לאחרונה טען מושל טקסס, ריק פרי, שלגליזציה של מריחואנה מובילה לעלייה בשיעור מקרי רצח.

המושל הופיע בשווייץ בחודש שעבר כאורח בפורום הכלכלה העולמי, במהלכו נשאל לנושא המומנטום הפוליטי של רפורמת המריחואנה בארצות הברית.

פרי טען, שללא קשר לתחושת הציבור, הוא איננו מעוניין להצטרף ל"מצעד החשיש" האמריקאי.

"אני חושב שהמדע צריך לשחק תפקיד מרכזי לפני שנקפוץ למסקנות, לפני שנרוץ ונקפוץ למצעד רק בגלל שזה מה שהקהל רוצה", הוא אמר, "ואני רוצה לשתף אותכם בעניין אחד — או להגיב למזכיר האומות המאוחדות קופי אנאן, בנושא הלגזליציה בפורטוגל ובארה"ב. בחמש השנים האחרונות מאז שהתרשחשה הלגלזיציה המוחלטת בפורטוגל, נרשמה עלייה של ארבעים אחוזים במקרי הרצח במדינה. אני יכול להבין איך זה מתרחש, אבל אנחנו צריכים להביט בנתוני המדע". פרי לא עצר כאן, הוא ציין שהזהיר את הנשיא אובאמה בנושא הסכנות הקשורות למריחואנה היום, שההתערבות הגנטית בצמח יוצרת וריאציה חזקה של הסם ממה שהנשיא עישן כשהיה צעיר.

"על המדע להיות במרכז לפני שנוכל להחליט החלטות על רמת הלגזליציה, או אפילו מדיניות אי הפללה של רכיבים שונים של הצמח", אומר פרי ומוסיף, שבזמן שהוא תומך נלהב של התיקון העשירי [התיקון מציין כי לממשל הפדרלי ניתנות רק הסמכויות אשר ניתנו לו במסגרת החוקה], הוא מודאג ממדינות שמרשות לאזרחים לעשן מריחואנה.

"השאלה עבורי, האם באמת הצד הכלכלי מניע את העניין הזה, ואנחנו כחברה וכממשל אומרים שזה בסדר לעשן מריחואנה — לתת לזה מעמד חוקי — זה בעיקרון לומר שזה בסדר, יש להשקיע בזה מחשבה. הנה כמה דברים רעים שיכולים לצאת מזה, מה היא העלות לחברה? אני מתכוון, מה התוצאה הרפואית לעולם כולו כשאנחנו שולחים כזה מסר, כאשר גברים ונשים בעלי השפעה עומדים לפני צעירים קלים להשפעה ואומרים שזה בסדר. האם זה יותר או פחות מהכסף שהולך לקרטל? אני לא יודע", אומר פרי.

נואמים אחרים טענו שהמסר הכללי לציבור איננו שמריחואנה היא "בסדר או לא", אלא שיש לבני האדם הזכות לעשות זאת. אך המושל המשיך לטעון על הנזקים לחברה ולאנושות כולה, על המחירים שיוכיחו בעתיד, שהלגליזציה הייתה רק טעות.

לקראת סוף הדיון, מושל טקסס נשאל האם הוא מאמין שהמלחמה בסמים הייתה מוצלחת. הוא הגיב על ידי ניסיון כושל להסיט את הנושא למלחמה בטרור. אחרי שנתבקש להתמקד במלחמה בסמים הסכים להגיב, "האם המלחמה בסמים היא מוצלחת בכל יום? לא. האם המלחמה בטרור מתבצעת בכל יום? לא. הנקודה היא שאחרי 40 שנה של מלחמה בסמים, אינני יכול לשנות מה שקרה בעבר. מה שאני כן יכול לעשות כמושל, זה ליישם מדיניות שתניע אותנו לכיוון אי-הפללה ותמנע מאנשים ללכת לכלא ולהרוס להם את החיים, וזה מה שאנחנו עושים בעשור האחרון. אני חושב שיש לנו המצאות חקיקה שניתן לשכפל לשווייץ, צרפת ומדינות אחרות שמתמודדות עם המלחמה בסמים, מבלי ללכת ממש למדיניות אי הפללה, ומבלי להעביר לאנשים את המסר שזה בסדר לעשן".