מחקר חדש מסביר מדוע מריחואנה עלולה לעשות אותך פרנואיד

מחקר חדש עוזר להסביר מדוע מריחואנה עלולה לעיתים לגרום למשתמשים מסוימים להרגיש פרנויה.

למריחואנה יש אפקט מעניין על רמות החרדה. ישנם אנשים המדווחים על פרנויה מסוימת לאחר השימוש במריחואנה, ואילו אחרים מדווחים על הפחתת החרדה. כעת, חוקרים מאוניברסיטת ונדרבילט חשפו ראיות חדשות שעשויות להסביר את  היחסים המורכבים של מריחואנה עם חרדה/פרנויה.

הממצאים, שפורסמו בחמישי במרץ בכתב העת Neuron, הם הראשונים לאשר כי קולטני הקנבינואידים אכן קיימים בחלק של המוח המווסת את החרדה והפחד: האמיגדלה. קולטני קנבינואידים נמצאים בחלקים שונים של המוח ומופעלים על ידי כימיקלים הנמצאים במריחואנה, הנקראים קנבינואידים.

מחקר קודם שנעשה על ידי מדענים קנדיים, הציע שמריחואנה עשויה לשפר למידה מבוססת פחד על ידי פעולתה במסלולי האמיגדלה. ב-2011, צוות באוניברסיטת מערב אונטריו מצא כי ה-THC הגביר את הצורה בהן חולדות הגיבו לריחות מסוימים שמהם הורגלו לפחד. אבל עד עכשיו, אף קבוצת מחקר לא הצליחה לאפיין את מסלולי הקנבינואידים של האמיגדלה בכזה פירוט.

"אנחנו יודעים איפה הקולטנים, ואנחנו יודעים את תפקידם ואנחנו יודעים איך הנוירונים האלה מייצרים קנבינואידים משלהם," הסביר מחבר מחקר, ד"ר פאטל סאצ'ין בהודעה באוניברסיטה. "כעת אנחנו יכולים לראות איך המערכת מושפעת מלחץ ומשימוש כרוני במריחואנה. זה יכול לשנות מן היסוד את ההבנה של התקשורת התאית באמיגדלה."

ד"ר פאטל והמחקר האחרון שלו מקשרים את המריחואנה ישירות לאזור במוח המווסת את תגובת ה"הילחם או ברח (fight or flight)." תגובה זו היא חלק מהתהליך הכולל שבו הגוף מגיב לגורמים של איום או לחץ.

אך מדוע אנשים מסוימים חשים חרדת יתר לאחר השימוש במריחואנה ואחרים פחות היא שאלה עדיין לא ברורה. הצוות השתמש בשיטות הדמיה המסתכלות על פעילות הקנבינואידים של הגוף עצמו, ולא של אלו הנגזרים מהצמח. בני אדם ובעלי חיים רבים, מייצרים באופן טבעי כימיקלים הדומים לאלו שבמריחואנה המכונים אנדוקנבינואידים.

במסגרת המחקר, שנערך באמצעות עכברים, החוקרים גילו בפעם הראשונה שאנדוקאנאבינואידים מיוצרים על ידי תאי עצב באמיגדלה. הצוות זיהה שני מנגנונים נפרדים שיכולים להסביר את התופעות ההפוכות של המריחואנה. באופן מעניין, נראה כי האנדוקנבינואידים פועלים בעיקר בכדי להפחית את החרדה ותגובת הפחד.

החוקרים הגיעו למסקנה כי יש צורך במחקרים נוספים בכדי להסביר מדוע שימוש במריחואנה לפעמים גורם לפרנויה מוגברת. מהצד השני, ד"ר פאטל מציין ש"הגילוי עשוי לסייע להסביר מדוע משתמשי מריחואנה אומרים שהם לוקחים את התרופה בעיקר בכדי להפחית חרדה."

ואכן, מריחואנה צברה עניין משמעותי כטיפול פוטנציאלי להפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) – הפרעה המאופיינת על ידי חרדה קשה.

הצוות גם מציין כי שימוש קבוע במריחואנה יכול להפחית את רגישות קולטני הקנבינואידים במוח לאורך זמן. נתון זה, אולי, יכול להסביר מדוע משתמשי קנאביס טירונים נוטים יותר לתופעות לוואי פרנואידיות מאשר משתמשים מנוסים. אך בסופו של דבר, יש צורך במחקר נוסף בכדי לקבוע בוודאות.

Related posts

Leave a Comment