מחקר חדש מצא הורמון שחוסם את ההתמכרות למריחואנה

מחקר חדש מצא הורמון שיכול לחסום ההתמכרות למריחואנה. גילוי זה יכול לסלול את הדרך לפיתוח שיטות חדשות להתמודדות עם ההשפעות המזיקות של המריחואנה.

חוקרים מהמכון הצרפתי לבריאות ומחקר רפואי ( INSERM ) בראשותו של ג'ובאני מרציאנו ופיר וינצ'נזו פיאצה גילה לאחרונה כי ההורמון המיוצר במוח ונקרא "pregnenolone" בעל מנגנון הגנה טבעית שנלחם בהשפעות המזיקות של קנאביס (מריחואנה) בבעלי חיים.

THC – המתחם הפעיל העיקרי של הקנאביס, נמנע על ידי pregnenolene להפעיל את הקולטן במוח שלו שנקרא CB1 באופן מלא. הקולטן, כאשר מגורה על ידי THC יתר על המידה, מספק את ההשפעות הממסטלות של המריחואנה. בהצביעו על מנגנון זה, צוותי מחקר INSERM כבר לומדים גישות חדשות להתמודדות עם התמכרות לקנאביס.

על פי ההודעה לעיתונות, יש יותר מ 20 מיליון אנשים ברחבי העולם, שאמרו שהם מכורים למריחואנה. המספר כולל יותר מחצי מיליון אנשים המתגוררים בצרפת.

במהלך השנים האחרונות, התמכרות למריחואנה הפכה לאחד הסיבות העיקריות להשגת טיפול במרפאות המתמחות בהתמכרות. בשלושים אחוזים מהמקרים מדובר באנשים בטווח גילאי 16-24.

אמנם נכון כי צרכני הקנאביס מחפשים מצב של הרפיה, שינוי תפיסה, ורווחה, צריכים להיות מודעים לכמה סכנות. החוקרים ציינו שתי בעיות עיקריות התנהגותיות שקשורות לשימוש קבוע במריחואנה: אובדן כללי של מוטיבציה וליקויים קוגניטיביים. משמעות הדבר היא כי מלבד להיות מאוד תלויים בתרופה, המשתמשים הקבועים בקנאביס מציגים עדויות לחוסר מוטיבציה וראיות לאובדן זיכרון אשר מסתכם בקושי שלהם באינטראקציה חברתית.

חוקרי INSERM גילו לאחרונה כי יש ל-pregnenolone פונקציה חשובה מאוד. הוא מספק מנגנון הגנה טבעי שעוזר להגן על המוח מכל ההשפעות המזיקות של המריחואנה. ההורמון מקטין באופן משמעותי את השחרור של דופמין – המופעל על ידי THC. זהו אפקט משמעותי מכיוון וההשפעות הממכרות של סמים כוללות בדרך כלל דופאמין המשוחרר באופן מוגזם.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

כתיבת תגובה