מחקר חדש מראה שהאלכוהול והטבק ממשיכים להוביל את רשימת החומרים הקטלניים בעולם. 

מחקר חדש מהמכון לחקר התמכרויות מוצא שהאלכוהול והטבק מסוכנים בהרבה מיתר החומרים בעולם. המחקר מאחד תחתיו נתונים מארגון הבריאות העולמי, משרד האו"ם לסמים ופשע, והמכון למדדי בריאות והערכה. למרות שיש הגבלות על המידע, המכון לחקר ההתמכרויות מפרסם תמונה כללית על התמותה ומחלות הקשורות לאלכוהול, טבק ולסמים הבלתי חוקיים.

בעוד השימוש בקנאביס נעשה נפוץ יותר, בייחוד בארה"ב ובקנדה, הסיפור האמתי הוא על האלכוהול והטבק. החוקרים מצאו שהאפשרות לפתח תלות בצמח הקנאביס עומד על 0.259 אחוז – אלכוהול לשם השוואה עומד על 0.8 – כאשר היחס הגבוהה ביותר נמדד דווקא באזורים עמידים יותר. בזמן 'שהסכנות' של אותם רבע אחוז כוללים תיאבון בריא, הפחתת לחצים\חרדות וכאבים:

בשנת 2015 – השימוש באלכוהול וטבק גבה מאנשי העולם 250 מיליון שנות בריאות !!! 

בהשוואה לסמים הבלתי חוקיים (כולל קנאביס וסמים קשים כמו קוקאין ומתאמפטמין), האלכוהול והטבק היו ונותרו הסמים הממכרים והקטלניים ביותר. החוקרים יכולים למדוד את הנזק הכללי של שימוש בסמים על ידי מדידת סולם 'DALYs', הלוקח בחשבון את הזמן שאנשים חיו עם סרטן, או עם מחלות בדרכי הנשימה ומחלות לב. החוקרים לא התעלמו גם ממוות כתוצאה ממנת יתר.

על ידי מדד 'דאליס', ורישומי המוות כתוצאה ממנות יתר, מצאו החוקרים שהסמים החוקיים מסוכנים בהרבה מהסמים שהוגדרו כלא חוקיים. על פי המחקר הנזק של הסמים הלא חוקיים איננו מתקרב לרמת המסוכנות של האלכוהול והטבק.

שיעור התמותה כתוצאה משימוש בטבק עומד על 110 ל -100,000 אנשים, עובדה שמדרגת אותו במקום הראשון. שיעור מקרי המוות משתיית אלכוהול עומד על 33 ל-100,000 איש. כל הסמים הבלתי חוקיים יחדיו עומדים על 6.9 ל-100,000 איש.

אך אבדן הבריאות במדד השנים של 'דאליס' הוא המזעזע ביותר. האלכוהול והטבק עלו לאזרחי העולם 250 מיליון שנים. גם כאן הטבק מוביל בראש המצעד עם עלות של 170.9 מיליון שנים במדד 'דאליס'. האלכוהול מאחוריו עם 85 מיליון שנות בריאות שנלקחו מאזרחי העולם. ויתר הסמים שאינם בחוק גבו יחדיו 27.8 מיליון שנים.

בעוד שהמחקר החדש מראה עלייה מדאיגה במקרי המוות ואבדן השנים כתוצאה משימוש בטבק ואלכוהול, מעבר לכך הוא מראה את אותה התמונה משנים קודמות. הסמים החוקיים, אותם המשטר מתיר בחוק, היו ונותרו הסמים המסוכנים ביותר לבריאותו ולחייו של האדם.

לכתבה המלאה.