נשיא אורוגוואי חוסה מוחיקה: בלי ארמון, בלי שיירה, בלי חוכמות

תולדות חייו:

נורה, נעצר, נכלא ונבחר…

1969 – פעיל בקבוצה המהפכנית "הטופמרוס", אשר צברה מוניטין בשם "לוחמי הגרילה של רובין הוד" על ידי שדידת משאיות ובנקים והפצת המזון והכסף בקרב העניים.

1970 – מעצר ראשון מתוך ארבע. מוחיקה נמלט מכלא פונטה קארטאס בבריחה נועזת. נורה ונפצע פעמים רבות בהתנגשויות עם כוחות הביטחון.

1972 – נכלא שוב. נשאר בכלא במשך יותר מעשור, כולל בידוד של שנתיים בתחתית באר, שבו הוא מדבר עם צפרדעים וחרקים כדי לשמור על שפיותו.

1985 – דמוקרטיה חוקתית משוחזרת באורוגוואי ומוחיקה משוחרר תחת חוק החנינה.

1994 – נבחר כסגן ומגיע לבניין הפרלמנט על קטנוע ווספה. דיילת חניה מופתעת שואלת: "האם אתה הולך להיות כאן הרבה זמן?" מוחיקה משיב: "אני בהחלט מקווה שכן".

2009 – נצחון בבחירות לנשיאות. כמה מילות לתקשורת באותו יום: "למרות כל מס השפתיים הזה, העולם לא הולך להשתנות". הוא מאמץ סגנון ממשל הקרוב יותר לשמאל מרכז של לולא בברזיל ובאשלה בצ'ילה ולא של מנהיגי שמאל קיצוני כמו הוגו צ'אבס.

2012 – בנאומו בועידת הקיימות העולמית של האו"ם בריו הוא קרא למאבק נגד צריכת היתר המוגברת של האנושות שהורסת את הסביבה. "הסיבה היא מודל התרבות שיצרנו ואנחנו חייבים לבחון מחדש את דרך החיים שלנו."

2012 – מכריז שארמון הנשיאות באורוגוואי יכלל כאחד ממקלטי המדינה לחסרי הבית. בינתיים, מוחיקה ממשיך לגור בבית החווה הקטן שלו מחוץ למונטווידאו.

2013 – ממשלתו של מוחיקה מקדמת את הצעת חוק הלגליזציה של צמח הקנאביס המתקדם ביותר בעולם דרך הקונגרס. "זה לא עניין של להיות חופשיים ופתוחים. זה צעד הגיוני. אנחנו רוצים להוציא את המשתמשים מהשוק השחור הפרוץ", הוא אומר.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

כתיבת תגובה