רצינו לדעת מה עומד מאחורי תגובת הממשלה ל-"חוק פייגלין" לקנאביס רפואי

ועדת השרים לחקיקה החליטה היום כי לא תתקיים הצבעה בהצעת החוק של משה פייגלין וכי משרד הבריאות יביא הצעה מטעמו בתוך 45 ימים. פנינו לדקל-דוד עוזר, מנהל ויועץ אסטרטגי בחברת רוטץ, ושאלנו אותו מה יכול לעמוד מאחורי החלטה כזאת, להלן תשובתו:

בועדת השרים יש "X" שרים, חלקם מהליכוד וחלקם מהבית היהודי, והם לא רוצים לפגוע בפייגלין. גם בגלל שהוא מוביל דעה בנושאים שהם מובילים ולא פחות בגלל שהוא מוביל לובי של עשרת אלפים אנשים בליכוד שקוראים לו "מנהיגות יהודית" ולכן הם לא רוצים לצאת רע איתו.

מצד שני, יעל גרמן מתנגדת מאוד בשם הממסד הרפואי שהתנגדותו נובעת מכל מיני משתנים, גם לא עניינים אבל גם ענייניים כמו ירידת ערך הרופאים בעיני הציבור, כי הרי חוק כמו של פייגלין יוביל בהכרח לרופאים שמומחים במתן מרשם לקנאביס כמו בקליפורניה, שזה אחלה מבחינתי אבל לאגו של ישראלי שהיה קצין בצה"ל ועכשיו הוא רופא זה קשה.

ולכן משרד הבריאות נדחק פה לפינה. אז הם הביאו הצעה שהיא חצי ספין חצי כניעה.

משרד הבריאות אמר (כמו שאמר בעבר ולא קיים) שהוא יביא הצעת חוק מטעמו בתוך 45 ימים. ואם הוא לא יביא הצעת חוק מטעמו, אז יעלו את ההצעה של פייגלין, מתוך מודעות נוכחית שההצעה תעבור ועדת שרים לחקיקה.

ככה הם גם מנעו את האפשרות שהההצעה תעלה להצבעה בכנסת ביום שלישי הקרוב ומבוכה נוספת כמו שהיה להם פעם קודמת.

בעוד 45 ימים הם יכולים לא להביא הצעה ולבקש הארכת מועד, הם יכולים להביא הצעה גרועה שפייגלין לא יסכים לה, הם יכולים להקים ועדה, הם יכולים לעשות כל מיני טריקים למרוח את העניין.

התנהלות משרד הבריאות בעניין הזה דומה להתנהלות משרד המשפטים בהקשר של החוק להגבלת שכר בכירים

בסופו של דבר ולסיכום אין מניעה אלא להעביר את הדיון מהפסים הרפואיים לפסים של הסדרת שוק הקנאביס בלי קשר לרופאים. זה גם הדבר המרכזי שיפעיל לחץ על משרד הבריאות להביא הצעה נורמלית וזה נדרש מבחינה ציבורית.

Related posts

Leave a Comment