וונקובר – כאשר ג'ונתן זייד חגג את יום הולדתו ה-18, אמו העניקה לו מתנה לא רגילה – מתנה שיכולה לשנות לו את החיים מהקצה אל הקצה.

זייד אובחן בגיל 14 כחולה במחלה הגורמת לכאבי ראש חוזרים ונשנים, מידי יום. הוא ניסה עשרות של תרופות מרשם ואפילו אולץ לפרוש מבית הספר למשך שנתיים בגלל המחלה.ואז אמו רכשה עברו ג'ויינט של מריחואנה."ניסיתי את זה וזה עזר מעט", הוא אומר, "אבל האמת שאני נאבקתי רבות עם קבלת הגישה, הרופאים היו מאד זהירים במתן אישור לאדם כל כך צעיר".

זייד כעת בן 22, הוא המנכ"ל והמייסד של "קנדים למען גישה שיוויונית למריחואנה רפואית". קבוצה זו היא בין אלה שהשתתפו בשולחן עגול לאומי בנושא הקנאביס הרפואי בחסות אגודת דלקת הפרקים בוונקובר קנדה.

מריחואנה רפואית זמינה בקנדה כבר למעלה מעשור, אולם יש חוסר מפתיע במחקר הרפואי המנחה את הרופאים ואת החולים, לדברי עורכי דין, מטרת הכנס, שהסתיים ביום שישי, היא קביעת סדרי עדיפויות למחקר. הסטיגמה שדבקה בקנאביס היא אחת הסיבות להעדר מחקרים בתחום, לדברי זייד. "אני חושב שנוגע למחקרים, אנשים פשוט אינם מכירים מספיק את עניין הקנאביס הרפואי ורואים זאת מנקודת מבט של דמות המעשן הסטלן". ראש אגודת דלקת הפרקים, ג'ואן סמונס, מסכימה כי סטרואוטיפים שליליים מובילים לחוסר המחקר, אשר גורם גם לרופאים להירתע מלרשום לחולה קנאביס רפואי. "לאדם בן 67, שרוצה לנהל שיחה עם ילדיו על כך שהוא מעוניין לנסות קנאביס רפואי, יש על לנושא סטיגמה שנלוות אליו". "אנחנו באמת צריכים לשבור את אותן הסטיגמות, על מנת שנרד לשורש העניין. אנשים חיים עם הכאב, אין להם דרך לטפל בכאב ולשלוט בו, וזה יכול להיות תחום שבאמת יכול לעזור להם".

הממשלה השמרנית הקודמת כי מריחואנה היא לא תרופה מאושרת והיא אינה מאשרת את השימוש בה. עורכי דין מקווים כי הממשלה הליברלית החדשה תדחוף לעבר ליגליזציה של עישון למטרת פנאי והנאה דבר שיביא לשינוי גם בנוף של הקנאביס הרפואי, דבר שיכול להביא גם למימון נוסף למחקר.

בריאות קנדה, שגם השתתפה בכנס, לא הגיבה עד למועד פרסום הכתבה. "קנאביס הוא לא תרופת פלא", לברי זייד, אבל זה עוזר להקל את כאבו, עוזר לו לנהל חיים מלאים, הכוללים לימודי משפטים באוניברסיטת ווטרלו. והאמא שלו גאה. "היא ממש שמחה שאני עושה טוב", הוא אומר, "זו הייתה הסיבה מדוע היא נתנה לי את הג'וינט מלכתחילה. אז היא שמחה לראות שזה עזר לי ופיתח אותי ואיפשר לי לחיות חיים טובים באמת".