שני שליש, 66 אחוזים, כמעט מספיק: שניים מכל שלושה אנשים בארה"ב מאמינים שהגיע הזמן לשינוי, הגיע הזמן ללגליזציה, שיא נוסף נשבר שמצביע על שינוי המגמה בעשורים האחרונים. 

השאלה עלתה לראשונה בסוף שנות השישים, אז רק 12 אחוז בלבד תמכו בלגליזציה. מאז ועד היום עברה דעת הקהל האמריקאית דרך ארוכה ושינוי של ממש. העלייה הגדולה בתמיכה בלגליזציה של הצמח מתחילה בראשית שנות ה-2000. שנת 2013 נרשמת כשנת המהפך: לראשונה הרוב בארה"ב תומך בלגליזציה.

Line graph of 1969 through 2018. Sixty-six percent of Americans now support legalizing marijuana.

תמיכת שיא במערכת הפוליטית

התמיכה בצמח נעשתה כה פופולרית שהמתנגדים בתוך מערכת השלטון האמריקאית נאלצים להפוך לתומכים או לפחות להפסיק להתערב. כך למשל התובע הכללי, שנשבע להלחם בפשעי ה-THC ולמגר את הטרור הצמחי, מוצא עצמו לבד במערכה. מאז הכרזתו הבלתי מתפשרת הדבר היחיד שקרה הייתה הצהרתו של הנשיא שאיננו מתנגד ללגליזציה, ולזכותו הטבעית של הצמח לחיות בכבוד בכל אדנית בארה"ב.

התנגדותו של התובע איננה משקפת את דעת הרוב במפלגתו שלו, 53% מהרפובליקנים תומכים בלגליזציה, ומפנימים שהפשע היחיד שנותר פה הוא האיסור עצמו, איסור שאיננו נתמך בעובדות מדעיות אלא רק בסיפורי מעשיות שנוהגים לספר נערים ונערות סביב המדורה. אצל הדמוקרטים התמונה שונה לחלוטין, לא מדובר ברוב דוחק שהפנים שמוטב לכולם לגליזציה, מדובר ברוב מוחץ של 75% התומך בקריאה לשינוי.

Line graph of 2000 through 2018. Support by party -- 53% of Republicans, 75% of Democrats support legalizing marijuana.

מרבית האוכלוסייה המבוגרת תומכת בלגליזציה

בקרב מבוגרים מגיל 55 ומעלה נרשמה עלייה חדה של עשרה אחוזים מהסקר האחרון, רק בשנה שעברה נרשמה תמיכה של 50%, השנה 59% מגילאי 55 ומעלה תומכים בלגליזציה. המבוגרים הצעירים מגילאי 18-34 ממשיכים לתמוך באחוזים גבוהים 78%, ואצל המבוגרים מגיל 35-54 אחוזי התמיכה עומדים על 65%.

Line graph of support for legalizing marijuana by age: 78% of 18- to 34-year-olds, 65% of 35-54 and 59% of 55+ support it.

הסקר איננו מדבר רק על "לגליזציה לחולים הנוטים למות", או "רק למי שצריך"; מי שחזק מספיק או מקושר מספיק  ושהצליח לחצות את כל המכשולים והמערומים עד לרישיון הלעג באזרחים. מדובר בלגליזציה מלאה, לגליזציה מוחלטת. יותר משני שליש בארה"ב הפנימו שהסיכוי שלהם למות מהצמח הוא נמוך יותר מהסיכוי לזכות בלוטו, ושחומרים אחרים כמו סוכר, משככי כאבים ואקמול מסוכנים הרבה יותר. זו הסיבה שהצמח הרפואי הזה זוכה לאהדה רבה ורבים בוחרים לצרוך אותו בשעות הפנאי.

יש לזכור שבארה"ב אחוזי התמיכה הללו אינם בגדר המלצה בלבד לנבחר, מדובר במהפכה של ממש שבאה לידי ביטוי כבר בבחירות המקומיות, נבחרי ציבור מפנימים שכדי לזכות באהדתו של הציבור עליהם לעלות על הגל הירוק. בנוסף התמיכה הזו באה לידי ביטוי בשאלונים שמחייבים את הנבחרים לנהוג על סמך התוצאות. מכאן שאין נבחרי הציבור יכולים להתנהג כאילו הם שייכים לספרה אחרת ולעשות ככל העולה על רוחם או על דעת הספונסר שלהם.

אך אל דאגה, חוברות ההסברה של הרשות [החדשה] למלחמה בסמים [ובבני אדם] כבר חולקו בכנסת, שם תוכלו לקרוא בעיון ובהרחבה את כל "האמת האמתית באמת באמת נשבע לכם בארנק שלכם":

– מדוע כסף ירוק גרוע יותר מכסף שחור.
– קנדה פחפחפח הצחקתם את המומחים שלנו לגאו-פוליטיקה.
– המצור הפדרלי בקולורדו עקב מגיפת הזומבים המעופפים שפקדה אותה מאז הלגליזציה.
– אוורווגאי?  איך אמרת אוגו-מה? מתי לאחרונה בקרתם באורוגורו הזה? אין כזו מדינה, מדובר בהמצאה של התומכים בלגליזציה שכידוע כל מטרתם להשמיד את מדינת ישראל ולעלות אותה בלהבות.
-דונלד טראמפ. הוא באמת בעד לגליזציה? או שנחטף על ידי חייזרים?
– סרטן, אפילפסיה, אלצהיימר, דיכאון, PTSD, זה באמת כל כך נורא? אי אפשר לחיות עם זה בשלום? להגיע לאיזו פשרה, איזה הסכם חד צדדי? תחשבו על הילדים… קחו אקמול ושימו את זה בוודקה עם הרד-בול זה הרבה יותר חוקי.

מקור 1

מקור 2