מחקר חדש: מריחואנה עשויה לעזור במניעת מחלות לב

מחקר חדש מציע כי מריחואנה עשויה לתת את אותו אפקט כמו תרופות הנלקחות בדרך כלל למניעת מחלות לב.

מריחואנה מכילה קבוצה של תרכובות שמדענים מאמינים יכולים לספק טיפולים חדשים למחלות קרדיווסקולריות. ניסויים בבעלי חיים מראים כי תרכובות אלו, הנקראים קנבינואידים, עשויים להגן מפני מגוון רחב של מצבים, כולל יתר לחץ דם, שבץ מוחי, טרשת עורקים והתקפי לב.

כעת, מדענים בבית הספר של אוניברסיטת נוטינגהאם לרפואה הראו כי קנבינואידים יכולים לספק את אותו אפקט בחולים אנושיים.

המחקר, שפורסם בכתב העת למחקר תרופתי בראשות ד"ר סאויירס או'סאליבן, מצא כי קנבינואידים משפיעים על כלי דם על ידי כך שהם גורמים להם להירגע ולהתרחב. לדברי החוקרים, המחקר היה הראשון להדגים את התגובה הזאת בדגימות רקמה אנושיות.

הרפיה של כלי הדם ידועה כמורידת לחץ דם ומשפרת את זרימת הדם.

למעשה, קבוצת תרופות המרחיבות כלי דם (וזודילטור) כבר משמשות כטיפול במחלות כמו יתר לחץ דם, אי ספיקת לב ותעוקת חזה. מרחיבי כלי דם הם גם פופולרים עבור שמירה על לחץ דם נמוך בחולים עם סיכון לפתח בעיות לב.

עם זאת, החוקרים מציינים כי התפקיד של קנבינואידים במחלות לב וכלי דם עדיין לא נחקרו היטב. הניסויים גם נערכו באמצעות קנבינואיד המיוצר באופן טבעי על ידי הגוף הנקרא arachidonoylglycerol, ולא קנבינואידים הנגזרים ממריחואנה.

מצד שני, חלק מהעבודה הקודמת של ד"ר או'סליבן מציע ה כי החומר במריחואנה שנקרא קנבידיול (CBD) יכול להציע יתרונות דומים.

החוקרים הגיעו למסקנה שיש צורך ביותר מחקר לגבי האינטראקציה של מחלות ותרופות שונות עם האפקט על הלב וכלי הדם של הקנבינואידים.

לאחרונה, צוות אחר מאוניברסיטת נוטינגהאם הציג את הממצאים בכנס פורום שבץ השנתי בבריטניה והראה כי קנבינואידים עשויים להגן על המוח לאחר שבץ מוחי.

כתיבת תגובה