חרף הוראות היועמ"ש לממשלה והמפכ"ל, המשטרה מרבה להגיש כתבי אישום על החזקת סמים קלים. את מחיר ההליכים המשפטיים משלם הציבור

יניב קובוקיץ  26.1.14 הארץ

א' סטודנט לתואר ראשון בכלכלה, השתתף לפני כשנתיים במסיבת יום הולדת בחוף הכנרת. באמצע הלילה, הפתיעו אותם שוטרים שבאו למקום, הורו להם לא לזוז והחלו חיפוש על גופם ובחפציהם. על א' הם מצאו חצי גרם סם מסוג חשיש. "זה היה בעיקר משפיל", סיפר א' ל"הארץ". "הם נהגו בי באלימות והפכו אותי ברגע אחד לעבריין. הם התנהגו כאילו שהם תפסו פושע בכיר. ההרגשה הזו שנוהגים בך בכזאת אלימות ועוד מול כל החברים שלך זה רגע משפיל וקשה. ניסיתי להגיד להם שאני לא מתנגד, אבל כלום לא עזר". לא', שרק לפני שלוש שנים השתחרר מיחידה צבאית מסווגת, נפתח תיק פלילי שעשוי להקשות עליו למצוא עבודה בסיום התואר במקומות רגישים, אף כי הוכשר לכך בשירותו הצבאי.

3328345196 (1)

לכאורה נהגו השוטרים לפי החוק במקרה זה. אלא שהמשטרה הונחתה על ידי היועץ המשפטי לממשלה שלא להגיש כתבי אישום כאשר אדם נתפס בפעם הראשונה עם כמות סמים קלים קטנה המוגדרת כשימוש עצמי. אף במקרים אחרים, השני או השלישי, נדרשים השוטרים לנהוג בשיקול דעת. "במציאות הקיימת, במגזרים שונים בארץ נעשה שימוש בסמים קלים. המדובר לרוב באוכלוסייה נורמטיבית – שפרט לעישון הסמים אינה מעורבת בפעילות עבריינית", נכתב בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה, מדיניות התביעה – סמים אחזקה ושימוש לצריכה עצמית, שהועברו לידי המשטרה כבר ב–1985 ועודכנו ב–2003.

בריאיון שנתן ל"מוסף הארץ" ביוני 2013, אישר היועץ המשפטי לשעבר מני מזוז, שבתקופתו עודכנו ההנחיות, כי היתה שם התייחסות גם לנושא הסמים — "לא להתעסק בסמים קלים לצריכה עצמית. זה לא משתלם, לא ברמה של הפרט וגם לא ברמה של בזבוז משאבי אכיפה"

בשנת 2012 תפסה המשטרה בסך הכל 32,752 אזרחים על עבירות סמים, 22,895 מתוכם (70%) על מה שמוגדר בחוק "שימוש עצמי". נתון שלא ממש מסתדר עם דרישות היועץ המשפטי לממשלה, ואף לא עם הצהרות המפכ"ל רב־ניצב יוחנן דנינו. "אנחנו רואים את הצד הרע והקשה", אמר דנינו ל"ישראל היום" בראש השנה האחרון. "אותי לא מעניין מי שמגלגל ג'וינט במרפסת בשכונה איקס". ואולם, נתוני המעצרים וכתבי האישום מראים מציאות אחרת לגמרי.

ביום שני האחרון הרשיע בית משפט השלום בחדרה אשה כבת 40, תושבת העיר, בהחזקת 0.16 גרם חשיש. האשה, גרושה ואם לשלושה ילדים, היתה במשך תקופה במקלט לנשים מוכות וטופלה בעבר במוסד פסיכיאטרי, אך גם כשהציגה את מצבה בפני השופטים, אלה לא שוכנעו ומיהרו להגיש כתב אישום נגדה, על כמות הסם המזערית. "זה מדהים כי זה פשוט כלום הכמות הזו, מי בכלל יכול לשקול כמות כזו?", אומרת עו"ד שירה קידר מהסנגוריה הציבורית שייצגה את האשה. "היא ללא עבר פלילי, אין לה תיקים פתוחים. זו אשה עם חיים לא פשוטים שלא מסוגלת לעמוד בדרישות לקבלת קנאביס רפואי.

היא הגיעה לבית המשפט ודרשה לסיים הכל כמה שיותר מהר ולהודות בכל מה שמאשימים אותה, היא היתה שבורה נפשית מזה". לדברי קידר, "זהו מקרה קלאסי של כתב אישום שנועד לצורכי הסטטיסטיקה של המשטרה. אז הם הרוויחו עוד כתב אישום אבל בסוף יש פה אדם מהמקום הכי חלש של החברה שהורשע בעבירת סמים. אם זה יפגע לה במקום העבודה מה בדיוק הרוויחה מזה המשטרה?".

בסנגוריה הציבורית טוענים כי זה רחוק מלהיות מקרה יחיד ו"לאחרונה מוגשים הרבה כתבי אישום המייחסים החזקת כמויות מזעריות של סמים קלים לצריכה עצמית", אומרת עו"ד ענת מיסד־כנען מהסנגוריה הציבורית במחוז חיפה. "זאת, מבלי שמיוחסת עבירה נוספת ואף בעניינם של אנשים ללא הרשעות קודמות". לדבריה, "בצעד יוצא דופן בית משפט השלום בחיפה פטר לאחרונה נאשמים מאחריות פלילית אף שהודו בהחזקת הסם לאחר שקבע כי מדובר ב'זוטי דברים'" (מעשה קל ערך ונטול אינטרס ציבורי – י"ק).

אחד המקרים אליו מתייחסת מיסד־כנען הוא כתב אישום שנדון ב–7 בנובמבר בפני השופטת יעל אבירם: אב לארבעה בשנות ה–40 המאוחרות לחייו, נתפס עם פחות מגרם אחד של חשיש. מאחר שהיתה זו הפעם השנייה – ואף כי הפעם הקודמת בה נתפס עם כמות מזערית היתה לפני יותר משני עשורים – החליטו במשטרה להגיש כתב אישום, אף כי הרשעה תביא לפיטוריו ממקום עבודתו. "אני מתנגד לזוטי דברים, יש אינטרס ציבורי להרשיע את הנאשם ולהטיל עליו עונש מאסר על תנאי וקנס", אמר נציג המשטרה בדיון. "קיימת הנחיה של היועץ המשפטי להגיש כתבי אישום למי שזו אינה הפעם הראשונה שהוא משתמש בסמים".

ואולם במקרה זה לא קיבלה השופטת את עמדת המשטרה וזאת "בהתחשב בכך שנסיבות ביצוע העבירה קלות, באופן יחסי (לנוכח סוג הסם וכמותו המזערית)". אבירם אף הדגישה כי "תוצאות המעשה מטבע הדברים אינן חמורות, לנוכח העובדה שהרשעתו של הנאשם בעבירה מאותו סוג הינה משנת 1995".

אבירם קבעה כי "הוא מנהל כיום אורח חיים נורמטיבי, עובד באותה חברה זה שנים. אני מחליטה כי הנאשם לא יישא באחריות פלילית למעשה…הגנת זוטי דברים מתיישבת במקרה זה עם האינטרס הציבורי".

הפגנת מחאה לתמיכה בלגליזציה

שבוע אחר כך, שוב באו אנשי התביעות של המשטרה לאולמה של השופטת אבירם. הפעם תפסו צעיר מהצפון – המתגורר עם אמו ואחותו ומסייע לפרנס את המשפחה – גם הוא עם פחות מגרם חשיש. "יש לנאשם שתי הרשעות קודמות בבית משפט צבאי של היעדר מן השירות (נפקדות) ונפתח תיק נוסף נגד הנאשם בו הוגש כתב אישום", הצהיר נציג המשטרה. ואולם הנציג לא ציין את העובדה כי על פי החשד נגנבה זהותו של אותו הצעיר וכתב האישום הוגש נגד עבירות שלא הוא ביצע. הוא אף לא ציין שאף כתב אישום זה בוטל בינתיים וגניבת זהותו של הצעיר נחקרת במשטרה. "בהתחשב בכך שנסיבות ביצוע העבירה קלות, באופן יחסי, ותוצאות המעשה אינן חמורות", כתבה השופטת אבירם בהחלטתה, ולנוכח העובדה שאין לחובת הנאשם הרשעות קודמות על חוק העונשין (עבירות שעניינן היעדר מן השירות אינן כאלה – י"ק) והוא מנהל אורח חיים נורמטיבי לחלוטין. בהתחשב בכך כי האירוע הינו חד־פעמי, לנוכח גילו הצעיר של הנאשם, אני מחליטה כי הנאשם לא יישא באחריות פלילית למעשה, וזאת בהתאם לסמכותי על פי סעיף 34 י"ז לחוק העונשין. הגנת זוטי דברים מתיישבת במקרה זה עם האינטרס הציבורי".

לא רק בצפון הארץ נראה כי קלה ידה של המשטרה על האזיקים. כך הוגשו בשנה האחרונה שורה של כתבי אישום במחוזות ש"י וירושלים על החזקת כמויות מזעריות של סמים קלים. במקרה אחד הוגש בבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד אזרח שהחזיק 0.1189 גרם חשיש. בשני מקרים אחרים הוגשו כתבי אישום נגד אדם שנתפס בשכונת פסגת זאב ועליו 0.18 גרם חשיש ונגד תושב הבקעה, ללא עבר פלילי, שנתפס בצומת בית הערבה עם 0.63 גרם חשיש.

ואולם, במחוזות תל אביב ומרכז, מקרים אלה נדירים יותר. "אם אנחנו נתחיל לטפל בזה אנחנו צריכים לשים סרט סימון מסביב לכל בר ומועדון בעיר וכל היום לחקור את האנשים", אמר השבוע בכיר במחוז תל אביב. "אין לנו שום אפשרות ורצון לאכוף את הכמויות האלה". מלבד חוסר רצון זה של המשטרה, כלל לא בטוח אם מערכת בתי המשפט בתל אביב תוכל לעמוד בעומס תיקים מסוג זה שיבוא בחשבון על תיקים אקוטיים יותר.

"בחלק מהמקרים, הנזק כתוצאה מאכיפה פלילית נגד משתמשים בסמים גדול בהרבה מהתועלת שבה", אומר ראש הסנגוריה הציבורית, ד"ר יואב ספיר. "הנזק הוא גם לאדם הספציפי, אשר לעתים הוא נורמטיבי לחלוטין והתנהגותו בלתי מזיקה. זאת לצד נזק ציבורי הקשור בעלויות הכבדות של ניהול הליכים פליליים. לפני הגשת כתב אישום לעולם יש חובה לשקול את העניין הציבורי שיש בו. דברים ברוח זו נכתבו גם בדוח של האו"ם משנת 2011 הממליץ למדינות לבחון את הנזקים של אכיפה פלילית בהקשרים אלה".

בכל תביעה בגיון שימוש בסמים, גם בכמות המזערית ביותר, מתקיימים בבית המשפט כמה דיונים בהשתתפות תובע, סנגור (שבלא מעט מקרים הוא ציבורי), עובדי מזכירות, קלדניות ושוטרים הנותנים עדות. מעבר לשעות העבודה הנגזלות מכל אותם גורמים, יש לכך גם עלות כספית הנאמדת באלפי שקלים ונלקחת מכספי ציבור.

על פי נתונים שפרסמה משטרת ישראל, בשנת 2012 נפתחו 22,895 תיקים בגין החזקת סמים לצריכה עצמית: 17,381 מתוכם נסגרו, מרביתם מחוסר עניין לציבור. נגד 5,254 הוגשו כתבי אישום. רק לשם השוואה בשנת 2012 הוגשו רק 2,226 כתבי אישום בגין סחר, ייבוא וייצוא של סמים ו–313 בגין גידול, ייצור והפקת סמים – שני סעיפים אלה יחד מהווים פחות ממחצית מכתבי האישום שהוגשו בגין שימוש עצמי.

משטרת ישראל מסרה בתגובה כי "החלטות בית המשפט המוזכרות בפנייה הועברו בטרם הגשת הפניה על ידי חטיבת התביעות לפרקליטות לשם בחינת הגשת ערעור בעניינן. ככלל, מדיניות הגשת כתבי אישום בעבירות סמים הינה מדיניות אחידה המבוססת על מסכת הנסיבות הכוללת, לרבות טיב האירוע והתייחסות לנאשם ובהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה בנושא, הקובעות בין היתר כי כתב אישום בהחזקת סם לצריכה עצמית יוגש כאשר מדובר במקרה חוזר או כאשר מדובר במקרה ראשון שלצידו שימוש מתמשך, תיקים סגורים בתחום הסמים או נסיבות מחמירות אחרות".

תודה ליניב קובוקניץ מעיתון הארץ שנתן לנו אישור לפרסם את הכתבה