לגליזציה של קנאביס במודל האורוגוואיי תחסוך מיליונים לבריטניה

ניצחון הרפורמה האחרונה מעצבת מחדש את נוף הוויכוח העתיק ביותר במדיניות הסמים של בריטניה, כאשר אורוגוואי העבירה חקיקה היסטורית השבוע והפכה למדינה הראשונה בעולם שהפכה את הייצור, המכירה וההחזקה של קנאביס לחוקי.

הדיון סביב הרגולציה של הסמים בבריטניה זז חזק אל אור הזרקורים. הוויכוח על לגליזציה של קנאביס כבר נע יותר ויותר מהשוליים לזרם המרכזי הפוליטי ביחד עם מספר רב של ערים, ארצות ומדינות.

דמויות ציבוריות רבות בבריטניה, כולל כמה פוליטיקאים, מסכימים שאחרי 50 שנה המלחמה בסמים נכשלה ולכן זה הזמן לעשות את הצעד מאיסור ללגליזציה. בזמנים כאלו כאשר בריטניה עומדת בפני תקופת צנע אכזרית, המכון לחקר חברתי וכלכלי העריך לאחרונה כי שוק מוסדר עלול להקטין את הגירעון הממשלתי בשיעור של עד 1.25 מיליון פאונד, תוך הפקה של 400 מיליון פאונד רווח נקי למדינה, ה-Huffington Post הבריטי דיבר עם אחד המומחים שיעצו לממשלת אורוגוואי בחקיקה התקדימית שלה ושאל אותו האם בריטניה יכולה להפיק תועלת ממהלך דומה…

סטיב רולרס, אנליסט בכיר בקרן לשינוי מדיניות הסמים, קורא לשוק קנאביס מוסדר תחת מסגרת קפדנית ונבונה כמו זו שיושמה באורוגוואי. הוא הודה כי, בבריטניה, 'הדרך עוד ארוכה', אבל אורוגוואי, שהממשל שלה הוביל ללגליזציה הולכת להיות מדינה שקשה יהיה להתעלם ממנה. "זה אחד מאותם דברים שמישהו היה צריך לעשות ראשון, אומר רולס, הקרב בבריטניה הוא לנסות ולשנות הגישה הפוליטית הישנה כלפי הקנאביס והרעיון 'שסמים זה רע.' לפני קרוב למאה שנה, קנאביס, יחד עם סמים אחרים, זוהו כאיום רע שצריך להלחם בו ולעקור אותו מן השורש כולל את כל השימוש בסמים שאינו רפואי. הנסיון של 50 השנים האחרונוות מוכיח כי מדיניות האיסור לא יכלה ולא תוכל, להשיג את המטרות המוצהרות שלה."

השינוי בעקרונו לא דן בנזקים המסוימים בשימוש בקנאביס – אלא בזה שנראה הרבה פחות נזקים ותוצאות שליליות על ידי הויסות שלו.

קנאביס צריך להיות חוקי בגלל הסיכונים שבו ולא משום שהוא בטוח. דייגו קאנפה, נשיא ועד הסמים הלאומי של אורוגוואי, אמר: "יש בשוק מוסדר וגלוי פיקוח גדול יותר מאשר באיסור". אזרחי אורוגוואי ירשמו במאגר מידע לאומי ויכולים כעת לקנות עד 40 גרם קנאביס בבתי מרקחת, ולמבוגרים מותר לגדל עד שמונה צמחי מריחואנה כל אחד. הכל מפוקח על ידי מסד הנתונים של הממשלה וכל צורה של פרסום, קידום וחסות אסורים בחוק – ביעילות זו אנחנו נהרוג את השוק השחור."

בנוסף, קרוב ל-20 מדינות בארה"ב ביצעו דקרימינליזציה להחזקת כמויות קטנות של קנאביס לשימוש אישי, בעוד שוושינגטון וקולורדו, העבירו בחקיקה לגליזציה בכדי לווסת את הייצור שאינו רפואי ואת אספקת הקנאביס. מר רולס אמר שכל המהות של הלגליזציה של קנאביס היא להשיג שליטה על החומר ולהגן על בריאות ציבור.

"האיסור אינו משפר את בריאות הציבור, הוא למעשה מסכן את בריאות ציבור. זה לא להגן על ילדים , זה לסכן את הילדים. זה לא להפחית את הפשע, זה להצית את הפשע. זה מאוד יקר ומספק תוצאות נוראיות", הוא אמר. הלגליזציה תהיה יעילה בלמגר את המעמד הנמוך של האנשים שנפגעו בתיקים פליליים ותיתן למשטרה זמן בכדי "לתפוס פושעים אמיתיים".

אבל האם אי פעם גליזציה תיושם בבריטניה, קשה לומר. דיוויד קמרון, שקרא פעם אחת ל"דרכים חלופיות" כדי להתמודד עם הסמים, הואשם ב"השתפנות" כאשר נדרש לבצע רפורמה בחוקי הסמים של בריטניה. יועץ לשעבר לממשלה אמר בעבר ל-Huffington Post שראשי ממשלות בריטניה הם בעלי "פוזת מדיניות קשוחה" וכי עמדתו הוקשחה אף יותר מאז שהפך למנהיג מפלגה שמרני. פרופ' דוד יאט , שישב בראש המועצה המייעצת לשימוש לרעה בסמים, אמר ש"הוא נכנע ללחץ של זקני מפלגתו שאמרו לו שהוא לא יכול להיבחר אם הוא לא יהיה קשוח במלחמה בסמים".

כחבר בוועדה לענייני פנים, מר קמרון הצביע לכיוון האו"ם כדי לבחון האם הסחר בסמים יכול להיות חוקי ומוסדר. אבל בשנה שעברה הוא דחה את הקריאות לוועדה המלכותית לבחון האם בריטניה תוכל לבצע לגליזציה של סמים. "זו אכזבה ענקית. עכשיו הוא הפך לשמרן מסורתי", אמר פרופ ' יאט . אבל השר החדש למניעת פשע, נורמן בייקר, הוא זה שאחראי למדיניות הסמים בעקבות החלפת הקבינט באוקטובר ואמר שקנאביס חוקי צריך "להיבחן", ונתן תקווה לאלו המבקשים רפורמה.

הוא אמר בעבר שקנאביס "לא יותר מזיק מאלכוהול או טבק" וקרא למשאבים להיות מתועלים להתמודדות עם סמים קשים. אם כבר מדברים על ה-Huffington Post בריטניה, אנתוני ולס, מנהל שותף של YouGov, אמר כי הציבור היה יחסית פתוח לרעיון של דקרימינליזציה של קנאביס – אבל, לא אכפת להם מספיק מהנושא. על פי הסקרים האחרונים, 47% יתמכו בדקרימינליזציה או בלגליזציה המלאה של סמים קלים, ו-45% יתנגדו. בכל מקרה, מר רולס מציין שבחברה תמיד יהיו סמים – "ולכן עלינו לבחור את גישת המדיניות המספקת את התוצאות הטובות ביותר על מנת למזער את הנזקים ."

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

כתיבת תגובה