טובה לריטלין בטיפול בבעיות אלה, אינה גורמת לאף אחת מתופעות הלוואי המזיקות שיש לריטלין.

תסמונת המעי הרגיז ומחלת קרוהן

כבר הומחש פעמים רבות כי המריחואנה יכולה להקל בסמפטומים של מחלות כרוניות אלה בכך שהיא מונעת בחילות, כאבי בטן ושלשול.

אלצהיימר

למרות הדברים שאולי שמעתם על השפעותיה (השליליות) של המריחואנה על המוח, מכון סקריפס הוכיח, ב 2006, כי ה-THC הנמצא במריחואנה פועל למניעת התפרצות מחלת האלצהיימר ע"י מניעת ההפרשות במוח הגורמות למחלה.

תסמונת קדםווסתית

כמו במקרה של תסמונת המעי הרגיז, ניתן להשתמש במריחואנה להקלה על ההתכווצויות ואיהנוחות הנגרמות ע"י התסמונת הקדםווסתית. שימוש במריחואנה לטיפול בבעיה זו מיוחס למלכה וויקטוריה (אנגליה, המאה ה-19).

מצטברות עדויות המצביעות על כך כי קנאביס בצורתו הטבעית הוא הטוב ביותר

קנבינואידים יכולים למנוע סרטן, להפחית את הסיכון ללקות בהתקף לב ב– 66%, ואת התלות באינסולין בחולי סכרת ב-58%. מומחה הקנביס ד"ר וויליאם קורטני ממליץ לשתות 120-240 מ"ל מיץ בלתימעובד העשוי מפרחים ועלים של קנאביס מכל זן שהוא, הנותנים כ 5 מ"ג של קנאבידיול (Cannabidiol או CBD) עבור ק"ג של משקל גוף, סלט של נבטי המפ (זן של קנאביס ללא הפשעות פסיכואקטיביות) ו 50 מ"ג של THC ב-5 מנות יומיות.

מדוע בלתי מעובד? חום משמיד אנזימים ואלמנטים תזונתיים מסויימים בצמחים. שימוש בקנאביס בלתי מעובד מאפשר זמינות רבה יותר של אלמנטים אלה. אלה הזקוקים לכמויות גדולות של קנבינואידים אך אינם מעונינים באפקט הפסיכואקטיבי שיש לרבים מהם יכולים למצוא את הפתרון לבעייתם בקנאביס בלתי מעובד. בצורה זו ניתן לקחת מינונים גבוהים עד פי-60 מאשר במקרה של קנאביס שעבר חימום.

קנאביס בלתי מעובד נחשב ע"י מומחים רבים כמרכיב תזונתי הכרחי. בתור נוגד חימצון וחומר אנטי דלקתי, קנאביס בלתי מעובד ניצב בשורה אחת עם שום ועם כרכום.

מרקו טורס

preventdisease.com

www.wakingtimes.com

אודות המחבר

מרקו טורס הוא מומחה למחקר, סופר ומקדמם של הרגלי חיים בריאים. יש לו תארים בבריאות הציבור ובמדע סביבתי, והוא דובר מקצועי בנושאים כגון רפואה מניעתית, רעלנים סביבתיים ומדיניות בריאותית.

מאנגלית – דניאל דורון

Related posts

Leave a Comment