מדוע המשטרה נגד תיעוד מעצרים? זהבה גלאון

טיוטת חוק שהוגשה בנושא לשר אהרונוביץ' נדחתה על ידו

לפני כמה חודשים פניתי לשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', וביקשתי ממנו לאמץ הצעת חוק חדשה שיזמתי שתחייב שוטרים לתעד, באמצעות התקנת מצלמה זעירה על מדיהם, עיכובים ומעצרים שהם מבצעים – יוזמה שמיושמת במדינות אחרות, והצליחה לצמצם שם באופן משמעותי את מספר התלונות על אלימות שוטרים.

השבוע קיבלתי תשובה לפיה המשרד לביטחון פנים מתנגד לתיעוד מעצרים, כי הוא יקשה על המשטרה ויפגע באמינותה במקרים שבהם האירוע לא יצולם. כמובן, שהשאלה הראשונה שעולה בעקבות התשובה המגוחכת הזאת, היא שאם אין למשטרה מה להסתיר, למה שהאירוע לא יצולם ולמה שתיפגע אמינותה? ואם יש לה, האם לא רצוי שהשר הממונה יפעל כדי לחשוף את הנסתר ולקדם שקיפות והתנהלות תקינה?

התשובה היא שלא למשטרה יש מה להסתיר, אלא לשולחיה בממשלה. תיעוד מעצרים עלול לחשוף את היחס שמקבלים מפגינים, משמאל וגם מימין, כשהם מתנגדים למדיניות השלטון, את האלימות המשטרתית שהולכת וגוברת כלפי אוכלוסיות מסוימות שמצליחות להטריד ולעצבן אותו במיוחד, ואת העובדה שבמקרים רבים מדי משטרת ישראל היא כלי שרת בידי הממשלה שנועד לדכא ביקורת ציבורית באמצעים אלימים.

אין לי ספק, שגם השר אהרונוביץ' מכיר את הפתגם שאומר שאור השמש הוא המחטא הטוב ביותר. הבעיה היא, שמי שלא מעוניין לחטא את מה שדורש חיטוי, תמיד יצליח למצוא תירוצים כדי להמשיך ולהסתתר בצללים.

1511450_572708306152862_635128989_n
קרדיט למם: John Brown

Related posts

Leave a Comment