לקראת יציאת הכוחות המערביים מהמדינה בשנה הבאה, עומדת בפניהם דילמה: האם להשמיד או לשמר את שדות האופיום?

בעשור האחרון הפכה אפגניסטאן ליצואנית מספר אחת ביצוא סם האופיום ,האופיום משמש כמקור פרנסה לאזרחים ומצד שני מממן פעילויות טרור בהם גם הטאליבאן.

בקרוב יצאו הכוחות המערביים מאפגניסאו והם נמצאים בדילמה –האם להשמיד או לשמר את שדות האופיום?

ענף האופיום שבר השנה שיאים , 2 מליון דונם נטעו ברחבי המדינה שצפוי להניב מעל 6000 טונות של הסם, רוב הגידולים גדלים בצפון, האזור בו פועלים כוחות  הנלחמים בטאליבן במסגרת הקואליציה הבינלאומית..

ב2014 אמורים הכוחות לעזוב את אפגניסטן ועד אז, הם נלחמים במרץ ומשמידים את שדות האופיום וכל זה כחלק במלחמה במקורות המימון של הטאליבאן שנאמד בכ 9 מיליארד דולר בשנה !!!

עם רווח של 4600 דולר לכל 10 דונם על גידול אופיום, לעומת 260 דולר לכל 10 דונם על גידול חיטה, מעדיפים המגדלים כמובן לגדל את האופיום….

אפגאניסטן מספקת כ 90 אחוז מצריכת האופיום העולמית.

 

הדילמה האמריקנית: לשמר או להשמיד את שדות האופיום?

המאמץ של המשטרה המקומית בסיוע החיילים הבריטים מתמקד בשריפת שדות אופיום, מעצר חקלאים וסוחרים בניסיון למזער את התפשטות הגידול. ויש גם סימנים מעודדים – שני מחוזות אחרים באפגניסטן – פאריאב ובאלאק – הוכרזו "נקיים מסמים".

המשטרה המקומית עוזרת לחיילים  בשרפת השדות, עוצרת את המגדלים והסוחרים  ומכריזה שמחוזות פאריאב ובאלאק  נקיים מסמים…(אה הא)

אבל שימו לב לנתונים: ייצור ההרואין באפגניסטן גדל פי 40 מאז נכנסו כוחות נאט"ו לאזור לאחר ההכרזה על 'המלחמה בטרור' בשנת 2001, יותר ממיליון בני אדם נהרגו במהלך התקופה ומעל למיליארד דולר שהושקעו ירדו לטמיון.

רק שימו לב לנתונים הבאים:

יצור ההרואין גדל באפגניסטן ב 40 אחוז מאז שכוחות נאט"ו נכנסו לאזור בשנת 2001…שנה בה הוכרזה "המלחמה בטרור"

יותר ממליון בני אדם נהרגן/נרצחו במהלך התקופה שהם מעל מיליארד דולר שהושקעו  וירדו לטמיון…

האמריקנים, יחד עם האו"ם, תקועים למעשה ב"מלכוד 22"- מצד אחד הם מנסים להתחבב על הציבור הפשוט באפגניסטן ומגיעים עם רצון אמיתי לעזור לאנשים העניים במדינה, שפרנסתם וחייהם תלויים בגידולי האופיום, אך מצד שני הם נאלצים להשמיד את היבול בכדי למנוע מכספי הסמים להגיע לידי הטליבאן.

האמריקאים די מבולבלים, מצד אחד האמריקים יודעים שהתושבים העניים במדינה תלויים בגידולי האופיום ומצד שני, אלו כספי דמים שמגיעים לידי הטאליבאן.

וכשבימים האחרונים מתפרסמים המספרים המדהימים על הונו הפרטי של המנהיג הרוחני והסגפן של אירן עלי חמינאי, שנאמד ב-95 מיליארד דולר, נכשלת ארצות הברית בטיפול במחולל של הטרור, במנוע שמאפשר לו לגדול ולהתפשט – בכסף הגדול שזורם ומאפשר לארגוני הטרור ברחבי העולם לפעול באין מפריע.

 

מקור

Mako

 

 

Related posts

Leave a Comment