מחקר חדש: פטריות קסם מתקנות נזק מוחי שנגרם עקב טראומה קיצונית

מחקר חדש של אוניברסיטת דרום פלורידה מצא כי מינונים נמוכים של החומר הפעיל בפטריות קסם מתקן נזק מוחי שנגרם על ידי טראומה קיצונית ומציע תקווה מחודשת למיליוני אנשים הסובלים מ-PTSD (הפרעת דחק פוסט טראומטית).

המחקר מאשש מחקרים קודמים על ידי אימפריאל קולג' בלונדון, שפסילוסיבין, התרכובת הטבעית בפטריות הקסם, מגרה צמיחת תאי מוח חדשים ומוחקת זיכרונות מפחידים. עכברים שהורגלו לפחד מהלם חשמלי "פשוט איבדו את הפחד שלהם" כששמעו רעש הקשור לשוק החשמלי, אמר ד"ר חואן סאנצ'ז ראמוס, אחד מכותבי המחקר. מינון נמוך של פסילוסיבין הוביל אותם להתגברות על "התניית פחד" ותגובת ההקפאה הקשורה אליו מהר יותר מאשר קבוצת העכברים שטופלה ב-Ketanserin (תרופה שמנטרלת את הקולטן שאליו נקשר פסילוסיבין במוח) וקבוצת ביקורת על תמיסת מי מלח.

5 אחוזים מהאמריקאים – יותר מ-13 מיליון אנשים – סובלים מ-PTSD (הפרעת דחק פוסט טראומטית) בכל זמן נתון, על פי ברית ה-PTSD. המצב בדרך כלל משוייך לוותיקי מלחמה והסיכוי של נשים לפתח את ההפרעה גבוה פי שניים משום שהן נוטות לחוות אלימות בין אישית (כגון אלימות במשפחה, אונס והתעללות) לעתים קרובות יותר מאשר גברים.

PTSD היא לא רק פסיכולוגית. תסמינים שכיחים כגון ערנות יתר, פיצול זיכרון, פלאשבקים, דיסוציאציה, סיוטים ותגובות של בריחה או מאבק ל'טריגרים', נחשבות בדרך כלל כפסיכולוגיות ולכן ניתן לטפל בהן על ידי למידה של שינוי תהליכי חשיבה. אך המחקר החדש מצביע על כך שהם עשויים למעשה להיות התוצאה של מוטציות פיסיולוגיות ארוכות טווח במוח.

במחקר באוניברסיטת דרום פלורידה, עכברים שטופלו במינונים נמוכים של פסילוסיבין גידלו תאים חדשים ובריאים במוח והאזורים של פעילות יתר בקליפת המוח הקדם חזיתית המידיאלית (נפוץ בחולי PTSD) חזרו לתפקוד רגיל.

מחקרים עצמאיים נוספים הראו כי חלק מההיפוקמפוס של המוח ניזוק על ידי מתח קיצוני ושזוהי תופעה ספציפית להפרעה פוסט טראומטית ואינה קשורה לחרדה או להפרעות חרדה.

ד"ר סנצ'ז ראמוס הודה כי לא היה שום דרך לדעת אם העכברים בניסוי חוו מצבי תודעה משתנים או הזיות – דבר שחווים בדרך כלל עם פטריות קסם, אבל הוא מאמין שהמינונים היו נמוכים מדי בכדי לגרום להשפעות פסיכואקטיביות.

דיקרימינליזציה של פסילוסיבין יכולה לעזור למיליונים:

מחקרים קודמים הראו כי מינונים נמוכים של פסילוסיבין לא ייצרו שום השפעות משנות תודעה. במינונים הנכונים, ניתן להניח שפסילוסיבין יכול להוות טיפול בטוח ל-PTSD, עם סיכון מינימאלי של תופעות לוואי שליליות. פטריות קסם יכולות לעזור למיליונים להתאושש מהמחזורים המתישים של מאבק או בריחה ותגובות ביולוגיות מותנות אחרות שנגרמות על ידי טראומה קיצונית לו רק הן לא היו רשומות בפקודת הסמים כסם מסוכן ללא תועלת רפואית.

בינתיים, רופאים מוסמכים לחלק תרופות רבות עוצמה, עמוסות בתופעות לוואי להלומי קרב ואנשי צבא אחרים הסובלים מסימפטומים של PTSD ללא שום ראיות לכך שהטיפולים הללו באמת עובדים, על פי ביקורת גדולה שהושמעה על ידי הועדה לרפואה Institute of Medicine לגבי הנושא.

המצב הוא כל כך רע, עד כדי כך ש-18 חיילים אמריקאים לשעבר מתאבדים בכל יום בממוצע, בעקבות העלייה החדה בתרופות מרשם, דיכאון ותנאים פסיכולוגיים אחרים. חלופות בטוחות, טבעיות לתרופות כגון תרופות הומיאופתיות וצמחיות כבר נמצאו כאפקטיביות לטיפול בתסמינים. מדיטציה גם הוכחה כיעילה להפחתת רמת פעילות גבוהה באמיגדלה (המרכז הרגשי של המוח) שמתבטא אצל הסובלים מתסמונת פוסט טראומתית בחרדה, מתח ופוביות.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

כתיבת תגובה