עישון מריחואנה עשוי להוות גורם לעליה במשקל

אגאתה בלאזצ'אק בוקס

Live Science 9.7.2015

 

התשובה לשאלה האם המריחואנה תורמת לעליה במשקל תלויה בכמות המריחואנה שאדם מעשן, בנוסף לגורמים אחרים, כגון מינו של האדם – זאת ע"פ מחקר חדש.

עישון מריחואנה גורם לעיתים קרובות ל"מאנצ'יס" – התגברות פתאומית של התאבון שיכולה לגרום לאדם לאכול הרבה בפעם אחת – כך שהחוקרים רצו לבדוק אם משמעותו של דחף אכילה זה היא שאנשים המעשנים מריחואנה צפויים לעלות במשקל עם הזמן.

החוקרים בחנו נתונים שנאספו מאנשים צעירים שנרשמו בגילאי 12-13 למחקר בן 13 שנה שעסק בהתמכרות לניקוטין בקרב בניהעשרה. בהגיעם לגיל 20, 271 הגברים ו 319 הנשים שהשתתפו בניסוי נשאלו אם עישנו מריחואנה בשנה האחרונה, ואם כן, אז באיזו תדירות. המשתתפים נשאלו, כמו כן, אם עישנו סיגריות. בנוסף לכך,החוקרים עקבו אחרי מדדי מסתהגוף של המשתתפים והיקיף המותניים שלהם מגיל 17 עד גיל 24.

החוקרים מצאו כי, מבין משתתפי המחקר אשר עישנו מריחואנה באופן קבוע אך שלא עישנו סיגריות, העליה במשקל הייתה ביחס ישר לתכיפות עישון המריחואנה. לדוגמא, מבין המשתתפים הגברים שלא עישנו סיגריות, אלה שעישנו מריחואנה כל יום עלו יותר במשקל, בממוצע, מהגברים שעישנו אחת לשבוע.

הממצא העיקרי של המחקר שלנו מצביע על כך כי שימוש במריחואנה לאורך זמן אכן גורם לעליה במשקל" אמר בהצהרתו דידיה ג'וטראסאסוואד, פרופסור באוניברסיטת מונטריאול ואחד מהמשתתפים במחקר.

אך מעל לכול, שמנו לב כי גורמים מסויימים משפיעים על תופעה זו באופן קיצוני, בכלל זה מין, כמות המריחואנה הנצרכת ועישון סיגריות" אמר ג'וטראסאסוואד. [11 עובדות מוזרות על מריחואנה].

למשל, בקרב הגברים שהשתתפו במחקר, אלה שעישנו סיגריות בנוסף למריחואנה עלו פחות במשקל, בממוצע, מאלה שעישנו מריחואנה בלבד.

"הסיבה לממצא זה עשויה להיות העובדה כי הניקוטין בסיגריות נוטה להפחית את תאבונו של המעשן", אמרה ל Live Science השותפהלמחקר והסטודנטית לתואר מתקדם באוניברסיטת מונטריאול, אמילי דובה .

אך מתברר כי הנשים שהשתתפו במחקר אשר עישנו גם מריחואנה וגם וסיגריות עלו במשקל לא פחות מהנשים שעישנו רק מריחואנה.

החוקרים טוענים כי אין זה ידוע להם מדוע בדיוק קיים ההבדל הזה בין ההשפעות האפשריות של עישון מריחואנה וסיגריות על משקלם של גברים ושל נשים.

אך ייתכן שיש קשר כלשהו בין תופעה זאת לבין הדרך בה ה-THC במריחואנה והניקוטין בסיגריות משפיעים על שליטתו של הגוף בתחושת הרעב אצל גברים ואצל נשים, אמר ג'וטראסאסוואד. “ידוע לנו גם שאותם אזורים במוח מושפעים על ידי גורמים הורמונליים שעשויים להתנודד, במיוחד בתקופת המחזור החדשי", הוא אמר.

המאמר יפורסם בגליון אוגוסט של הירחון

Pharmacology Biochemistry and Behavior.

מאמר מקורי:

http://news.yahoo.com/smoking-marijuana-may-affect-weight-gain-150255712.html

מאנגלית: דניאל דורון

Related posts

Leave a Comment