מסמך שדלף ממחיש את הפיצול באו"ם לגבי המשך המלחמה הגלובלית בסמים

קולומביה, גואטמלה, מקסיקו ואקוודור טוענות במסמך שדלף מדיון באו"ם, שהאיסור על סמים אינו עובד ורק מיטיב עם קרטלי הסמים וקבוצות חמושות אחרות.

במהלך סוף השבוע עיתון הגארדיאן הבריטי דיווח שהגיע לידיו מסמך שדלף מהאו"ם שחושף שהרבה מדינות אינן מרוצות מהמלחמה בסמים המובלת ע"י ארה"ב, והתוו מדיניות חדשה ויותר סלחנית בכל מה שקשור לשימוש בחומרים אסורים.

על פי הגארדיאן הבריטי, מדינות רבות באמריקה הלטינית מובילות את הקריאה לשינויים במדיניות הסמים הנוכחית של האו"ם, שיכלול טיפול בשימוש בסמים כבעיה הקשורה לבריאות הציבור במקום כבעיה פלילית.

בטיוטת המדיניות, קולומביה, גואטמלה, מקסיקו ואקוודור טוענות שהאיסור לא עובד ורק מיטיב עם קרטלי הסמים וארגונים חמושים אחרים. נציגים מאקוודור טענו כי האו"ם צריך גישה יעילה ואפקטיבית יותר לטיפול בבעיית הסמים העולמית, עם נציגים מונצואלה שהוסיפו כי המדיניות הנוכחית של האו"ם לא מצליחה להכיר בדינמיקה של שוק הסמים הפלילי.

על פי המסמך, ונצואלה ביקשה שהטיוטה הסופית תכלול "השלכות כלכליות" אם מדינה כלשהיא לא תתן מענה לשימוש בסמים כבעיה בריאותית ותמשיך להשתמש באוכפי החוק כדי לכפות את האיסור.

"הסתמכות כבדה על גורמי אכיפת החוק לשליטה בסמים מניבה החזר נמוך על ההשקעה ומובילה לכל מיני סוגים של הפרות זכויות אדם נוראיות", אמרה מנהלת "החברה הפתוחה למדיניות הסמים". הנסיגה מהחלקים המדכאים ביותר של המלחמה בסמים כבר החלה – מקומית, לאומית וגלובלית.

לא רק מדינות דרום אמריקה מכירות בצורך בשינוי מדיניות הסמים הנוכחית. נורווגיה מעוניינת שמדיניות הסמים הבאה תכלול שאלות הקשורות לדקרימינליזציה (הפסקת הפללה) והערכה ביקורתית של הגישה המיוצגת כיום במלחמה שנקראת "המלחמה בסמים".

שוויץ היתה רוצה שמדיניות הסמים החדשה תכיר כיצד מדיניות הסמים הנוכחית משפיעה בנושאי בריאות הציבור, שכן "שכיחות הצריכה לא צומצמה באופן משמעותי, והצריכה של חומרים פסיכואקטיביים חדשים עלתה ברוב האזורים בעולם".

האיחוד האירופי גם דוחף להכללתם של אפשרויות טיפול תרופתי במי שמשתמש בחומרים אסורים , במקום לנעול אותם מאחורי סורג ובריח . "משתמשים בסמים צריכים להיות זכאים לטיפול, תרופות חיוניות, ושירותי תמיכה נלווים", האיחוד האירופי כתב בטיוטה. "גם יש לעודד תוכניות הקשורות להחלמה ושילובם בחברה של המכורים."

מה שמעניין במיוחד במסמך זה הוא כי מדובר בטיוטה מספטמבר, והוא מלא בחילוקי דעות בין העמדה של ארה"ב התומכת בהמשך האיסור על סמים ומדינות אמריקה הלטינית שדוחפות למציאת פתרון חלופי למלחמה בסמים שנכשלה.

בשל הכמות הרבה של חילוקי דעות בטיוטות מדיניות , מסמכי טיוטות האו"ם כמעט אף פעם לא פורסמו, כלומר, כלל הציבור רואה את הגרסה הסופית של כל מסמכי המדיניות בלבד. עם זאת, ישנם הטוענים שמסמך זה שדלף הוא המחשה מושלמת לחוסר ההסכמה בין אומות העולם כשמדובר על איך צריכים להעמיד לדין משתמשים בסמים:

"הרעיון שיש קונצנזוס עולמי על מדיניות הסמים הוא מזויף", אמר סגן מנהל ארגון צדקה בשם "הפחתת הנזק הבינלאומי". "ההבדלים היו שם במשך זמן רב , אבל אתה רק לעתים נדירות זוכה לראות אותם. כל זה מחולק פעם אחר פעם עד למכנה המשותף הנמוך ביותר, כאשר כל מה שאתה רואה זה הסכם. אבל זה באמת מעניין עכשיו לראות על מה הם בעצם מתווכחים ".

מנכ"ל הקונסורציום למדיניות הסמים הבינלאומית הסכימה ואמרה שהטיוטה חשפה את המתח ההולך וגובר נגד מדיניות הסמים העולמית. "אנחנו מתחילים לראות מדינות חברות אשר שוברות את הקוצנזוס לגבי איך אנחנו צריכים לשלוט בסמים בעולם. ענישה לא עובדת. כל הכסף שהוצא על מיגור היבול לא הביא את התוצאה שהיינו רוצים לראות." הגרסה הסופית של המסמך וכניסתה של מדיניות הסמים הבינלאומית החדשה צפויה להתפרסם באביב 2014, שנתיים לפני שהעצרת הכללית של האו"ם מתכנסת בשנת 2016 להחליט על מדיניות הסמים הבינלאומית לעשור הבא.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

כתיבת תגובה