מחקר: קנבינואידים עשויים לשחק תפקיד בטיפול בסרטן הלבלב

כפי שאנו יודעים ,מספר גדל והולך של מחקרים הראו קשר בין מריחואנה לסרטן. מספר רב של אנשים פנו לצמח בכדי לסייע להם לטפל במחלות שלהם וסיפורי הצלחה אנקדוטיים צצים בשכיחות מוגברת. בתמורה, סגולותיו של הקנאביס בטיפול במחלת הסרטן צבר קרקע איתנה.

ב2006, צוות חוקרים מאוניברסיטת קומפלוטנסה בספרד, פרסמו מחקר בכתב העת Cancer Research ששפך אור נוסף על הנושא. המחקר מצביע על כך שקנבינואידים יכולים לעזור בטיפול באדנוקרצינומה של הלבלב – אחד מסוגי הסרטן האגרסיביים ביותר.

סרטן זה אובחן כסרטן הרביעי הקטלני ביותר, על פי אומדנים, סרטן הלבלב הורג בסביבות ה-37,000 אמריקאים בכל שנה. צוות המחקר הספרדי ביקש לקבוע האם ביכולתו של הקנאביס לעכב את צמיחת הגידול ובכך לעזור ולשפר את הפרוגנוזה של המחלה.

"נראה כי מתן הקנבינואידים גורם לאפופטוזיס של תאים סרטניים (מות תאים מתוכנת)."

מעניין לציין, כי החוקרים השתמשו בניסוי בתרבית תאים כדי לקבוע שתאי סרטן הלבלב מביעים מספר מוגבר של קולטני קנבינואידים.

לאחר בדיקה נוספת, צוות החוקרים ספרדיים קבע כי אפופטוזיס מושרה קנבינואידים התרחש דרך ההפעלה של הקולטן CB2 – אחד משני קולטנים הקנבינואידים המוכרים.

צוות המחקר גם חקר את את ההשפעות של טיפול בקנבינואידים על מודלים של בעלי חיים. ראשית, הם גרמו לצמיחת גידולים בקבוצה של עכברים. לאחר מכן הם החלו לטפל בגידולים באחת משלוש אפשרויות – tetrahyrdrocannabinol) THC), (קנבינואידים סינטטיים) JWH, או פלצבו לשם השוואה.

על פי הממצאים שלהם, מתן קנבינואידים היה מסוגל לעכב גידול סרטני, למנוע את התפשטותו ואף לגרום לאפופטוזיס של תאי הסרטן בבעלי חיים.

לסיכום, החוקרים הספרדים קבעו, "קנבינואידים מובילים לאפופטוזיס של תאים סרטניים בלבלב באמצעות קולטן CB2". הם המשיכו ואמרו כי הממצאים שלהם יכולים לדרבן את תחילתה של "גישה טיפולית חדשה לטיפול בסרטן הלבלב."

 

Related posts

Leave a Comment