מנהל המזון והתרופות: לא לקנאביס רפואי, כן ל-"סופר-ויקודין"

ה-FDA מציג , מעגל החיים [והמוות] בחסות חברת התרופות "אלקרמס":

במשך שנים משקרים לנו שצמח המריחואנה בצורתו הגולמית, לא עומד בסטנדרטים של מנהל המזון והתרופות ה-FDA, כתרופה אפקטיבית ובטוחה. הקנאביס נשאר חומר בדרגה 1, כזה שאין לו ערך רפואי, מסוכן לשימוש וממכר. למרות כל המידע שיש היום על הצמח, ה-FDA ממשיך באותה התייחסות דמונית השייכת לעידן הישן. לא רק שמנהל המזון לא מנסה אפילו להכות על חטא, מבחינתו העסקים נמשכים כרגיל.

המנהל אישר משכך כאבים חדש הנקרא זוהידרו. גלולה זו מכילה פי עשרה אופיואידים* הידרוקודון** שיש בתרופה הנפוצה ויקודין. ה"תרופה" הזו  היא גם התרופה הראשונה המבוססת הידרוקודין שאינה מהולה בפרצטמול. במילים אחרות, לראשונה מסופקת תרופה שיהיה אפשר לרסק, להסניף או להזריק. החשש מהתמכרות גרם לוועדה המייעצת להצביע נגד הפקת ה"תרופה" הזו ברוב של 11 נגד 2.

האם זה הפריע ל-FDA? לא. המנהל למזון ותרופות אישר אותה. זאת למרות העובדה שהמרכז לבקרה על מחלות מודיע שהתמכרות ממשככי כאבים הפכה למגיפה בארה"ב. מחקר גלובלי מלמד שסם האופיואידים הוא המסוכן ביותר מבחינת תמותה. הוא עובר את הקוקאין מבחינת קורבנות שגבה. האמריקאים הם כחמישה אחוזים מכלל האוכלוסייה בעולם. הם צורכים כ-80 אחוזים מהאופיואידים ו-99 אחוזים מההידרוקונים  המיוצרים.

עובדה תמוהה נוספת, או אולי עובדה ששופכת אור על המניעים, היא מי החברה שה-FDA אישר לה לייצר את ה"תרופה" המופלאה הזו – אלקרמס. בנוסף לייצור תרופה זו, החברה מייצרת, שימו לב, תרופה המשמשת לגמילה מהתמכרות לחומר הנקרא… אופיואידים. אותה חברה אגב, גם מממנת את האגודה האמריקאית להתמכרות מתרופות, הידועה בשם "הגמילה הגדולה". מדהים לגלות שהחברה הזו איננה טורחת אפילו לפתוח איזו חברת קש לטשטש את העקבות.

כשהאוקסיקודון יצא לראשונה לשוק, תופעת ההתמכרות עלתה, המומחים מאמינים שגל חדש של התמכרויות יפרוץ שוב עם התרופה החדשה. אפילו שהאופיואידים הנוכחי הוביל לגל התמכרויות, המנהל לאכיפת הסמים אישר לייצר אותו פי 1,500% יותר . בכיר ברשות הסביר זאת, בגלל השימוש הלא חוקי הרב שנעשה במשככי הכאבים אין מספיק למשתמשים הלגיטימיים של התרופות הללו. חבל רק, שאותו תירוץ לא עובד על מריחואנה רפואית.

הקנאביס הוכיח את עצמו כאחד המועילים והפחות מזיקים בתחום דיכוי כאבים. עוד הוא הוכיח, ופה כנראה נעוצה הבעיה, שהוא מפחית צורך בתרופות נוספות, ושתופעות הלוואי שלו לא גורמות לתלות בתרופות חדשות שנוצרו כתוצאה משימוש בו. אז אם כבר התרופות גורמות לנו לפתח תלות בהן ובתרופות אחרות כתוצאה משימוש בהן, ה-FDA הולך צעד אחד קדימה ומציע לנו את האפשרות להיות תלויים בהרואין סינטטי. או אז נוכל לתרום כסף פעם נוספת עבור התרופה שתטפל בהתמכרות. וכמובן נוכל לתרום כסף בעבור טיפולי גמילה. בצד ימתין לנו צמח הקנאביס המסוכן כל כך. נכון, הוא לא יוצר מעגלי צריכת/התמכרות לתרופות. אבל הצמח הזה עדיין מסוכן. הוא מסוכן לכיס של חברות תרופות כמו אלקרמס.

* כימיקל פסיכואקטיבי הדומה למורפיום.
** אופיואידים חצי סינטטי המופק מקודאין[משכך כאבים].

Related posts

One Thought to “מנהל המזון והתרופות: לא לקנאביס רפואי, כן ל-"סופר-ויקודין"”

Leave a Comment