נמצא קשר בין עישון טבק לבין סכיזופרניה

עישון טבק עשוי לגרום לעליה קטנה בסיכון לפתח פסיכוזה

ג'וש ל. דייוויס

12.7.2015

עובדת קיומו של קשר בין עישון טבק לבין פסיכוזה ידועה מזה זמן רב. באנגליה לבדה, 42% מכל הסיגריות מעושנות ע"י אנשים עם בעיות נפשיות ובארה"ב 80% מחולי הסכיזופרניה מעשנים, בהשוואה לממוצע הארצי של 20%. עובדות אלו עוררו דיון בשאלה מה קדם למה, העישון או מחלת הנפש.

ע"פ מחקר חדש שפורסם במגזין The Lancet עישון טבק עשוי להוות את אחד מהגורמים המינוריים לפסיכוזה. הם ביצעו מטאאנאליזה של 61 מחקרים ומצאו כי 57% מהאנשים אשר אובחנו לראשונה בחייהם כסובלים מפסיכוזה היו מעשנים, דבר אשר לטענת החוקרים מרמז על כך כי לפחות במקרים מסויימים – העישון בא קודם. אך, כמובן, קיימים גורמים גנטיים לפסיכוזה אותם הנחה זו אינה לוקחת בחשבון, כלומר, גם אם האבחנה לא נעשתה לפני שאותם נבדקים התחילו לעשן, ייתכן כי כבר הייתה להם קודם לכן נטייה גנטית לפתח צורה כלשהי של פסיכוזה.

פעמים רבות בעבר הניחו כי הסבירות שאנשים הסובלים מסכיזופרניה יתחילו לעשן גבוהה מהרגיל עקב הצורך שלהם להקל על כמה מהמצוקות הנגרמות עלידי המחלה, כדי לסייע להקל על סימפטומים כגון חשיבה פגומה וכדי לסתור את תופעות הלוואי של תרופות אנטיפסיכוטיות – למעשה ריפויעצמי. אך לא כך נראות המסקנות של מחקר זה.

ממצאים אלו מערערים את היפותזת הריפויהעצמי בכך שהם מראים כי עישון עשוי להיות אחד מהגורמים לפסיכוזה" אמר בהצהרה לעיתונות דובר הקינגס קולג' בלונדון, מקום בו התקיים המחקר. "ראינו כי הסיכוי שאדם החווה אפיזודה ראשונה בחייו של פסיכוזה יהיה מעשן גבוהה פי 3 מהרגיל. החוקרים גם גילו כי נבדקים שעישנו יוםיום פיתחו מחלה פסיכוטית בשנה מוקדם יותר, בערך, מאשר אלה שלא עישנו".

חושבים כי עודף דופאמין במוח הוא ההסבר הטוב ביותר למחלות פסיכוטיות כגון סכיזופרניה, מאחר ויותר מדי דופאמין בקדמת המוח עשוי לגרום לרעיונותשווא ולהזיות. סברה זו מגובה בעובדה כי סמים חוסמידופאמין עוזרים לרכך סימפטומים אלו, בעוד שסמים אשר מגבירים את שחרור הדופאמין יכולים להחמירם. ניקוטין גורם למוח לשחרר יותר דופאמין.

"למעשה, קשה מאוד להוכיח סיבתיות ללא ניסוי שעבר ראנדומיזאציה", אומר דר. מיכאל אוון מאוניברסיטת קארדיף. התפתחותה של מחלת נפש היא תהליך מורכב, והפרדתם בדיעמל של כל הגורמים העשויים לתרום לה זה מזה היא משימה קשה ביותר. החוקרים מדגישים כי בעוד שייתכן והקשר אכן קיים, תוצאות מחקרם עדיין אינן מכריעות ויש לעשות עבודה נוספת בתחום.

מחקר חדש זה משתמש בנתוניים מדעיים שכבר פורסמו כדי ליצור ניתוח סטטיסטי אשר הראה כי, ככל הנראה, עישון סיגריות מגביר, במידה צנועה, את סיכויי המעשן ללקות בסכיזופרניה בשלב מאוחר יותר בחייו”, אומר מיכאל בלומפילד, מרצה לפסיכיאטריה קלינית ביוניברסיטי קולדג' בלונדון אשר לא היה מעורב במחקר.

אך דרושה עבודת מחקר רבה נוספת לפני שמדענים יוכלו לטעון בביטחה כי עישון מגביר את הסיכון ללקות בסכיזופרניה, מאחר ועדיין קיימת האפשרות כי אנשים אשר צפויים לפתח סכיזופרניה בכל מקרה, גם הסיכוי שיתחילו לעשן גבוה מאשר בקרב שאר האוכלוסיה.

מאמר מקורי:

http://www.iflscience.com/brain/why-are-schizophrenia-and-smoking-linked

מאנגלית: דניאל דורון

Related posts

Leave a Comment