מדוע יותר ויותר אמריקאים תומכים בליגליזציה של מריחואנה

כשמסתכלים על קליפורניה, המדינה הראשונה בארצות הברית שהתירה שימוש בקנביס רפואי לפני 17 שנה, ניתן להבין את המגמה

לפני הלגלזיציה של המריחואנה לשימוש רפואי בקליפורניה, ב-1996, נשמעו נבואות זעם שהחלו במדרון חלקלק שיוביל לעלייה דרסטית בשימוש בסמים אחרים, והגיעו עד חשש למהומות ברחובות. היום כבר ברור שמדובר באזהרות משוללות כל יסוד.

במקום זאת, בלבו של אזור גידול המריחואנה של צפון קליפורניה, מתמודד משרד השריף מדי סתיו עם מבול של תלונות מסוג אחר – בעיקר על הריח החריף שעולה ממקומות הגידול, או השתלטות של מגדלים על קרקעות מדינה. גם אופי הקהילות באזור החל להשתנות, עם הופעתו של מעמד חדש ועשיר: יזמי המריחואנה.

שימוש במריחואנה (גם למטרות הנאה) עומד לקבל מעמד חוקי בוושינגטון ובקולורדו, והצעות חוק ברוח דומה מתבשלות בעוד שלוש מדינות לפחות בארה"ב. בשעה שסקרי דעת קהל מראים תמיכה גוברת בלגליזציה של הקנביס, נראה שמדינות בהחלט יכולות ללמוד מהניסיון בן 17 השנים של קליפורניה, שהיתה הראשונה בארה"ב שהתירה בחוe

1234

מכירת מריחואנה רפואית. בעקבותיה, יש לציין, עשו זאת עוד 19 מדינות נוספות.
המצדדים בלגליזציה רואים את הצעדים של ושינגטון וקולורדו כתחילתו של גל. סקר שנערך על ידי מכון גאלופ, והתפרסם לפני כשבועיים, מראה כי בפעם הראשונה בהיסטוריה רוב האמריקאים תומכים בלגליזציה: 58% מהם סבורים כי יש להכשיר את השימוש בסם. "ברור שתהיה כאן לגליזציה בשלב מסוים, בדרך זו או אחרת, כמו בוושינגטון ובקולורדו", אמר טום אמיאנו, דמוקרט מסן פרנסיסקו וחבר בבית המחוקקים שדחף לאישור השימוש במריחואנה למטרות הנאה.

למרות שבקליפורניה המריחואנה חוקית רק לשימוש רפואי, היא זמינה בשפע. החוק במדינה אמנם מתיר לרשום אותה רק למקרים רפואיים כגון חולים בגלאוקומה או בסרטן, אך הדרישות החוקיות לא באמת נאכפות. בפועל רופאים יכולים להמליץ על הסם לטיפול בבעיות פשוטות אפילו כמו נדודי שינה וכאבי ראש. כתוצאה מכך, השימוש במריחואנה בקליפורניה קיבל גושפנקה תרבותית ובחלקים מסוימים של המדינה היא נפוצה אפילו כמו האלכוהול.

מחקרים מראים כי בקרב צעירים בגילאים 18 עד 29 המריחואנה אף הפכה לתחליף לאלכוהול, וכי בעוד נהיגה בהשפעת חומר משכר מכל סוג היא מסוכנת – נהיגה בהשפעת מריחואנה מסוכנת פחות מנהיגה בהשפעת אלכוהול. אחוז הנהגים בקליפורניה שבדמם נמצאו שרידי מריחואנה היה בשנה שעברה 14% – כמעט כפול מזה של הנהגים שבדמם נמצא אלכוהול.

הפרופסורים לכלכלה מארק אנדרסון מאוניברסיטת מונטנה ודניאל ריס מאוניברסיטת קולורדו, ערכו מחקר נרחב בנושא, שעומד להתפרסם בכתב העת Journal of Policy Analysis and Management. בהתאם לממצאי מחקרם, השניים צופים שעם הלגליזציה הצעירים בוושינגטון ובקולורדו ישתמשו יותר במריחואנה ופחות באלכוהול. "במדינות האלה תהיה ירידה בנזקים החברתיים הנגרמים כתוצאה מהשימוש באלכוהול", הם אומרים, "שמתוכם החשובה ביותר הירידה במספר ההרוגים והפצועים בתאונות דרכים".

מארק א' קליימן, פרופסור באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, ומומחה למדיניות מריחואנה, היה היועץ הראשי למדינת וושינגטון בהקשר לחוק המריחואנה שלה. הוא צופה שאם אכן יתאמת הקשר בין האלכוהול לבין השימוש במריחואנה, זה עשוי להיות טיעון רב־עוצמה לטובת הכשרת הסם. "מתן תוקף חוקי לקנביס הוא רעיון טוב אם יתברר שהקנביס מחליף את האלכוהול", אמר קליימן. "האלכוהול הרבה יותר בעייתי מאשר הקנביס היה אי־פעם". עם זאת, הוא הוסיף כי עוד יעבור זמן רב עד שניתן יהיה לקבוע דעה מוחלטת בנושא. "האם זה עלול לגרום לבעיות? כן, בהחלט", אמר קליימן, "האם במאזן הסופי זה טוב או רע? תשאלו אותי בעוד עשר שנים".

בשכונות רבות בלוס אנג'לס התושבים מתרעמים על מספרם הרב של בתי המרקחת למכירת מריחואנה, לטענתם בשל הסכנה ללכת ברחובות בסביבתם והסטיגמה השלילית של מקומות כאלו. בעקבות התלונות מנסה המשטרה, ללא הצלחה, להטיל פיקוח על בתי המרקחת – מה שמעורר כעס נוסף בשכונות שקטות. עם זאת, אפשר ללמוד מכך לקח: בסן פרנסיסקו, אוקלנד וברקלי, שהטילו הגבלות חמורות על החנויות כבר בהתחלה, נרשמות בעיות מעטות בלבד.

בהיבט הכלכלי, גידול המריחואנה בצפון קליפורניה הביא שגשוג לקהילות רבות – כולל עליה בהכנסות ממיסים, יצירת תעשיות־עזר, והתגברות העושר המקומי שבא לידי ביטוי במכוניות היוקרה החונות ברחובות שפעם היו מאובקים ומוזנחים. "צמחו הרבה מאוד תעשיות ביתיות המסייעות לתעשיית המריחואנה", אמר סקוט קנדל, עורך דין בסן רפאל המתמחה בצרכני מריחואנה רפואית. "מעבדות שעורכות בדיקות, חנויות המספקות ציוד הידרופוני, מפתחי תוכנות ואפילו חברות ביטוח המתמחות בבתי מרקחת".

קנדל מוסיף כי הרגולציה על התחום חשובה, אך מזהיר דווקא מפני רגולציית־יתר. כך למשל, חלק מערי קליפורניה הוציאו מחוץ לחוק את בתי המרקחת – אך כתוצאה מכך גדלו עסקיהם של שירותי הבלדרות שאינם כפופים לפיקוח.

סטיב דה־אנג'לו, מייסד Harborside Health Center באוקלנד, אחד ממרכזי חלוקת המריחואנה הגדולים ביותר במדינה, אמר כי בית המרקחת שלו אסף בשנה שעברה מיסי מכירה בסך 1.2 מיליון דולר. לדבריו, המריחואנה הרפואית "יצרה קבוצה חדשה לגמרי של אנשים בעלי עניין גדול בקנביס. זה היה בלתי נמנע שבשלב מסוים התנועה הזו תפתח מהירות אדירה, וזה מה שקורה עכשיו".

המצב הזה שינה את כלכלתם של מקומות כמו מחוז מנדוסינו. "לא ידוע לי על עסק כלשהו במחוז מנדוסינו שאינו שוקל את המריחואנה כחלק מהתוכנית העסקית שלו, וזה יכול להיות טוב או רע", אמר השריף תומס אולמן. במנדוסינו הבעיה איננה בתי המרקחת, אלא דווקא בתי גידול הצמחים. בהתאם לחוק במדינה, לבעלי היתר לשימוש במריחואנה רפואית מותר להחזיק עד 25 צמחים לשימוש אישי – מה שהביא לזינוק חד במספר המגדלים.

שריף אולמן מספר כי הוא מוציא כ-30% מהמשאבים שלו על תיקי מריחואנה רפואית, בעיקר בחודשי עונת הגידול, אפריל עד אוקטובר. עם זאת, לדבריו רוב הקריאות למוקד החירום באוקטובר הן תלונות על הריח החריף בחלקת האדמה של השכנים.

לא רק בעלי העסקים הרוויחו מהלגליזציה בקליפורניה, אלא גם הצרכנים. מומחים חששו כי הטלת מס על מריחואנה רפואית, כפי שעשו אוקלנד, סן חוזה וערים אחרות, תבריח אנשים אל חיקם של סוחרים הסמים. זה לא קרה. הסיבה, יש להניח, היא הקלות שבה ניתן להשיג באופן חוקי מריחואנה אמיתית ואיכותית. באוקלנד, לדוגמא, התחרות מביאה לכך שבבתי המרקחת המחירים נשארים דומים למחירי הרחוב – ועומדים על כ–240 עד 360 דולר לאונקייה (28 גרם).

התחרות הביאה גם לשיפור במוצר ולמגוון גדול יותר. אחוז החומר הפעיל (THC) במריחואנה הקליפורנית עלה מ–6־9 אחוז לפני הלגליזציה, לעד 25% כיום. הקונים בבתי המרקחת גם יכולים לבחור ממבחר עשיר של זנים וסוגים בעלי חוזק והשפעה שונה – כמו סאטיבה המתאפיינת ב"סוטול לראש", או אינדיקה שנותנת אפקט מרגיעה יותר ו"סוטול גופני".

עם זאת, רבים עדיין מתנגדים בתקיפות ללגליזציה, כולל בכירים ברשויות אכיפת החוק שמזהירים כי השימוש בסם עלול להוביל להתמכרות, לסכן את בריאות המשתמשים ולעודד את השימוש בסמים אחרים. "לרוע המזל, רבים משוכנעים שהמריחואנה איננה מזיקה", כתב דארל סטיבנס, יו"ר אגודת ראשי המשטרה בערים הגדולות, "אך רבים במשטרה סבורים אחרת".

קרייג סטקלר, לשעבר מפכ"ל המשטרה בפרימונט, קליפורניה, הוא כיום נשיא האגודה הבינלאומית של ראשי המשטרה. לדבריו, מחאת התושבים בלוס אנג'לס – כמו גם מעשי השוד בחוות המריחואנה העשירות במזומנים בצפון קליפורניה – הם שני שיקולים שמדינות צריכות לקחת בחשבון לפני שהן מכשירות את הסם. "אם הוא יהיה נגיש יותר, אם ההורים והאחים הגדולים משתמשים בו, הוא יהיה זמין גם לילדים הקטנים. הוא יהיה בתוך הבית", הוסיף סטקלר. "איפה זה ייעצר? כל הסמים יהפכו לחוקיים, או רק המריחואנה? ואז תשאו בתוצאות, מה יקרה כשתגלו שזה לא היה רעיון מוצלח במיוחד?

 

 

הארץ הפיראטית
הארץ הפיראטית

 

 

כתיבת תגובה