מלחמת האזרחים בסוריה מתנהלת באמצעות לוחמים על אמפטמינים

בעוד אלפים נטבחים, חקירה של סוכנות הידיעות רויטרס חושפת שייצור, שימוש ויצוא של אמפטמינים נמצא בעלייה.

בסוריה חלה עלייה עצומה בשימוש וייצור של אמפטמינים אצל לוחמים משני הצדדים של מלחמת האזרחים, המשתמשים בסמים לשיפור הסיבולת בשדה הקרב. הסכסוך הפך אותה לצרכנית ויצואנית גדולה של סמים, אשר מכנסים כמאה מיליון דולרים ברווחים בכל שנה. הממריץ העיקרי הוא Captagon, שם מותג לשעבר של תרופה שהשימוש הראשוני שלה היה נגד דיכאון בעולם המערבי בשנות השישים, אבל עכשיו היא אסורה ברוב המדינות בגלל התכונות הממכרות שלה.

על פי תחקיר של סוכנות הידיעות רויטרס, כוחות סורים ממשלתיים וקבוצות מורדים מאשימים אחד את השני בשימוש ב-Captagon כדי להילחם קרבות ממושכים ללא שינה. הכדורים, שסורים רבים פונים אליהם יותר ויותר, נמכרים במחיר של 18-90 ש"ח. Captagon מיוצר לעתים קרובות על ידי כימאים חובבנים במעבדות מאולתרות. ההפקה היא גם זולה ופשוטה, הדורשת "רק ידע בסיסי בכימיה וכמה משקלים", טוען רמזי חדאד, פסיכיאטר לבנוני. " זה נותן לך סוג של אופוריה", הוא אומר. "אתה פטפטן, אתה לא ישן, אתה לא אוכל, אתה אנרגטי מאוד".

קצין שליטת הסמים בעיר חומס אמר שהבחין בהשפעותיו של ה-Captagon על מפגינים שנעצרו לחקירה: "הכנו אותם, והם לא הרגישו את הכאב", הוא אמר. "רבים מהם צחקו בזמן שהכנסנו בהם מהלומות כבדות." חביב עמאר, פעיל תקשורת היושב בדמשק, אמר שלוחמים סורים המעורבים בסחר בסמים קנו נשק עם הכסף שהרוויחו. הדיווחים הגיעו למזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי , שהמשיך להפעיל לחץ על הצדדים הלוחמים בסוריה להשתתף בכנס הבינלאומי לשלום בז'נבה שאמור להתחיל ב-22 בינואר.

דיפלומטים חוששים שהשיחות עלולות להגיע לשום מקום, בשל התעקשותם של הפלגים המורדים שלא לאפשר לנשיא בשאר אל אסד להישאר בשלטון. אתמול, בפגישה של הקבוצה "ידידי סוריה" בהובלת ארה"ב בפריז, אחמד ג'ארבה, מנהיג הקואליציה הלאומית להתנגדותה של סוריה, חזר והדגיש כי הנשיא אסד ובני משפחתו לא יכולים להיות בשלטון עתידי במדינה. ב

ינתיים, הסכסוכים נמשכים בין הסיעות החילוניות לבין הג'יהאד בתנועת המורדים הסורית וארגוני זכויות אדם דיווחו על יותר מ -700 אנשים שנהרגו בשבוע שעבר בלבד. הברוטליות של קבוצות אל קאעידה בפלגי הג'יהאד הובילה לסכסוך גדול עם החילונים, שמאשימים אותם בהיותם מעוניינים בהטלת שלטון בסגנון הטליבאן בשטח שברשות המורדים יותר מאשר בהישגים צבאיים נוספים נגד הנשיא אסד.

בין ההרוגים היו עשרות שנהרגו ב-16 פיגועי ההתאבדות שבוצעו על ידי הג'יהאד האסלאמי העיראקי והלבנט (ISIL), הנאבקים במורדים בעיקר בצפון סוריה, טוענת המשקיפה הבריטית לזכויות אדם. "בין ה-3-11 בינואר, נהרגו בלחימה 697 אנשים, ביניהם 351 לוחמי מורדים, 246 חברי גיהאד איסלאמי ו-100 אזרחים", טענה המשקיפה.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

כתיבת תגובה