בזמן שהתקשורת עסקה בסיקור שבוע הגיבוש של מועדון האליטות, המכונה גם "ועידת דאבוס", נחשפו במדינה מספר שערוריות בקנה מידה עצום שלא סוקרו כמעט בכלל. יכולתם לשמוע עליהן רק אם קמתם ממש מוקדם בבוקר או עשיתם חיפוש ממוקד בסרטוני היו טיוב. 

מאת: ערן הילדסהיים

 חשד לפרשת שחיתות במיליארדי שקלים בתוך משרד הבריאות

בישראל פועלים כיום מספר יצרני קנאביס רפואי בעלי שם עולמי. ייצור ופיתוח זני הקנאביס בישראל ואיכותם זוכים להכרה רחבה ולביקוש גובר בעולם. היצרנים מצידם פועלים תחת פיקוח קפדני וברשיון וכן מנהלים שוק תחרותי המתחרה על איכות המוצר, על מחירו וגם על השירות לצרכן. אלא שמשרד הבריאות בצעד תמוה החליט לאחרונה להלאים את השוק הזה, ששווי מוערך בכ-200 מיליון ש"ח בשנה, ולהעביר את כולו תחת חברת "שראל". בעקבות ההחלטה החל ח"כ משה פייגלין לחקור ולבדוק מי זו אותה חברה וגילה לכאורה פרשיית שחיתות במימדים אדירים שמתרחשת במדינה. בשביל להבין את המימדים של הפרשיה נציין שרק השנה קיבלה חברת "שראל" פטור ממכרז ממשלתי בסך 3 מיליארד ש"ח. בשנים האחרונות קיבלה פטור ממכרזים בסך של 1.8 מיליארד ש"ח כמעט מדי שנה.

אז מי היא "שראל"? מדובר בחברה שמשמשת כזרוע ביצועית של משרד הבריאות המספקת מוצרים ושירותים לבתי חולים ולמוסדות רפואיים בישראל. מתוקף מעמד זה היא מורשית לעקוף את כללי המנהל התקין ולקבל פטורים ממכרזים. החברה בעצם נהנית מזכויות שקיימות אך ורק לחברה ממשלתית. אבל כחברה ממשלתית, שהכנסותיה מוערכות בככמעט מיליארד ש"ח בשנה (נכון לשנת 2011) , היינו מצפים שתעביר את רוב רווחיה למדינה. פייגלין מצא שרק אחוז וחצי מכלל מחזור החברה עוברים לבתי החולים. הוא ניסה לבדוק לאן עברו שאר הרווחים ולכן ביקש לדעת מה הן חמשת המשכורות הגבוהות ביותר כולל דיבידנדים שמשולמים ב"שראל". פה הוא גילה להפתעתו שחברת "שראל" מנצלת את זכויותיה כחברה פרטית ולכן לא מוכנה לפרסם את הנתון. הגוף היחיד שמקבל דיווח על כך הוא אותו משרד הבריאות שמלכתחילה חתום על הסכם חשוד מול "שראל". מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, סרב לבקשתו של פייגלין לפרסם את המידע על המשכורות. כך או כך לפי חישוב שביצע פייגלין – אילו רווחי חברת "שראל" היו זורמים משנת 2006 לבתי החולים היה זה מספיק בכדי לכסות את כל גרעונותיהם וזאת מבלי להוסיף שקל אחד לתקציב המדינה!
בשורה התחתונה- שראל נהנית לכאורה מזכויות של חברה ממשלתית אך רווחיה זורמים אליה כאילו היתה חברה פרטית והכל בחסות משרד ממשלתי.

 מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' גמזו -מדוע אינו מוכן לחשוף את המידע לאן זרמו סכומי עתק על חשבון תקציבי בתי החולים?


מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' גמזו -מדוע אינו מוכן לחשוף את המידע לאן זרמו סכומי עתק
על חשבון תקציבי בתי החולים?

אז פרסום הנתונים על הרווחים לא קיים אבל האם לפחות יש מי שמפקח על החברה ועל רווחיה, כך שלא תעשה בהן כבשלה? פייגלין חקר גם את נושא זה, שכן נאמר לו במשרד הבריאות שהפיקוח על שראל קפדני יותר מהפיקוח על חברה ממשלתית. פה הוא גילה הפתעה עוד יותר גדולה : אותו אדם שמפקח על פעילותה של שראל מכהן גם כיו"ר ועדת הכספים של החברה, גם כיו"ר ועדת ביקורת שלה וגם כנציג הרגולטור באוצר. כלומר אם אותו אדם מוצא פגם בהתנהלות הכספית של החברה ,תחום עליו הוא אחראי, הוא זה שאמור לדווח על כך לעצמו וגם לטפל בזה.
בנוסף מצא פייגלין כי על פי התקנון של החברה כל אדם, כולל מנכ"ל החברה, יכול למלא את מקומם של כל חברי הדירקטוריון ולקבל כל החלטה שהיא גם בנוגע לתנאי שכרו שלו וכד'.

מטרתה הראשונית של חברת "שראל" היתה להוזיל את עלות המוצרים לבתי החולים, אך הערכות של גורמי רפואה מראות כי החברה ניצלה את המונופול שניתן לה כדי להקפיץ את מחירי המוצרים בכעד-20% בהשוואה לתקופה המקבילה טרם קיבלה את מעמדה המיוחד. מכאן עולה השאלה מה מטרת הקשר הזה בין משרד הבריאות לבין החברה.
על השערוריה הזו אגב לא תוכלו לקרא או לשמוע כמעט באף מדיה גדולה. אם תחפשו ממש טוב תוכלו לשמוע את פרטיה בסרטון וידאו חובבני ביו טיוב ,שמתעד את הישיבה שנערכה בשבוע שעבר בועדת הבריאות:

הממשלה מרוקנת את הביטוח הלאומי כך כשנזדקן לא ישאר בה שקל

שר האוצר ועוד מספר אנשי העסקים שטסו לדאבוס בשבוע שעבר טוענים כעת כי רק שלום יביא למדינה שגשוג בעתיד. הימין בראשות בנט טוען שזה יביא למשבר כלכלי.לעומת זאת מסתבר שבין שני הצדדים בממשלה יש גם קונצנזוס. שניהם תומכים בהעברת מיליארדים רבים מתקציב הביטוח הלאומי לתקציבים אחרים. מהלך שיביא למשבר חברתי עצום בעתיד עם מדינה פלסטינית או בלעדיה. ח"כ סתיו שפיר מציגה דו"ח מחקר שמוכיח שבמהלך 30 השנים הבאות תתרוקן קופת הביטוח הלאומי לגמרי בגלל בעיות מבניות אך גם בגלל התנהגות לא אחראית ולא מוסרית של הממשלה. הדו"ח המטלטל זכה ל5 דקות של תהילה (סיקור) בתקשורת בשעות הבוקר. הסכסוך הפלסטיני כנראה יותר מעניין.

תודה לערן הילדסהיים הכלכלה האמיתית