מדענים גילו את גן האושר – והוא קשור למריחואנה

גן שאחראי להשפעות של מריחואנה עשוי להסביר מדוע חלק מהאנשים מאושרים יותר באופן טבעי יותר מאחרים, כך מראה מחקר חדש.

מדענים ביפן מדדו רמות אושר בקרב כמעט 200 משתתפים וגילו כי אלו שנשאו וריאציה של הגן היו מאושרים יותר בממוצע והגיבו באופן חיובי יותר לרמזים רגשיים.

הגן שזוהה מקודד לרצפטור CB1, המסלול במוח האחראי על ה"היי" של המריחואנה.

"גנוטיפים אנושיים של קולטן הקנבינואידים 1 קשורים באופן הדוק לשני היבטים של אושר", כתבו החוקרים. המחקר פורסם החודש בכתב העת הפתוח PLoS ONE.

קולטני CB1 נמצאים בריכוז גבוה במוח ופועלים בכדי לשנות תיאבון, כאב, מצב רוח וזיכרון.

לדברי הצוות, פולימורפיזם של גן הקולטן CB1 עשוי לשפר את התגובה של הפרט לקנבינואידים, שהם החומרים הכימיים המפעילים את המסלולים. מעל 60 קנבינואידים שונים זוהו במריחואנה, עם THC שבדרך כלל קיים בריכוז הגבוה ביותר.

אבל, המחקר לא כרוך בעישון מריחואנה. כפי שמתברר, גוף האדם מייצר מספר קנבינואידים משלו.

כמו ה-THC, תרכובות טבעיות אלה פועלות באזורים שונים של המוח הקשורים לאושר ונראה שמתפקדים כרגולטורים של מצבי רוח. למעשה, אחד מהקנבינואידים הראשונים שהתגלו בבני אדם, אננדמיד, לוקח את שמו מ'אננדה' בסנסקריט ההודי העתיק ופירוש המילה הוא אושר או הנאה.

מעניין, כאשר החוקרים סרקו את מוחם של אנשים עם הגן הוריאנטי, הם צפו ברמות גבוהות יותר של פעילות באזורים המווסתים את הרגשות החיוביים.

להיות יותר פגיע להשפעות של קנבינואידים, וכתוצאה מכך לרגשות חיוביים עשוי להסביר מדוע אנשים עם הפולימורפיזם הם בדרך כלל מאושרים יותר, הציע הצוות.

החוקרים הגיעו למסקנה כי אלו עם הגן CB1 הוריאנטי סביר להניח שיהיו בעלי "רגישות גבוהה לאירועים רגשיים חיוביים" ובכך "אירועי חיים חיוביים עשויים להיות עשירים יותר" עבור אנשים אלו.

Related posts

Leave a Comment