הוי לכם רבותי התמימים. דרכים לרפא סרטן יש למכביר, אבל תעשיית התרופות ואתה בוגרי בתי הספר לרפואה שהפכו להיות סוחרי סמים ולא יותר, דוחפים את מה שלא עובד. מדוע?

כי יש בכך הרבה כסף לחברות התרופות. אם יהיה ניתן להבריא בן אדם מסרטן במהירות, ובזול, איזה רווח יהיה מכך לחברות התרופות? אתם חושבים שאיכפת לחברות אלה מן הבריאות שלכם? הן דוחפות תרופות ומספרות מעשיות על מחלות חשוכות מרפא, כמו סוכרת למשל, כדי שיוכלו להמשיך למכור תרופות להמונים נבערים מדעת. סוכרת ניתנת לריפוי באמצעים רבים. אבל הרופםא שלכם שקיבל את הכשרתו שהוכתבה על ידי חברות התרופות, יספר לכם שזה בלתי אפשרי. אבל אני ראיתי זאת במו עיני. כתבתי על הנושא ספר. כך גם סרטן והמילגה שנערה מיוחדת זו קיבלה היא לא כדי למצוא תרופה אלא כדי שיהיה מי שישתלט על כך וימנע את ההפצה של התרופה, אם אכן כזו תפותח. התעוררו תמימים…מאכילים אתכם בלוקשים ארוכים ואתם בולעים זאת…

אבי פז

אנג'לה זאנג, נערה בת 17 מקליפורניה, זכתה במלגת מחקר על סך 100 אלף דולר, כדי להמשיך במחקר שלה, ולנסות למצוא תרופה למגפה של המאה ה- 21

בפעם הבאה שהילד או הילדה שלכם יאמרו לכם שהם לא מבינים בשביל מה לקרוא ספר, ספרו להם את סיפורה של אנג'לה זאנג (Angela Zhang), תולעת ספרים כהגדרתה, שמצאה תרופה אפשרית לסרטן. זאנג, בת להורים שהיגרו לארה"ב מסין, זכתה בגיל 17 במלגת מחקר על סך 100 אלף דולר, על מנת שתוכל להמשיך לפתח את מחקרה ולמצוא מרפא למגפה של המאה ה-21.

 

ספרים הם צוהר לעולמות חדשים

בילדותה, כששאלו את זאנג מה היא רוצה להיות כשתגדל, תשובתה היתה ברורה: "ספרנית, כי אפשר לבלות כל היום בספריה מוקפת ספרים, כמו זו שמצויירת בסרט האנימציה 'היפה והחיה' של וולט דיסני". מבחינתה, כל ספר שקראה פתח לה צוהר לעולמות חדשים ולימד אותה משהו חדש על אודות נושא שלא בהכרח הכירה לפני כן. האהבה לקריאה גרמה לה לבחור לעיתים גם בטקסטים שאינם כה פשוטים וברורים, כמו הספר "קיצור תולדות הזמן" מאת סטיבן הוקינג, וכן שלל מגזינים בנושאים מדעיים.

אחד המאמרים שקראה גרם לה, בהיותה בת 14 בלבד, להרים טלפון לפרופסור לכימיה החתום עליו, בבקשה לבוא ללמוד "ישירות מהמקור" אצלו במעבדה. בפעם הראשונה היא נענתה בשלילה, אבל אנג'לה זאנג לא ויתרה והמשיכה לשלוח לו מיילים מפצירים. גישה למעבדה הוא לא הסכים לתת לה, אבל לבסוף נעתר ושלח לה אסופת מאמרים מאתגרים יותר מאלו שהיו זמינים לקריאה במגזינים.

שלושה חודשים לקח לנערה לקרוא את כל המאמרים, אך היא לא הצליחה להבין אותם באותה קלות שבה הבינה מאמרים אחרים. העובדה שהטקסט הכיל מילים רבות שלא הכירה ולא הבינה לא עצרה אותה, להיפך: את זמנה הפנוי בילתה זאנג בספריית בית הספר לרפואה שבעירה, קופרניטו שבקליפורניה, וניסתה לפענח את כל המסתורין. בין התחומים החדשים אליהם נחשפה בשנה זו נכללו "תאי גזע סרטניים" ותת-התחום הרפואי, המתפתח בשנים האחרונות, Theranostics, שילוב של חומר תרפיוטי עם יכולת דיאגנוסטית.

יותר חכמה מהמורה

כשזאנג הציגה לראשונה את מחקרה בפני המורה שלה לכימיה בתיכון, היא לא זכתה לתגובה מעודדת במיוחד. המורה אמרה שאין לה מושג במה מדובר והמאמר נראה לה כמו מתכון. אבל למען האמת, דווקא כשמתייחסים לתוכן כאל מתכון, קל יותר להבין במה מדובר:

1. לוקחים תרופה נגד סרטן ומערבבים אותה בפולימר.
2. מחברים את התערובת לננו-חלקיקים.
3. מחברים את כל זה לתאים סרטניים.

ומה עושים עם זה עכשיו? על פי המחקר של אנג'לה זאנג, כאשר מכניסים את התרכובת הזו לתוך הגוף, היא מאפשרת לראות בדיוק היכן נמצא הגידול הסרטני בבדיקת MRI. כעת, טוענת זאנג במחקר, ברגע שהגידול אותר, ניתן לכוון אליו קרן אינפרא-אדום, שתמיס את הפולימר, תשחרר את התרופה בגוף וזו, בתורה, תרפא את התאים החולים בלי לפגוע בתאים הבריאים.

האם באמת נמצאה התרופה לסרטן? ימים יגידו. עד כה נוסה מחקרה של זאנג על עכברי מעבדה, והגידולים שלהם נעלמו כמעט לגמרי. עם זאת, עד שיפותחו כל האמצעים הנדרשים כדי לעשות בשיטה שלה שימוש על בני אדם יחלפו כמה שנים טובות. ובכל זאת, כבר עכשיו יש סיבה קלה לתקווה.

מקור כתבה