Ben Naidorf 5/11/2013

Marijuana

ב20 לאוגוסט, הרשות לרגולציה עסקית (FINRA), הוציאה הודעת אזהרה למשקיעים במניות המריחואנה המזהירה אותם מפני הונאות פונטנציאלות בתחום :"בזמן שמריחואנה רפואית הופכת לחוקית ב20 מדינות וגם לצורך שימוש לשם יצירתיות ב2 מדינות נוספות, הקנאביס מקבל המון תשומת לב, כולל תשומת לב מארגוני הונאה".

באופן ספציפי, FINRA רוצה להתריע בפני שיטה הנקראת "הרצת מניות"(Pump and Dump), בשיטה זו נהוג להפיץ הצהרות שקריות הנועדו לנפח מחירי מניות בתקופה קצרה למרות שלאותן חברות אין כל היסטוריה של רווח כלכלי או הצלחה פיננסית (מלבד ההרצה של המניות). ברגע שמחירי המניות והנפח מסחר מגיע לנקודה הרצויה, ה"מריצי מניות" ימכרו את המניות במחיר רווח גדול וישאירו את שאר הסוחרים במניה עם מניה שלא שווה דבר.

האזהרה כנראה מגיעה בדיוק בזמן. דו השיח המתנהל סביב המריחואנה הרפואית בארה"ב נכנס לאור הזרקורים ובאופן בלתי נמנע, בזמן שהאומה מתקרבת ליישום חוקים פדראליים בנושא, השוק הפרטי החל להתעמק בנושא, בתקווה ללגילזציה מלאה.

חשוב לציין, שמשקיעים בתחום שוק ההון תמיד צריכים לעמוד על המשמר בגישתם למניות פני (מניות הנסחרות במחירים נמוכים במיוחד) ומניות בתחום המריחואנה, אך יש מניות רבות בתחום שאינם קשורים לשיטת "הרצת מניות".

משקיעים בעלי ניסיון אמורים לדעת את ההבדל בין חברה שקיפה, אשר מדווחת דיווחים קבועים על מהלכיה ועל נתוניה הפיננסים , לבין חברה שעשויה להיות עוד "בועה".

שאלות שנצטרך לשאול במקרה כזה הוא : מי שולט בחברה ? מה הסוג חברה ? האם יש להם בעיות מול הרשות לניירות ערך ? האם יש להם משהו להסתיר ? האם הם עברו בקרת חשבונות ? ועוד…

לדוגמא ניקח מספר חברות גדולות בתחום :

1.Medical Marijuana Inc. (OTC:MJNA) \ מדיקל מריחואנה בע"מ (מריחואנה רפואית)

בדרכים רבות, "מריחואנה רפואית" הינה חברה הפועלת בשיטת "אחד המתאים להכל". החברה מתארת את עצמה כחברת בעלת מגוון מוצרים, טכנולוגית שירותים ועסקים ספציפים בתחום הקנאביס. בין החברות אותם הם רכשו ניתן למצוא את "CanChew" המייצרת מסטיקים ממריחואנה ; חברת "PhytoSPHERE" אשר בעלת טכנולוגיה לגידול, אריזה ומיצוי של קנאביס ; וחברת "KannaLife Sciences" המעורבת במחקר ופיתוח טיפולים תרופיטיים דרך מריחואנה.

"מריחואנה רפואית" הינה אחת מהחברות הגדולות והידועות בתחום. מניית החברה יצא לשוק הOTC באפריל 2009 ומאז המניות עלו בשיעור של 75%, המציבים את החברה בשווי שוק של 134 מיליון דולר.

חשוב לציין את העובדה ש"מריחואנה רפואית" לא מדווחת באופן שותף, אז איננו יודעים עליה הרבה כפי שהיינו רוצים. החברה אכן מספקת דגשים בדיווחה הרבעונים, בהתאם לחוק הרשות לניירות ערך, אך אינה מספקת נתונים רבים על פעולותייה השותפות.

מומלץ מאוד לכל משקיע בחברה זו לקרוא באופן מלא ומדודק את הדו"ח הרבעוני האחרון, שבעיקר סיפק נתונים מאכזבים מבחינה מספרית.

 

Cannabis Science, Inc. (OTCBB:CBIS)\ קנאביס סיינס (מדע הקנאביס)

"מדע הקנאביס" נראית כמו חברה בה הלב נמצא במקום הנכון, אבל זוהי לא בהכרח הבחירה הנכונה להשקעה. החברה מנוהלת ע"י דוקטור רוברט מלמלדה, אשר הינו מדען החוקר את תחום המריחאונה. מטרת החברה הינה להשקיע רבות בפיתוח תרופות מבוססות קנבואידים ולהשיג להם אישור דרך הFDA.

לאלו המאמינים בכוחה המרפא של המריחואנה, זה דבר נפלא.

לאלו המנסים לחפש השקעה נבונה- לא בהכרח. החברה אכן מדווחת באופן שותף לרשות לניירות ערך, אך התוצאות אינם מפתות בלשון המעטה.

החברה דיווחה על הכנסה אפסית ברבעון האחרון, שהסתיים ב30 ביוני, כמו נכנסה ל"תרדמת חורף", אבל עדיין הצליחה לבזבז 533,839$ על הוצאות מנהליתות וכלליות. החברה דיווחה על גרעון כולל של 3 מיליון דולר, נתון שעלה בכחצי מיליון דולר מהרבעון המקביל בשנה שעברה.

דוח הרווחים של החברה מציין כי החברה תאלץ לגייס כסף עד סוף 2013 כדי שתוכל לממן את הוצואותיה התפעולויות ומסתכמת על בעלי המניות כדי להשיג הלוואות נוספות על מנת להמשיך ולתפעל את החברה.

למרות זאת, שווי החברה הינו 27 מיליון דולר, אשר הופך אותה לאחת מהחברות הגדולות בתחום.

3.Hemp, Inc. (OTC:HEMP) \ המפ בע"מ (קנאביס בע"מ)

המפ נמצאת ברשימה זו בעיקר מכיוון שיש בלבול רב בנוגע לשאלה : מה החברה בעצם עושה ? המפ מייצרת מוצרים שאמנם קשורים לצמח הקנאביס אך אינם קשורים לשימוש בצמח כתרופה.

בדיווח האחרון של החברה, הם דאגו לציין את הבדל:

"המפ מתרכזת באופן בלעדי בייצור של מוצרי המפ, הצרכנים של מוצרי המפ בעיקר משתמשים בו בתור תוסף תזונה מכיוון שהוא עשיר בפרוטאין, אומגה, חומצות ובעל סיבים תזונתיים רבים. בחנויות "קוסטקו" ובמכולות מזון ניתן להשיג זרעי המפ ותוספי מזון שונים בתחום. בנוסף חלק תעשיית הביגוד שמה לה למטרה שימוש בהמפ בתור בד פרובקטיבי וייחודי. מעצבים בעלי שם עולמי כמו ראלף לורן וורסצ'ה מייצרים סניקרס העשויים מהמפ. חברות חדשות בתחום הביגוד משווקות חולצות העשויות מהמפ, כובעים, תכשיטים, תיקים ואפילו מיטות ורצועות לבעלי חיים. בנוסף ניתן להשתמש בהמפ לייצור חומרי בניה, פלסטיקים טבעיים ומוצרי נייר."

אז, המפ עשויה אכן להיות מועמדת מעניינית להשקעה, אבל זוהי לא באמת מניית מריחואנה, ויש לה מעט, אם בכלל, להרוויח מלגילזציה של הקנאביס.

Growlife, Inc. (OTCBB:PHOT) \ גרו-לייף ( לגדל חיים)

 

זה לא סוד שבזמן ש"הבהלה לזהב" בדרך, האדם בעמדה הטובה ביותר הוא האדם הנמצא עם האת חפירה. רוב השליליות המציפה את המשקיעים בתחום תעשיית המריחואנה, הינה העובדה שיש תחרות עזה בתחום. רוב האנשים המנסים להתעשר ולמצוא את הזהב, כנראה שלעולם לא ימצאו – ולא כל חברה הקשורה לתחום יכולה להצליח במקרה של לגיליזציה. אבל כולם – אלו שיכשלו ואלו שיצליחו , יאלצו לקנות את הציוד הדרוש על מנת לבסס את התחרות שלהם בתחום.

גרו-לייף עשויה להיות בדיוק החברה הזאת. החברה מייצרת נורות לד, חיישנים וכלי גידול רבים למריחאונה אשר אינם נפוצים באופן רגיל בתחום החקלאי. החברה פועלת גם במסגרת קמעונאית וגם מספקת מכירה של מוצרים דרך אתר הבית שלה.

גרו-לייף גם מדווחת באופן שוטף לרשות לניירות ערך – סימן חיובי מאוד. בנוסף החברה בעלת הדומיין Cannabis.org ומנהלת אותה, מה ששם אותה במרכז דו השיח על לגיליזציה של מריחואנה.